آمار

مدد کاری اجتماعی-مشاوره خانواده واعتیاد

موضوعات اجتماعی-چالش ها

زندگی به نقل از بزرگان
نویسنده : محمد مهدی امیری - ساعت ۱٢:٢٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٥/٢٩
 

زندگی انسان مانند شبنمی است که از برگ گلی می لغزد و فرو می چکد.  بودا

زندگی هوس یکی شدن برای عشق ورزیدن که توی جمع باشی و هم کلامی برای خودت پیدا کنی. یکی که مکمل عشقت باشه وکاملش کنه. قرار نست که اون حتما موافق جنست باشه، قراره که عاشق باشه وهمدل باشه . بنجامین دسریل

زندگی کردن چون مجموعه ای ست از لایه های زیرین یک سازنده گی عاشقانه ایست که دوباره و دوباره در طول زندگی بازسازی می شود اینرا زمانی باور می کنی که آنرا امتحان کرده باشی!!! . بیورنست یئرن

زندگی بدون عشق همچون درختی است بدون شکوفه و باروبر. جبران خلیل جبران

زندگی خود را تبدیل به مدرسه ای برای یاد گرفتن کن. جان دیوئی

زندگی چیست ؟ یک مزبلۀ کثیف ، یک قتلگاه فجیع ، یک دارالمجانین بزرگ که تا کنون تحت هیچ قانون منظمی اداره نشده است . ویر

زندگی مانند لبخند ژوکوند است، در نظر اول به روی بیننده تبسّم می کند، امّا اگر در او دقیق شوی می گرید . ژری تایلر

زندگی تراژدی است برای آن‌کسی‌که احساس می‌کند و کمدی است برای آنکه می‌اندیشد.ژان دلابرویر

زندگی روزانه شما پرستشگاه شما و دین شماست .آنگاه که به درون آن پای می نهید، همه هستی خویش را همراه داشته باشید . جبران خلیل جبران

زندگی، همچون رودی بزرگ، جاودانه روان است. رابنیندرانات تاگور

زندگی با عشق هرگز تیره نیست. لئو بولیسکا

زندگی بدون موسیقی اشتباه است . فردریش نیچه

زندگی کوتاه است اما طولانی ترین چیزیست که در اختیار ما انسانها قرار دارد. فررد هاند هاین

زندگی آنقدر کوتاه است که بعضی ها فقط میرسند کارهای ضروری خود راانجام دهند!!! . فرد هند فاین

زندگی ما ، زائیده اندیشه ماست. مارک اورل

زندگی خواب است و عشق رؤیای آن . موسسه

زندگی بازیچۀ دست اقبال نیست ، بلکه فرصت عظیمی است که باید از ان استفاده کرد و مغتنمش شمرد . مارون

زندگی به چیزی نمی ارزد ، اما ارزش هیچ چیزی به اندازه زندگی نیست. مالرو

زندگی چیزی جز مبارزه میان عاطفه وعقل نیست. مارک تواین


 
comment نظرات ()
 
مددکاری جزء مشاغل سخت محسوب میشود.
نویسنده : محمد مهدی امیری - ساعت ٥:۳۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٥/٢٧
 

 سرپرست سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه حقوق مددکاران در کشور کافی نیست، گفت: شغل مددکاران اجتماعی باید به عنوان مشاغل سخت به حساب آید که در حال پیگیری هستیم تا در آینده نزدیک جزء مشاغل سخت محسوب شود.

احمد اسفندیاری در گفت‌و گو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس«توانا» با اشاره به برنامه‌های آینده سازمان بهزیستی در حمایت از مددجویان و جامعه هدف اظهار داشت: فراهم کردن بستر توانمندسازی و افزایش امکانات توانبخشی از جمله برنامه‌های این سازمان است.

وی تصریح کرد: سازمان بهزیستی در تلاش است در راستای خدمت به جامعه هدف خود، به مددکاران نیز توجه ویژه‌ای داشته باشد به طوری که پیگیری قرار گرفتن شغل مددکاری جزء مشاغل سخت از این جمله است.

اسفندیاری در پاسخ به این پرسش که چرا سازمان بهزیستی به جای مددکاران اجتماعی از روانشناسان در سازمان استفاده می‌کند، بیان داشت: متأسفانه سازمان در خصوص نیروی حرفه‌ای مددکاران با مشکل روبرو است و به همین خاطر سازمان بهزیستی برای جبران کمبود نیرو از روانشناسان استفاده می‌کند.

سرپرست سازمان بهزیستی کشور اضافه کرد: دولت دهم در لایحه برنامه پنجم نگاه خاصی به حوزه‌های اجتماعی داشته است ضمن اینکه در این برنامه اعتبارات خوبی برای نهادهای حمایتی در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره اینکه سازمان بهزیستی به هیچ وجه کوتاهی مدیران و مسئولان سازمان را قبول ندارد، گفت: در حال حاضر نظارت کاملی بر ادارات و مراکز طرف قرار داد با سازمان است و در صورت هر گونه کوتاهی از سوی مدیران با آنها برخورد می‌شود.

اسفندیاری از همکاری نمایندگان مجلس شورای اسلامی در راستای اجرای برنامه‌های سازمان بهزیستی تقدیر کرد و افزود: یکی از دغدغه‌های سازمان بهزیستی تأمین مسکن برای جامعه هدف این سازمان است ضمن اینکه دولت در تلاش است تا سه سال آینده مشکل مددجویان و معلولان را در این زمینه برطرف کند.


 
comment نظرات ()
 
سایت مددکاری اجتماعی
نویسنده : محمد مهدی امیری - ساعت ٥:٢۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٥/٢٧
 

سایت مددکاری اجتماعی ایران وارد چهارمین سال فعالیت خود شد . فعالیت این سایت بیشتر ارائه کننده اخبار مددکاری اجتماعی و اخبار معلولین و توان بخشی و اخبار اجتماعی و ارائه مقالات در زمینه های یاد شده است .

امیدوارم توانسته باشم در این مدت به جامعه مددکاری اجتماعی خدمتی کرده باشم .

آدرس سایت : http://socialworkeriran.com/


 
comment نظرات ()
 
مناجات
نویسنده : محمد مهدی امیری - ساعت ٥:٥٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٥/٢٦
 

 معبودم

چه آرامش هیجان‌انگیزی می‌بخشد نگریستن به چشم‌های تو.

چه بی‌قراری آرامی است بر در خانه محبت تو.

 

محبوبم

نه تنها از خویش مران که در کنارم گیر و دامنت را پناه جاودانه من ساز.

مرا از نزدیک‌ترین عارفان و شایسته‌ترین بندگان و راست‌گوترین مطیعان و خالص‌ترین عبادت کنندگان و مخلص‌ترین روی به تو آورندگانت قرارده.

ای خلاّق بزرگی‌ها و ای آفریننده عظمت‌ها! و ای در وجود آورنده رتبه‌های بلند!

ای عظیم! ای جلیل! ای بخشنده کرم و ای کرامت محض!

ای دست گیرنده و به مقصد رساننده!

تو را سوگند به رحمت و نعمت بی‌ منتهایت که اجابت کن!

