آمار

مدد کاری اجتماعی-مشاوره خانواده واعتیاد

موضوعات اجتماعی-چالش ها

نکتاتی برای نجات زندگی مشترک
نویسنده : محمد مهدی امیری - ساعت ۸:٥۸ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/۳/۳۱
 

روش های رسیدن به شادی و آرامش در زندگی مشترک

 

اگر می خواهید یک زندگی شاد و پر از عشق را در طول زندگی خود تجربه کنید ، از هیچ تلاشی برای رسیدن به آن کوتاهی نکنید. هر لحظه از زندگی تان را با عشق و صمیمیت سپری کنید. تنها در این صورت است که می توانید از یک زندگی شاد و ایده آل برخوردار شوید و به همراه فرزندان تان به سمت تکامل و موفقیت گام بردارید.


 
ادامه مطلب...
comment نظرات ()
 
100فرصت برای تغییر در زندگی
نویسنده : محمد مهدی امیری - ساعت ۸:٥٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/۳/۳۱
 

چگونه از رنج بردن رها شویم؟
نکات اساسی و خلاصه کتاب به شرح ذیل می باشد :
1- برای چیزهای کم اهمیت حرص نخورید
2- با نقص آشتی کنید
3- این تصور را که اشخاص آرام و با اعصاب راحت نمی توانند افرادی فوق العاده موفقی شوند رها کنید
4- از اثر گلوله برفی اندیشه خود آگاه باشید
5- احساس همدردی خود را گسترش دهید
6- به خودتان یاد آوری کنید که وقتی می میرید، " سبد ورودی" تان خالی نخواهد بود
7- به میان حرف دیگران ندوید و یا حملات آنها را تمام نکنید
8- کار نیکی برای کسی انجام دهید- و درباره آن با هیچ کس حرف نزنید
9- بگذارید دیگران هم بدرخشند
10- یاد بگیرید که در لحظه حاضر زندگی کنید


 
ادامه مطلب...
comment نظرات ()
 
آموزش حمایت هاى روانى – اجتماعى در بلایا و حوادث غیر مترقبه ویژه مددکاران اجتماع
نویسنده : محمد مهدی امیری - ساعت ۸:٥٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/۳/۳۱
 

ا هداف مدد کارى اجتماعى :

مدد کاری اجتماعی حرفه ایست که علاقه مند است در کنشهای متقابل بین مردم و نهادهای جامعه درگیر شود. تعامل های که به توانایی مردم در انجام دادن کارهای مربوط به زندگیشان ، تحقق ارزشها و آرزوها یشان و کاهش فشارهای روا نی اثر می گذارد .این کنش های متقابل بین مردم و مؤسسات اجتماعی در زمینه منافع اجتماعی بزرگتر صورت می گیرد .

سه هدف عمده مدد کاری اجتماعی عبارتست از :

- افزایش توان حل مسائل سازگاری و افزایش توانایی های رشد افراد .

- تقویت اقدامات موثر و انسانی نظامهایی که خدمات و فرصت های لازم را برایشان تعیین می کند .

- مرتبط ساختن مردم با نظام هایی که منابع خدمات و فرصت های لازم را برایشان تعیین میکند .

تعریف ورنر بوهم( werner boeh)‌از مدد کارى اجتماعى

مددکاری اجتماعی در صدد افزایش ایفای کارکرد اجتماعی افراد بصورت انفرادی و گروهی از طریق فعالیت هایی است که بر روابط اجتماعی آنان متمرکز است و بین افراد و محیطشان تعاملی به وجود می آورد . این فعالیتها را میتوان درسه کارکرد دسته بندى کرد .

1.ترمیم استعداد صدمه دیده .

2. تدارک منابع اجتماعی و فردى .

3. جلو گیری از اختلال کارکرد اجتماعى .


 
ادامه مطلب...
comment نظرات ()
 
ارزش انسان
نویسنده : محمد مهدی امیری - ساعت ٧:٢٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/۳/۳۱
 

هرکس دراین سرای درآید،نانش دهید وازایمانش مپرسید.هرکس که بردرگاه باری تعالی به جان ارزد،البته که برخوان بوالحسن به نان ارزد.