ای مهربان‌ترین بخشندگان

 


 
comment نظرات ()
 
ادعیه ماه مبارک رمضان
نویسنده : محمد مهدی امیری - ساعت ٢:٢٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٥/٢٦
 

دعاى روز دوم ماه مبارک رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ قَرّبْنی فیهِ الى مَرْضاتِکَ وجَنّبْنی فیهِ من سَخَطِکَ ونَقماتِکَ ووفّقْنی فیهِ لقراءةِ آیاتِکَ برحْمَتِکَ یا أرْحَمَ الرّاحِمین.

خدایا نزدیک کن مرا در این ماه به سوى خوشنودیت وبرکنارم دار در آن از خشم وانتقامت وتوفیق ده مرا در آن براى خواندن آیات قرآن به رحمت خودت اى مهربانترین مهربانان.

 

دعاى روز سوم ماه مبارک رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ ارْزُقنی فیهِ الذّهْنَ والتّنَبیهَ وباعِدْنی فیهِ من السّفاهة والتّمْویهِ واجْعَل لی نصیباً مِنْ کلّ خَیْرٍ تُنَزّلُ فیهِ بِجودِکَ یا أجْوَدَ الأجْوَدینَ.

خدایا روزى کن مرا در آنروز هوش وخودآگاهى را ودور بدار در آن روز از نادانى وگمراهى وقرار بده مرا بهره وفایده از هر چیزى که فرود آوردى در آن به بخشش خودت اى بخشنده ترین بخشندگان.

 

دعاى روز چهارم ماه مبارک رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ قوّنی فیهِ على إقامَةِ أمْرِکَ واذِقْنی فیهِ حَلاوَةَ ذِکْرِکَ وأوْزِعْنی فیهِ لأداءِ شُکْرَکَ بِکَرَمِکَ واحْفَظنی فیهِ بِحِفظْکَ وسِتْرِکَ یـا أبْصَرَ النّاظرین.

خدایا نیرومندم نما در آن روز به پا داشتن دستور فرمانت وبچشان در آن شیرینى یادت را ومهیا کن مرا در آنروز راى انجام سپاس گذاریت به کـرم خودت نگهدار  مرا در این روز به نگاه داریت وپرده پوشى خودت اى بیناترین بینایان.

 

دعاى روز پنجم ماه مبارک رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ اجْعَلْنی فیهِ من المُسْتَغْفرینَ واجْعَلْنی فیهِ من عِبادَکَ الصّالحینَ القانِتین واجْعَلْنی فیهِ من اوْلیائِکَ المُقَرّبینَ بِرَأفَتِکَ یا ارْحَمَ الرّاحِمین.

خدایا قرار بده در این روز از آمرزش جویان وقرار بده مرا در این روز از بندگان شایسته وفرمانبردارت وقرار بده مرا در این روز ازدوستان نزدیکت به مهربانى خودت اى مهربان ترین مهربانان.

 

دعاى روز ششم ماه مبارک رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ لا تَخْذِلْنی فیهِ لِتَعَرّضِ مَعْصِتِکَ ولا تَضْرِبْنی بِسیاطِ نَقْمَتِکَ وزَحْزحْنی فیهِ من موجِباتِ سَخَطِکَ بِمَنّکَ وأیادیکَ یا مُنْتهى رَغْبـةَ الرّاغبینَ.

خدایا وا مگذار مرا در این روز در پى نافرمانیت روم ومزن مرا با تازیانه کیفر ودور وبرکنارم بدار از موجبات خشمت بحق احسان ونعمتهاى بى شمار تو اى حد نهایى علاقه واشتیاق مشتاقان.

 

دعاى روز هفتم ماه مبارک رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ اعنّی فیهِ على صِیامِهِ وقیامِهِ وجَنّبنی فیهِ من هَفَواتِهِ وآثامِهِ وارْزُقْنی فیهِ ذِکْرَکَ بِدوامِهِ بتوفیقِکَ یا هادیَ المُضِلّین.

خدایا یارى کن مرا در این روز بر روزه گرفتن وعبـادت وبرکنارم دار در آن از بیهودگى وگناهان وروزیم کن در آن یادت را براى همیشه به توفیق خودت اى راهنماى گمراهان

 

دعاى روز هشتم ماه مبارک رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ ارْزُقنی فیهِ رحْمَةَ الأیتامِ وإطْعامِ الطّعامِ وإفْشاءِ السّلامِ وصُحْبَةِ الکِرامِ بِطَوْلِکَ یا ملجأ الآمِلین.

خدایا روزیم کن در آن ترحم بر یتیمان وطعام نمودن بر مردمان وافشاء سلام ومصاحبت کریمان به فضل خودت اى پناه آرزومندان.

 

دعاى روز نهم ماه مبارک رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

االلهمّ اجْعَلْ لی فیهِ نصیباً من رَحْمَتِکَ الواسِعَةِ واهْدِنی فیهِ لِبراهِینِکَ السّاطِعَةِ وخُذْ بناصیتی الى مَرْضاتِکَ الجامِعَةِ بِمَحَبّتِکَ یا أمَلَ المُشْتاقین.

خدایا قرار بده برایم در آن بهره اى از رحمت فراوانـت وراهنمائیم کن در آن به برهان وراههاى درخشانت وبگیر عنانم به سوى رضایت همه جانبه ات بدوستى خود اى آرزوى مشتاقان.

 

دعاى روز دهم ماه مبارک رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

االلهمّ اجْعلنی فیهِ من المُتوکّلین علیکَ واجْعلنی فیهِ من الفائِزینَ لَدَیْکَ واجْعلنی فیهِ من المُقَرّبینَ الیکَ بإحْسانِکَ یاغایَةَ الطّالِبین.

خدایا قرار بده مرا در این روز از متوکلان بدرگاهت ومقرر کن در آن از کامروایان حضرتت ومقرر فرما در آن از مقربان درگاهت به احسانت اى نهایت همت جویندگان.

 

دعاى روز یازدهم ماه مبارک رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ حَبّبْ الیّ فیهِ الإحْسانَ وکَرّهْ الیّ فیهِ الفُسوقَ والعِصْیانَ وحَرّمْ علیّ فیهِ السّخَطَ والنّیرانَ بِعَوْنِکَ یا غیاثَ المُسْتغیثین.

خدایا دوست گردان بمن در این روز نیکى را و نـاپسند بدار در این روز فسق ونافرمانى  را وحرام کن بر من در آن خشم وسوزندگى را به یاریت اى دادرس داد خواهان.

 

دعاى روز دوازدهم ماه مبارک رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ زَیّنّی فیهِ بالسّتْرِ والعَفافِ واسْتُرنی فیهِ بِلباسِ القُنوعِ والکَفافِ واحْمِلنی فیهِ على العَدْلِ والإنْصافِ وامِنّی فیهِ من کلِّ ما أخافُ بِعِصْمَتِکَ یا عِصْمَةَ الخائِفین.

خدایا زینت ده مرا در آن با پوشش وپاکدامنى وبپوشانم در آن جامه قناعت وخوددارى ووادارم نما  در آن بر عدل وانصاف وآسوده ام دار در آن از هر چیز که مىترسم به نگاهدارى خودت اى نگه دار ترسناکان .

 

دعاى روز سیزدهم ماه مبارک رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ طَهّرنی فیهِ من الدَنَسِ والأقْذارِ وصَبّرنی فیهِ على کائِناتِ الأقْدارِ ووَفّقْنی فیهِ للتّقى وصُحْبةِ الأبْرارِ بِعَوْنِکَ یا قُرّةَ عیْنِ المَساکین.

خدایا پاکیزه ام کن در این روز از چرک وکثافت وشکیبائیم ده در آن به آنچه مقدر است شدنى ها وتوفیقم ده در آن براى تقوى وهم نشینى با نیکان به یاریت اى روشنى چشم مستمندان.

 

دعاى روز چهاردهم ماه مبارک رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ لا تؤاخِذْنی فیهِ بالعَثراتِ واقِلْنی فیهِ من الخَطایا والهَفَواتِ ولا تَجْعَلْنی فیه غَرَضاً للبلایا والآفاتِ بِعِزّتِکَ یا عزّ المسْلمین.

خدایا مؤاخذه نکن مرا در ایـن روز به لغزشها و درگذر از من در آن از خطاها وبیهودگیها وقرار مده مرا در آن نشانه تیر بلاها وآفات اى عزت دهنده مسلمانان

 

دعاى روز پانزدهم ماه مبارک رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ ارْزُقْنی فیهِ طاعَةَ الخاشِعین واشْرَحْ فیهِ صَدْری بإنابَةِ المُخْبتینَ بأمانِکَ یا أمانَ الخائِفین.

خدایا روزى کن مرا در آن فرمانبردارى فروتنان وبگشا سینه ام در آن به بازگشت دلدادگان به امان دادنت اى امان ترسناکان

 

دعاى روز شانزدهم ماه مبارک رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ وَفّقْنی فیهِ لِموافَقَةِ الأبْرارِ وجَنّبْنی فیهِ مُرافَقَةِ الأشْرارِ وأوِنی فیهِ بِرَحْمَتِکَ الى دارِ القَرارِبالهِیّتَکِ یا إلَهَ العالَمین.

خدایا توفیقم ده در آن به سازش کردن نیکان ودورم دار در آن از رفاقت بدان وجایم ده در آن با مهرت به سوى خانه آرامش به خدایى خودت اى معبـود جهانیان.

 

دعاى روز هفدهم ماه مبارک رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ اهْدِنی فیهِ لِصالِحِ الأعْمالِ واقْـضِ لی فیهِ الحَوائِجَ والآمالِ یا من لا یَحْتاجُ الى التّفْسیر والسؤالِ یا عالِماً بما فی صُدورِ العالَمین صَلّ على محمّدٍ وآلهِ الطّاهِرین.

خدایا راهنمائیم کن در آن به کارهاى شایسته واعمال نیک وبرآور برایم حاجتها وآرزوهایم اى که نیازى به سویت تفسیر وسؤال ندارد اى داناى به آنچه در سینه هاى جهانیان است درود فرست بر محمد وآل او پاکیزگان.

 

دعاى روز هیجدهم ماه مبارک رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ نَبّهْنی فیهِ لِبَرَکاتِ أسْحارِهِ ونوّرْ فیهِ قلبی بِضِیاءِ أنْوارِهِ وخُذْ بِکُلّ أعْضائی الى اتّباعِ آثارِهِ بِنورِکَ یا مُنَوّرَ قُلوبِ العارفین.

خدایا آگاهم نما در آن براى برکات سحرهایش وروشن کن در آن دلم را به پرتو انوارش وبکار به همه اعضایم به پیروى آثارش به نور خودت اى روشنى بخش دلهاى حق شناسان

 

دعاى روز نوزدهم ماه مبارک رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ وفّرْ فیهِ حَظّی من بَرَکاتِهِ وسَهّلْ سَبیلی الى خَیْراتِهِ ولا تَحْرِمْنی قَبولَ حَسَناتِهِ یا هادیاً الى الحَقّ المُبین.

خدایا زیاد بگردان در آن بهره مرا از برکاتش وآسان کن راه مرا به سوى خیرهایش ومحروم نکن ما را از پذیرفتن نیکىهایش اى راهنماى به سوى حـق آشکار .

 

دعاى روز بیستم ماه مبارک رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ افْتَحْ لی فیهِ أبوابَ الجِنانِ واغْلِقْ عَنّی فیهِ أبوابَ النّیرانِ وَوَفّقْنی فیهِ لِتِلاوَةِ القرآنِ یا مُنَزّلِ السّکینةِ فی قُلوبِ المؤمِنین.

خدایا بگشا برایم در آن درهاى بهشت وببند برایم درهاى آتش دوزخ را و توفیقم ده در آن براى تلاوت قرآن اى نازل کننده آرامش در دلهاى مؤمنان.

 

دعاى روز بیست و یکم ماه مبارک رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ اجْعَلْ لی فیهِ الى مَرْضاتِکَ دلیلاً ولا تَجْعَل للشّیْطان فیهِ علیّ سَبیلاً واجْعَلِ الجَنّةِ لی منْزِلاً ومَقیلاً یا قاضی حَوائِجَ الطّالِبین.

خدایا قرار بده برایم در آن به سوى خوشنودىهایت راهنمایى و قرار مده شیطان را در آن بر من راهى وقرار بده بهشت را برایم منزل وآسایـشگاه اى برآورنده حاجتهاى جویندگان

 

دعاى روز بیست و دوم ماه مبارک رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ افْتَحْ لی فیهِ أبوابَ فَضْلَکَ وأنـْزِل علیّ فیهِ بَرَکاتِکَ وَوَفّقْنی فیهِ لِموجِباتِ مَرْضاتِکَ واسْکِنّی فیهِ بُحْبوحاتِ جَنّاتِکَ یا مُجیبَ دَعْوَةِ المُضْطَرّین.

خدایا بگشا به رویم در این ماه درهاى فضلت وفرود آر برایم در آن برکاتت را وتوفیقم ده در آن براى موجبات خوشنودیت ومسکنم ده در آن وسطهاى بهشت اى اجابت کننده خواسته ها ودعاهاى بیچارگان.

 

دعاى روز بیست و سوم ماه مبارک رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ اغسِلْنی فیهِ من الذُّنوبِ وطَهِّرْنی فیهِ من العُیوبِ وامْتَحِنْ قَلْبی فیهِ بِتَقْوَى القُلوبِ یا مُقیلَ عَثَراتِ المُذْنِبین.

خدایا بشوى مرا در این ماه از گناه وپاکم نما در آن از عیب ها وآزمایش کن دلم را در آن به پرهیزکارى دلها اى چشم پوش لغزشهاى گناهکاران.

 

دعاى روز بیست و چهارم ماه مبارک رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ إنّی أسْألُکَ فیه ما یُرْضیکَ وأعوذُ بِکَ ممّا یؤذیک وأسألُکَ التّوفیقَ فیهِ لأنْ أطیعَکَ ولا أعْصیکَ یا جَوادَ السّائلین.