(شیخ ابوالحسن خرقانی)


 
comment نظرات ()
 
خانواده استاندارد
نویسنده : محمد مهدی امیری - ساعت ٦:٢٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۳/۳٠
 

 

بسم الله الرحمن الرحیم

 خانواده ها ی استاندارد و موفق

محمد مهدی امیری
کارشناس ارشد مددکاری اجتماعی

 
ادامه مطلب...
comment نظرات ()
 
نکته روز
نویسنده : محمد مهدی امیری - ساعت ٦:٢٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۳/۳٠
 

درساحل قلب ها،جای پای مهربانی است که می ماند وگرنه موج روزگار،هرردپایی را پاک میکند.

بیایید مهربانی را باهم تمرین کنیم.


 
comment نظرات ()
 
خانواده متعادل
نویسنده : محمد مهدی امیری - ساعت ٦:٠٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۳/۳٠
 

 

1- خیلی از افراد این حقیقت را که همسری  
انتخاب کرده اند که به پدر و مادرشان یا   
 افراد نزدیکشان  شبیه بوده است را به  
  سادگی نمی پذیرند. 
2 - این افراد آگاهانه به دنبال همسری بودند که صفات مثبت و مورد پسند داشته باشد.

 
ادامه مطلب...
comment نظرات ()
 
کنترل ومدیریت هیجان
نویسنده : محمد مهدی امیری - ساعت ٥:٥٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۳/٢۳
 

ضریب هوشی )IQ( یکی از ویژگی های منحصر به فرد انسان است که کودکان آن را از والدین خود به ارث می برند و همه انسان ها از بالابودن آن به خود می بالند و عده ای از مردم هم، از پایین بودن آن در عذابند. بالابودن ضریب یا بهره هوشی یکی از امتیازات انسانی است اما همه آنها نیست و تنها عامل تعیین کننده موفقیت یا عدم موفقیت در زندگی نمی باشد زیرا که ما تیزهوشان بسیاری را می شناسیم که در زندگی با مشکلاتی دست و پنجه نرم می کنند و یا کارمند باهوشی که نمی تواند با مدیر و دیگر کارکنان یا ارباب رجوع یک اداره ارتباط مناسب برقرار کند. پس نتیجتا بهره هوشی به تنهایی تضمین کننده سعادت و خوشبختی و موفقیت فرد نیست.عاملی که جدیدا در روانشناسی برای افزایش کارآمدی مطرح می گردد هوش هیجانی )EQ( است. مفهومی که قابلیت آن ما را در تغییر یافتن و ارتقا پیدا کردن امیدوارتر می سازد. هوش هیجانی، توانایی شناخت و اداره هیجان های شخصی و سایر افراد مهمی است که فرد با آنها در ارتباط است و موفقیت در کار و رسیدن به هدف های با ارزش بستگی به هوش هیجانی در کنار بهره هوشی است. هوش هیجانی هر فرد نشانه قدرت کنترل هیجانات، به تعویق انداختن لذت های آنی، درک احساسات دیگران و همدلی کردن با آنها است.روانشناسان به این نتیجه رسیده اند که هیجان افراد قابل کنترل و مدیریت است و افراد موفق کسانی هستند که مدیریت کنترل هیجانات خود را به عهده می گیرند. بالابودن بهره هوشی بدون داشتن هوش هیجانی لزوما مستلزم موفقیت و سعادتمندی در زندگی نیست ولی بالابودن هوش هیجانی با ضریب هوشی متوسط، فرد را سعادتمند می کند. با این تفاوت که در صد تاثیرات ارثی در بهره هوشی بسیار بالااست و انسان دخالتی در آن ندارد ولی هوش هیجانی اکتسابی است و با یادگیری و تمرین مدیریت هیجان ها، می توان به این مهم دست یافت.بررسی هوش هیجانی در واقع بررسی روابط بین فردی در سازمان ها و بررسی رابطه بین این عامل و عملکرد مدیران بهره وری روابط بین مدیر با زیر مجموعه و عوامل دیگر است.عملکرد بالای کارکنان و مدیران در محیط کاری با میزان بالای بهره هوش هیجانی رابطه مستقیم دارد.هوش هیجانی یا همان مدیریت ارتباط، یکی از قدیمی ترین و در عین حال عالی ترین دستاوردهای بشری است.ارتباط زمینه سازی فعالیت های اجتماعی و در عصر حاضر آن چنان حائز اهمیت است که انسان، پیوسته در جهت ابداع و ساخت انواع وسایل، ابزارها، روش ها و شیوه های کارآمدتر ارتباط جمعی و بین فردی کوشیده است.
    برقراری ارتباط به دلایل مختلفی صورت می گیرد که گاهی در سطح کلامی یا غیر کلامی می باشد ولی درهر حال هیچ نوع ارتباطی جز به دلیل احساس نیاز شدید انسان برای برقراری تعامل اجتماعی به وقوع نمدمی پیوندد.انسان در نتیجه فرایند اجتماعی شدن، برخی از مهارت های ارتباط بین فردی را کسب می کند اما سطح عملکرد او در این مهارت ها را می توان بهبود بخشید.هر فردی برای آنکه در روابط انسانی خود فهمیده تر، مودب تر، صمیمی تر، بی ریاتر، آزاداندیش تر، صریح تر و عینی تر رفتار کند، از ظرفیت بالایی برخوردار است و با کمک مجموعه مستحکمی از دانش نظری، الگوی مناسب و فرصت های تجربه شخصی می توان فرایند کامل تر شدن را تا حد زیادی سرعت بخشید.