خدایا من از تو میخواهم در آن آنچه تو را خوشنود کند و پناه مى برم بتو از آنچه تو را بیازارد واز تو خواهم توفیق در آن براى اینکه فرمانت برم ونافرمانى تو ننمایم اى بخشنده سائلان

 

دعاى روز بیست و پنجم ماه مبارک رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ اجْعَلْنی فیهِ محبّاً لأوْلیائِکَ ومُعادیاً لأعْدائِکَ مُسْتَنّاً بِسُنّةِ خاتَمِ انْبیائِکَ یا عاصِمَ قُلوبِ النّبییّن.

خدایا قرار بده در این روز دوست دوستانت ودشمن دشمنانت و پیرو راه و روش خاتم پیغمبرانت اى نگهدار دلهاى پیامبران.

 

دعاى روز بیست وششم ماه مبارک رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ اجْعَل سَعْیی فیهِ مَشْکوراً وذَنْبی فیهِ مَغْفوراً وعَملی فیهِ مَقْبولاً وعَیْبی فیهِ مَسْتوراً یا أسْمَعِ السّامعین.

خدایا قرار بده کوشش مرا در این ماه قدردانـى شده وگناه مرا در این ماه آمرزیده وکردارم را در آن مورد قبول وعیب مرا در آن پوشیده اى شنواترین شنوایان.

 

دعاى روز بیست و هفتم ماه مبارک رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ ارْزُقْنی فیهِ فَضْلَ لَیْلَةِ القَدْرِ وصَیّرْ أموری فیهِ من العُسْرِ الى الیُسْرِ واقْبَلْ مَعاذیری وحُطّ عنّی الذّنب والوِزْرِ یا رؤوفاً بِعبادِهِ الصّالِحین.

خدایا روزى کن مرا در آن فضیلت شب قدر را وبگردان در آن کارهاى مرا از سختى به آسانى وبپذیر عذرهایم وبریز از من گناه وبارگران را اى مهربان به بندگان شایسته خویش.

 

دعاى روز بیست و هشتم ماه مبارک رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ وفّر حظّی فیهِ من النّوافِلِ واکْرِمْنی فیهِ بإحْضارِ المَسائِلِ وقَرّبِ فیهِ وسیلتی الیکَ من بینِ الوسائل یا من لا یَشْغَلُهُ الحاحُ المُلِحّین .

خدایا زیاد کن بهره مرا در آن از اقدام به مستحبات وگرامى دار در آن به حاضر کردن ویا داشتن مسائل ونزدیک گردان در آن وسیله ام به سویت از میـان وسیله ها اى آنکه سرگرمش نکند اصرار وسماجت اصرار کنندگان.

 

دعاى روز بیست ونهم ماه مبارک رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ غَشّنی بالرّحْمَةِ وارْزُقْنی فیهِ التّوفیقِ والعِصْمَةِ وطَهّرْ قلْبی من غَیاهِبِ التُّهْمَةِ یا رحیماً بِعبادِهِ المؤمِنین.

خدایا بپوشان در آن با مهر ورحمت وروزى کن مرا در آن توفیق وخوددارى وپاک کن دلم را از تیرگیها وگرفتگى هاى تهمت اى مهربان به بندگان با ایمان خود.

 

دعاى روز سى ام ماه مبارک رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ اجْعَلْ صیامی فیهِ بالشّکْرِ والقَبولِ على ما تَرْضاهُ ویَرْضاهُ الرّسولُ مُحْکَمَةً فُروعُهُ بالأصُولِ بحقّ سَیّدِنا محمّدٍ وآلهِ الطّاهِرین والحمدُ للهِ ربّ العالمین.

خدایا قرار بده روزه مرا در این ماه مورد قدردانى وقبول بر طبق خوشنودى تو وپسند رسول تو باشد واستوار باشد فرعش بر اصل به حق آقاى ما محمد وخاندان پاکش وستایش خاص پروردگار جهانیان است.

 

 

 


 
comment نظرات ()
 
وسوسه Craving
نویسنده : محمد مهدی امیری - ساعت ٦:٢٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٥/٢٠
 

تعریف: میل با فشار زیاد است که به تفکرات شخص مصرف‌کننده نفوذ می‌کند، بر روی خلق (Mood) مصرف‌کننده اثر گذاشته و باعث ایجاد فشار در جهت تغییر رفتار شخص می‌گردد. به عبارتی، وسوسه به عنوان تمایل بسیار پرقدرت و سریع و یا تمایل غیرقابل مقاومت جهت مصرف مواد، شناخته می‌شود. شدت وسوسه در مصرف مواد مخدر معادل شدت حمله وحشت‌زدگی (Panic) و یا فوبی در اضطراب برآورد گردیده است. همچنین سازمان بهداشت جهانی WHO وسوسه را میل به تجربه اثر یا اثرات پیشین مصرف مواد مخدر تعریف کرده است که تمایزی بین میل (desire یا wish) با جبر (drive یا compulstion) وجود ندارد.


 
ادامه مطلب...
comment نظرات ()
 
مراحل بهبودی (Phases of Recovery)
نویسنده : محمد مهدی امیری - ساعت ٦:٢٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٥/٢٠
 

فرآیند و زمان بهبودی در افراد مختلف با توجه به نیازها، مسائل و مشکلات و تفاوت‌های فردی آنان متفاوت است، اما همه بیماران مراحل زیر را در درمان اعتیاد پشت سر می‌گذارند.

1-                          پیش از درمان Pre Treatment

2-                          تثبیت Stabilization

3-                          بهبودی اولیه Early Recovery

4-                          بهبودی حد واسط یا میانه Middle Recovery

5-                          بهبودی نهایی Late Recovery

6-                          ماندگاری Maintenance

 


 
ادامه مطلب...
comment نظرات ()
 
اجتماع درمان‌مدار (The Therapeutic Commuity) T.C
نویسنده : محمد مهدی امیری - ساعت ٦:۱۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٥/٢٠
 

اجتماع درمان‌مدار (T.C) یکی از روش‌های درمانی غیردارویی اعتیاد است که در آن به همه مقوله‌های ایجادکننده بیماری از جنبه‌های زیستی ـ روانی و اجتماعی، به صورت همزمان و با اولویت ابعاد روانی و اجتماعی، می‌پردازد.


 
ادامه مطلب...
comment نظرات ()
 
شبکه درمانی:
نویسنده : محمد مهدی امیری - ساعت ٦:٠۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٥/٢٠
 

درمان شبکه‌ای می‌تواند به عنوان شیوه‌ای برای بازتوانی معتادین تعریف گردد که در این روش، برخی اعضای خاص خانواده و دوستان بیمار برای ایجاد یک سیستم حمایتی و افزایش انگیزه برای تغییر در بیمار در یک شبکه ثبت‌نام نموده و با هم همکاری می‌نمایند. اعضاء این شبکه خود قسمتی از تیم درمان محسوب می‌شوند و به لحاظ اینکه خود مورد درمان قرار نمی‌گیرند با گروه آموزشی خانواده متفاوت خواهند بود. هدف از این شیوه، رسیدن سریع مراجع به پرهیز کامل و پیشگیری از عود و افزایش سازگاری با زندگی بدون مواد می‌باشد.


 
ادامه مطلب...
comment نظرات ()
 
انـواع درمـان -اعتیاد
نویسنده : محمد مهدی امیری - ساعت ٦:٠٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٥/٢٠
 

درمان اعتیاد به دو نوع دارویی و غیردارویی تقسیم می‌شود:


 
ادامه مطلب...
comment نظرات ()
 
اصـول کلی درمـان
نویسنده : محمد مهدی امیری - ساعت ٥:٥٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٥/٢٠
 

اصـول کلی درمـان

اعتیاد بیماری مزمن پیشرونده‌ای است که عوامل ژنتیکی، جسمی، روانی و اجتماعی در شروع و تداوم آن دخالت دارند. آنچه اهمیت دارد این موضوع می‌باشد که فرد معتاد براساس شرایط و ویژگی‌های خود به برنامه درمانی مناسب، هدایت گردد. طبعاً برای انتخاب برنامه درمانی مناسب برای بیمار، ملاک‌های مشخصی وجود دارد که عبارتند از: نوع و مقدار ماده مصرفی، شیوه و الگوی مصرف، مدت اعتیاد، شدت وابستگی فرد و اختلالاتی که اعتیاد برای وی ایجاد کرده است مانند ناراحتی‌های جسمانی ناشی از اعتیاد و یا اختلال در روابط اجتماعی، خانوادگی و یا حرفه‌ای وی، میزان حمایت اجتماعی که فرد از آن برخوردار می‌باشد و اینکه آیا مشکلات قانونی یا خانوادگی و... در زندگی وی وجود دارد؟ آیا بیماری روانی همراه اعتیاد یا بیماری‌های جسمانی دیگری مانند قلبی و کلیوی و... وجود دارد؟ و سؤالات دیگر....

میزان تحصیلات و درآمد وی، ویژگی‌های شخصیتی، خواسته‌ها و تجارب قبلی بیمار برای درمان اعتیاد، نوع واکنش او به درمان انتخاب شده، در دسترس بودن برنامه درمانی، چگونگی مصرف داروهای دیگر و... از جمله عواملی هستند که باید در درمان مورد توجه قرار گیرند.


 
ادامه مطلب...
comment نظرات ()
 
تجربه******
نویسنده : محمد مهدی امیری - ساعت ٩:٢٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٥/۱٤
 

در صورتی که کارمند دولت هستید حتما از این تجربیات استفاده کنید :


 
ادامه مطلب...
comment نظرات ()
 
جملات کوتاه اما عمیق
نویسنده : محمد مهدی امیری - ساعت ٧:٢٢ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٥/۱٤
 

 

باد می وزد …

میتوانی در مقابلش هم دیوار بسازی ، هم آسیاب بادی

تصمیم با تو است . . .

 


 
ادامه مطلب...
comment نظرات ()
 
حکایت نان نیکویی
نویسنده : محمد مهدی امیری - ساعت ٦:٥٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٥/۱۱
 


کار پلیدی که انجام می دهیم با ما می ماند و نیکی هایی که انجام می دهیم به ما باز میگردند.
این داستان زنی است که برایتان نقل می شود:
پسر زنی به سفر دوری رفته بود و ماه ها بود که از او خبری نداشتند. بنابراین زن دعا میکرد که او سالم به خانه بازگردد. این زن هر روز به تعداد اعضاء خانواده اش نان می پخت و همیشه یک نان اضافه هم می پخت و پشت پنجره می گذاشت تا رهگذری گرسنه که از آنجا می گذشت نان را بر دارد.

هر روز مردی گو‍ژ پشت از آنجا می گذشت و نان را برمیداشت
و به جای آنکه از او تشکر کند می گفت:
((کار پلیدی که بکنید با شما می ماند و هر کار نیکی که انجام دهید به شما باز می گردد))
این ماجرا هر روز ادامه داشت تا اینکه زن از گفته های مرد گوژ پشت ناراحت و رنجیده شد. او به خود گفت: او نه تنها تشکر نمی کند بلکه هر روز این جمله ها را به زبان می آورد . نمی دانم منظورش چیست؟
یک روز که زن از گفته های مرد گو‍ژ پشت کاملاً به تنگ آمده بود تصمیم گرفت از شر او خلاص شود. بنابر این نان او را زهر آلود کرد و آن را با دستهای لرزان پشت پنجره گذاشت، اما ناگهان به خود گفت : این چه کاری است که میکنم ؟
بلافاصله نان را برداشت و در تنور انداخت و نان دیگری برای مرد گوژ پشت پخت. مرد مثل هر روز آمد و نان را برداشت و حرف های معمول خود را تکرار کرد و به راه خود رفت.


آن شب در خانه پیر زن به صدا در آمد. وقتی که زن در را باز کرد ، فرزندش را دید که نحیف و خمیده با لباسهایی پاره پشت در ایستاده بود. او گرسنه، تشنه و خسته بود در حالی که به مادرش نگاه می کرد، گفت: مادر اگر این معجزه نشده بود نمی توانستم خودم را به شما برسانم.
در چند فرسنگی اینجا چنان گرسنه و ضعیف شده بودم که داشتم از هوش می رفتم.ناگهان رهگذری گو‍ژ پشت را دیدم که به سراغم آمد . او لقمه ای غذا خواستم و او یک نان به من داد و گفت :
(( این تنها چیزی است که من هر روز میخورم امروز آن را به تو می دهم زیرا که تو بیش از من به آن احتیاج داری.))
وقتی که مادر این ماجرا را شنید رنگ از چهره اش پرید. به یاد آورد که ابتدا نان زهرآلودی برای مرد گوژ پشت پخته بود و اگربه ندای وجدانش گوش نکرده بود و نان دیگری برای او نپخته بود، فرزندش نان زهر آلود را می خورد.
به این ترتیب بود که آن زن معنای سخنان روزانه مرد گوژ پشت را دریافت:
((هر کار پلیدی که انجام می دهیم با ما می ماند و نیکی هایی که انجام می دهیم به ما باز میگردند))

 
comment نظرات ()
 
***حکایت***
نویسنده : محمد مهدی امیری - ساعت ٦:۳٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٥/۱۱
 

پسر یک شیخ عرب برای تحصیل به آلمان رفت. یک ماه بعد نامه ای به این مضمون برای پدرش فرستاد:
«برلین فوق‏العاده است، مردمش خوب هستند و من واقعا اینجا را دوست دارم، ولی یک مقدار احساس شرم می‏کنم که با مرسدس طلاییم به مدرسه بروم در حالی که تمام دبیرانم با ترن جابجا می‏شوند.»
مدتی بعد نامه‏ای به این شرح همراه با یک چک یک میلیون دلاری از پدرش برایش رسید:
«بیش از این ما را خجالت نده، تو هم برو و برای خودت یک ترن بگیر!»


 
comment نظرات ()
 
ایدز به زبان ساده
نویسنده : محمد مهدی امیری - ساعت ٧:٠۸ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٥/۱۱
 

1- ایدز چیست ؟ نوعی بیماری است که سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کند به عبارت ساده تر ایدز موجب می شود که انسان در مقابل بیماری های عفونی مثلا سرماخوردگی ساده هیچ بازدارنده ای نداشته باشد و غالبا با یک سرماخودگی ساده مرگ رخ می دهد .در حقیقت ایدز عاملی برای بی دفاع شدن بدن می باشد.