 
comment نظرات ()
 
نحوه کنترل هیجانات شدید
نویسنده : محمد مهدی امیری - ساعت ٧:٢٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/۳/٢٠
 

مقدمه

بیشتر مردم در زندگیشان هیجانات شدید و غیر قابل کنترل را تجربه کرده‌اند و در چنین مواقعی ، شخص بسیار مایل است شدت خشم ، غم اضطراب و ناامیدی در تحت کنترل او باشد، ممکن است شدت هیجانات بر رفتار و طرز برخورد فرد به گونه‌ای تاثیر بگذارد که موجب رنجش و ناراحتی خود و اطرافیانش شود در چنین لحظاتی چگونه می‌توان این  هیجانات را تحت کنترل در آورد ؟


 
ادامه مطلب...
comment نظرات ()
 
رشته مددکاری اجتماعی
نویسنده : محمد مهدی امیری - ساعت ٧:٢٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/۳/٢٠
 
مقدمه


پیچیدگی و دشواریهای امروز بشر و شرایط خاص جامعه و فشارهای روانی اجتماعی ناشی از زندگی پر هیاهوی قرن حاضر، ارائه خدمات و اقدامات اجتماعی در جهت استحکام خانواده و جامعه ای سالم، حرفه مددکاری را به صورت یک نیاز اجتماعی مطرح کرده است.
بررسی علل ناهنجاریها و کج رفتاریهای اجتماعی ، عواملی که در کارکردهای اجتماعی افراد، گروهها اثر می گذارد، رفاه اجتماعی اقشار و گروههای آسیب دیده و آسیب پذیر همچنین اداره امور موسسات و مراکز مددکاری و مشاوره ای ایجاب می کند تا جامعه نسبت به آموزش و پرورش مددکارانی مجهز به علم و دانش تخصص و تعهد اهتمام ورزد.
تعمیق مهارتهای حرفه ای و آگاهی از مسائل اجتماعی و تحقیق و پژوهش حرفه ای اولویتی است که یک مددکار اجتماعی باید به آن بپردازد. تأکید این دوره بر تربیت افراد متعهد و مسئول است که بتواند منطبق با اصول و فنون علمی و حرفه ای پاسخگوی نیازهای افراد جامعه به خدمات مددکاری باشند.


 
ادامه مطلب...
comment نظرات ()
 
باران
نویسنده : محمد مهدی امیری - ساعت ٧:۱٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/۳/٢٠
 

نگذارید بچه ها اشک بریزند،چرا که باران،غنچه ها راضایع می کند.(ژان پل)


 
comment نظرات ()