2- راههای پیش گیری از ایدز چیست ؟برای پیش گیری از ایدز باید بدانیم که از چه راههای ایدز منتقل می شود ،ویروس ایدز در ایران بیشتر بر اثر استفاده ی چند باره از سرنگ در بین معتادان تزریقی و تماس جنسی که شریک جنسی آلوده به ایدز باشد ابتلا به ایدز رخ می دهد البته راههای بسیار دیگری هم وجود دارد که از آن جمله انتقال آلودگی از طریق تیغ آلوده در آرایشگاه ها یا ابزار آلوده ی دندان پزشکی نیز این ویروس منتقل می شود . اما از راه دست دادن، بوسیدن معمولی ، بغل کردن ، استخر شنا، استفاده از لباس فرد آلوده ایدز منتقل نمی شود . در هر حال باید از تماس با افرادی که مبتلا به ایدز هستند و خونریزی و زخمی در بدنشان دارند تماس برقرار کرد چرا که احتمالا در بدن فرد سالم هم خراشی باشد و از طریق خونی آلودگی رخ دهد .رعایت مسائل بهداشتی و اجتناب از استفاده مشترک از وسایل دیگران و نداشتن تماس جنسی نامطمئن و نامشروع می توان انتظار داشت که ابتلا به ایدز رخ نخواهد داد.

3- علائم ابتلا به ایدز چیست؟علایم ایدز در عرض 3تا6ماه به صورت یکه سرماخوردگی ساده تا شدید بروز می کند و در این موقع اگر به آزمایشگاه مراجعه شود اگر واقعا سرماخوردگی نباشد و مربوط به ایدز باشد ایدز تشخیص داده می شود ، و پس از این چند ماه فرد 5تا20سال اعلایم نهایی ایدز را بروز نخواهد داد که این فاصله با وراثت و استفاده از برخی داروها بیشتر خواهد شد و در نهایت فرد در اثر تضعیف سیستم ایمنی بدن با ابتلا به اولین بیماری عفونی خواهد مرد .

4- درمان ایدز کدامند ؟ متأسّفانه تا کنون هیچ دارو و یا روشی برای درمان قطعی ایدز پیدا نشده است ، تنها با استفاده از برخی داروهای فوق العاده گران و کمیاب(لااقل در ایران) می توانند مدت بروز اعلایم و مرحله آخر ایدز را چند سالی به عقب بیندازند . در هر حال بهترین راه درمان مبتلا نشدن و پیشگیری از ایدز است .


 
comment نظرات ()
 
اهـذاف درمـان
نویسنده : محمد مهدی امیری - ساعت ٥:٤٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٥/۱٠
 

اهمیت توجه به شرایط و وضعیت موجود بیماران و وجود تفاوت‌های فردی و نقاط ضعف و قوت و نگرش‌های موجود آنها، در درمان اعتیاد اهداف متفاوتی را به وجود می‌آورد که به تناسب تطبیق با شرایط خاص بیمار انتخاب می‌شود.

اصول ذیل می‌تواند به عنوان هدف توسط بیماران انتخاب شود:


 
ادامه مطلب...
comment نظرات ()
 
پیشگیری از عود (Relapse Prevention
نویسنده : محمد مهدی امیری - ساعت ٥:٤٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٥/۱٠
 

پیشگیری از عود شامل استراتژی‌ها و راه‌کارهایی می‌گردد که پرهیز از مواد را تسهیل می‌کند و به فرد کمک می‌کند تا موقعیت‌ها و افکار و فعالیت‌های خطرناک را که باعث تحریک مصرف مواد می‌شود، شناسایی و راهکار مناسب مقابله‌ای را انتخاب کند.


 
ادامه مطلب...
comment نظرات ()
 
درمـان اعتیاد (Treatment)
نویسنده : محمد مهدی امیری - ساعت ٥:٤۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٥/۱٠
 

درمان سوء مصرف مواد مخدر شامل مجموعه مداخلاتی است که برای معالجه و بازتوانی معتاد به کار می‌رود و شامل سم‌زدایی، درمان بیماری‌های همراه، ارائه مشاوره فردی، گروهی و خانوادگی، ارائه پیگیری‌های مددکاری و مراقبت بعد از درمان می‌باشد که معمولاً توسط تیم تخصصی متشکل از پزشک، مددکار اجتماعی، روانشناس، کار درمانگر روانی و... ارائه می‌شود.


 
ادامه مطلب...
comment نظرات ()
 
انواع شخصیت ها در ارتباط با دیگران
نویسنده : محمد مهدی امیری - ساعت ٧:۱٢ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٥/۱٠
 

سلام ببین خودتون و اطرافیانتون در کدام دسته قرار دارند ؟ از دید شما من در کدام دسته هستم؟


 
ادامه مطلب...
comment نظرات ()
 
فرسودگی شغلی
نویسنده : محمد مهدی امیری - ساعت ٩:۱۱ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٥/٩
 

فرسودگی شغلی کاهش قدرت سازگاری با عوامل فشارزاست وسندرمی است مرکب از خستگی عاطفی و جسمی که منجر به ایجاد خود پنداری منفی در فرد و نگرش منفی به شغل و فقدان احساس ارتباط با مراجعان به هنگام انجام وظیفه می گردد ( بدری گرگری 1374 , ص 26)

فرسودگی را دارای سه جزء دانسته اند:

خستگی عاطفی : وجود احساساتی است که در آن شخص نیروهای هیجانی خود را از دست داده است و قادر به برقراری روابط عاطفی با دیگران نیست.

مسخ شخصیت : این مولفه فرسودگی به پاسخ های غیر احساسی و خشن نسبت به مراجعان و همکاران مربوط است. افراد با سندرم فرسودگی شغلی احساسات منفی و نگرش منفی همراه با سرزنش دیگران را دارند.

کاهش موفقیت فردی: در این حالت فرد از تلاشهای حرفه ای خود برداشتهای منفی دارد و احساس می کند در شغل خود پیشرفتی ندارد و کار و تلاش در حرفه نتایج مثبت به همراه ندارد (همان منبع,ص 28)

یکی از عمده ترین مسائل شغلی که معمولا به شکل واکنش در برابر فشارهای شغلی و سازمانی در میان کارکنان خدمات انسانی دیده می شود پدیده فرسودگی شغلی است که برای اولین بار فروند نبرگر(1975) به این پدیده اشاره نمود و آن را واکنشی در برابر استرس شغلی بیش از حد دانست. بعدها سایر دانشمندان تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام دادند بطوریکه معلوم شد این پدیده می تواند علل محتلفی داشته باشد. صرفنظر از علت, فردی که دچار فرسودگی شغلی می شود, نمی تواند پاسخ های مناسبی از خود در برابر استرس نشان دهد و از انجا که استرس بیش از حد می تواند موجب بروز مشکلات جسمی , روانی, اجتماعی یا روحی شود لذا می توان نتیجه گرفت فرسودگی شغلی یکی از مشکلات جدی بهداشتی در محیط کار است.

فرسودگی شغلی اساسا ناشی از استرس شغلی است. فشارهای عصبی و روانی که به اصطلاح استرس نامیده می شوند در زندگی روزانه ما به وفور مشاهده می شوند. به طور کلی تعاریف متعددی از استرس به عمل آمده است برای مثال: وقتی فرد در شرایط و اوضاع احوالی قرار گیرد که تحت فشار واقع شود یا احساس ناراحت کننده ای به او دست دهد عصبی باشد, احساس ناکامی و تنش کند یا در تعارض و بلا تکلیفی باشد می گوئیم تحت فشار روانی است. (ساعتچی 1370)


 
comment نظرات ()
 
حق داشتن یا رضایت داشتن؟کدامیک؟
نویسنده : محمد مهدی امیری - ساعت ٩:٠٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٥/٩
 

یکی از مهمترین پرسش هایی که می توانید از خودتان بپرسید این است که « آیا می خواهم ''حق'' با من باشد – یا می خواهم خوشحال باشم؟ » بسیاری اوقات، این دو پرسش یکدیگر را نفی می کنند.

حق به جانب بودن و دفاع از مواضع خود ، مستلزم صرف نیروی ذهنی بسیار زیادی است و اغلب ما را با اشخاصی که در زندگی مان هستند بیگانه می کند. لازمه حق به جانب بودن ما – یا لازمه حق به جانب نبودن اشخاص دیگر – آنها را ترغیب به دفاع می کند و ما را تحت فشار قرار می دهد که به دفاع ادامه دهیم. با وجود این ، بسیاری از ما (گاهی من هم همین طور) مقدار زیادی وقت و نیرو صرف می کنیم تا ثابت کنیم ( یا نشان دهیم ) که حق به جانب ماست – و یا این که دیگران در اشتباه هستند. بسیاری از مردم ، آگاهانه یا ناآگاهانه بر این باورند که تا حدی وظیفه آنهاست که به دیگران نشان دهند که چطور مواضع ، گفتارها و نقطه نظرهای آنها نادرست است و این که در انجام چنین وظیفه ای، شخصی که از اشتباه در می آید به نحوی از آن سپاسگزاری خواهد کرد، یا دست کم چیزی یاد می گیرد: حق به جانب نبودن را!

در این باره فکر کنید. آیا تا به حال شده که کسی شما را از اشتباه درآورد ؟ و آنوقت شما به کسی که تلاش می کرد حق با او باشد گفته اید « از این که نشان دادید من در اشتباهم و حق با شماست خیلی متشکرم . حالا می فهمم ، واقعاً محشرید! » اصلاً کسی را می شناسید که وقتی او را از اشتباه در آوردید یا خود را به قیمت حق به جانب نبودن او ، « حق به جانب » نشان دادید از شما تشکر کرده باشد ( یا حتی با شما موافق بوده باشد )؟ البته که نه. حقیقت این است که همه ما از این که کسی ما را از اشتباه در بیاورد نفرت داریم. همه می خواهیم که دیگران موضع ما را محترم بشمارند و درک کنند . شنونده و شنوا بودن یکی از بزرگترین آرزوهای قلبی انسان است. و آنهایی که گوش کردن را یاد می گیرند عزیزترین و محترم ترین اشخاص هستند. آنهایی که عادت دارند دیگران را اصلاح کرده و از اشتباه در آورند اغلب مورد نفرت واقع می شوند و از آنها دور می شوند.

البته این طور نیست که حق به جانب بودن هیچ وقت درست نباشد – گاهی اوقات واقعاً باید حق به جانب شما باشد یا بخواهید که حق به جانب باشید. شاید برخی مواضع فلسفی مانند وقتی که اظهار نظر یک نژادپرست را می شنوید وجود داشته باشد که نمی خواهید تغییر عقیده بدهید. در اینجا مهم است که نظرتان را ابراز کنید.

یک راهبرد عالی و عمیق برای آرام تر و با محبت تر شدن این است که تمرین کنیم به دیگران اجازه دهیم از حق به جانب بودن شاد شوند – به آنها فرصت دهیم که بدرخشند. پس ، از اصلاح دیگران دست بردارید. هر چند که ممکن است تغییر این عادت سخت باشد ، ارزش تلاش و تمرین لازم را دارد. وقتی که شخصی می گوید « حقیقتاً احساس می کنم مهم است که... » ، به جای آن که توی حرف او بدوید و بگویید « نه، مهمتر آن است که ... » ، و یا یکی دیگر از صدها نوع جملات اصلاح مکالمه را به کار برید ، فقط بگذارید حرفش را بزند و اجازه دهید که بیان او برتر باشد. در این صورت مردم اطراف شما کمتر تدافعی و بیشتر با محبت خواهند شد. آنها برای شما بیش از آنچه که فکرش را بکنید ارزش قائل خواهند شد، حتی اگر دقیقاً علت آن را ندانند. شما شادی شرکت داشتن و شاهد خوشحالی دیگران بودن را درک خواهید کرد که بسیار بیش از جنگ من ها Ego)) است. شما به هیچ وجه مجبور نیستید حقایق فلسفی عمیق یا عقاید قلبی خود را فدا کنید، اما از امروز اجازه دهید که بیشتر اوقات « حق » با دیگران باشد!


 
comment نظرات ()
 
اشکال ارتباطات در انسان ها-
نویسنده : محمد مهدی امیری - ساعت ٩:٠٥ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٥/٩
 

تمام افرادی که ما با آنها در ارتباطیم به دنبال گمشدة خود در این دنیای بزرگ می‌گردند. خود ما نیز به دنبال کسی هستیم که اگر اوقاتی را با او سپری می‌کنیم این دقایق از بهترین‌ها و به یاد ماندنی‌ترین لحظات زندگی مان باشد و هر چه شناخت ما از خود و سپس از اطرافیان بیشتر باشد ارتباطمان شکل بهتری به خود می‌گیرد. اگر بتوانیم در چند برخورد اول مخاطب‌مان را بشناسیم شاید بتوانیم از تنش و درگیری‌های بعدی جلوگیری کرده باشیم و یا شاید سرعت برقراری ارتباطمان بیشتر باشد.
افراد را از نظر روحی می‌توانیم به سه دسته 1 - بصری 2 - سمعی 3 - لمسی تقسیم کنیم و این از ضروری‌ترین دانستنی‌ها می‌باشد. ممکن است کسی هر سه حالت را داشته باشد اما به طور حتم یکی از این حالتها غالب است‌. حالا ببینیم که این کیفیت‌ها چگونه‌اند:
افراد بصری‌:
این افراد بیشتر به کیفیت‌های دیداری توجه دارند و تصاویر برای آنها اهمیت بیشتری دارد. سریع صحبت می‌کنند و... از حرکات دست بسیار استفاده می‌کنند و هر آنچه را تعریف می‌کنند به گونه‌ای می‌گویند که مخاطب تصویر آن را در ذهن خود ببیند.
افراد سمعی‌:این افراد بیشتر به شنیده‌ها توجه دارند. کلام و طنین و آهنگ را به خاطر می‌سپارند. هیجان کمتری دارند. آهسته صحبت می‌کنند و سعی می‌کنند که بیانشان شیوا و رسا باشد.
افراد لمسی‌: این افراد بیشتر به کیفیت‌های لمسی توجه دارند و از آنچه لمس کرده‌اند صحبت می‌کنند. خیلی آرامند حتی یک نوع رخوت و سستی را می‌توان در آنها دید. احساس آنها از دیگران عمیق‌تر است‌. برای شناخت این افراد تنها کافیست این قصه را به دقت بخوانید:

افراد بصری‌:
این افراد بیشتر به کیفیت‌های دیداری توجه دارند و تصاویر برای آنها اهمیت بیشتری دارد. سریع صحبت می‌کنند و... از حرکات دست بسیار استفاده می‌کنند و هر آنچه را تعریف می‌کنند به گونه‌ای می‌گویند که مخاطب تصویر آن را در ذهن خود ببیند.
افراد سمعی‌:این افراد بیشتر به شنیده‌ها توجه دارند. کلام و طنین و آهنگ را به خاطر می‌سپارند. هیجان کمتری دارند. آهسته صحبت می‌کنند و سعی می‌کنند که بیانشان شیوا و رسا باشد.
افراد لمسی‌: این افراد بیشتر به کیفیت‌های لمسی توجه دارند و از آنچه لمس کرده‌اند صحبت می‌کنند. خیلی آرامند حتی یک نوع رخوت و سستی را می‌توان در آنها دید. احساس آنها از دیگران عمیق‌تر است‌. برای شناخت این افراد تنها کافیست این قصه را به دقت بخوانید:

سه دوست با کیفیت‌های حسی متفاوت با هم به باغی می‌روند و هنگامی که برگشتند کافی است که از هر یک از آنها بپرسیم که گردش چطور بود؟ نفر اول می‌گوید: آنقدر زیبا بود که حد نداشت‌. آسمان آبی و درختها سرسبز، آب آنقدر زلال بود که کنار رودخانه معلوم بود. کاش با خودمان دوربین برده بودیم‌... آفرین‌، او یک فرد بصری است‌. نفر دوم اینگونه تعریف می‌کند: آدم واقعاً نیاز دارد گاهی از سر و صدای شهر دور باشد و به صدای طبیعت گوش دهد. صدای رودخانه آنقدر لذتبخش بود. باور کن پرنده‌ها قشنگ‌تر می‌خواندند... درست حدس زدید، او یک فرد سمعی است‌. نفر سوم می‌گوید: در آن سایه خنک که روی پوستمان وزش نسیم را کاملاً حس می‌کردیم و از همه بهتر وقتی بود که پاهایمان را در آب خنک فرو می‌بردیم‌... این که دیگر از همه راحت‌تر بود. او یک فرد لمسی است‌. متوجه شدید که به راحتی می‌توان این حالتها را در افراد مختلف تشخیص داد. حال دانستن این موضوع شما را در ارتباط قوی‌تر و صمیمیت و تأثیر گذاری بیشتر کمک می‌کند. با هر تیپی از افراد باید مثل خودش و براساس کیفیت حسی خودش رفتار کرد

این به معنای خلاف میل خود عمل کردن نیست‌، بلکه برای تأثیرگذاری بیشتر است‌. اگر لازم است از رئیس خود چیزی بخواهید، فرزندتان را در مورد موضوعی نصیحت کنید و یا همسر خود را راهنمایی کنید با دانستن این که با هر کسی با کیفیت حسی متفاوت چگونه رفتار کنید، بهتر می‌توانید ارتباط برقرار کنید و اطلاعات لازم را انتقال دهید.
با بصری‌ها چگونه رفتار کنیم‌؟ افراد بصری به هر آنچه به چشم آید بیشتر توجه می‌کنند. بصری‌ها عاشق گل اند. دوستدار هدیه دادن و هدیه گرفتن هستند. به کاغذ کادو و هدیه علاقه‌مندند. به این که از دید دیگران چگونه‌اند، خیلی اهمیت می‌دهند. با بصری‌ها باید پرشورتر و پرهیجان‌تر بود. باید خلاصه صحبت کرد. توضیح و تفسیر زیاد حوصلة آنها را سر می‌برد. از حرکات دست و چهره در هنگام صحبت بهره ببرید. برای بصری‌ها کادو ببرید. رفتاری مؤدبانه و محترمانه داشته باشید به احترام آنها بلند شوید، آنها از آدم‌های شُل و وِل متنفرند و عاشق هیجان‌اند.
با سمعی‌ها چگونه رفتار کنیم‌؟ سمعی‌ها به شنیده‌ها توجه دارند. به گفتار مؤدبانه و محترمانه‌. به اظهار علاقه گفتاری «به دوستت دارم‌.» به موسیقی و صدای خوش توجه نشان می‌دهند. با سمعی‌ها کمی آرام‌تر از بصری‌ها صحبت کنید. شمرده و متین باشید. تشویق‌تان بیشتر کلامی باشد. یک «آفرین‌» و «دوستت دارم‌» برای یک سمعی هزار مرتبه بیشتر از «یک هدیه‌» می‌ارزد. تند صحبت کردن با آنها بی‌ادبی تلقی می‌شود.
با لمسی‌ها چگونه رفتار کنیم‌؟
لمسی‌ها بسیار ملایم اند. آنقدر که به نظر بعضی‌ها شل و ولند. اما در ملایمت آنها متانت است‌. لمسی‌ها به آنچه با دست حس می‌کنند خیلی میانه گرمی دارند. لمسی‌ها را باید در آغوش کشید. دستانشان را به گرمی فشرد. آنقدر که با نوازش و در آغوش کشیدن و بوسیدن می‌توان محبت را به لمسی‌ها ابراز کرد با «دوستت دارم‌» و «هدیه‌» این کار میسر نیست‌. با لمسی‌ها ملایم صحبت کنید.
مثل این که دیگه بهتر از این نمیشه‌، همة عزیزانمان را می‌توانیم شاد کنیم‌. اما مواظب باشید درست تشخیص دهید

 


 
comment نظرات ()
 
جملاتی ازبزرگان
نویسنده : محمد مهدی امیری - ساعت ٧:۱۸ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٥/٧
 

من مهمتر از گرفتاری های خود هستم. ژوزه فوربه آرزوهایی خویش ایمان بیاورید و آنگونه نسبت به آنها باندیشید که گویی بزودی رخ می دهند . ارد بزرگهرگز وقتت راباکسی که حاضر نیست وقتش را باتو بگذراند ، نگذران. مارکزانسان بیش از آنکه بتواند بگوید ، باید ببیند. توروبرای رسیدن به کامیابی نباید از شکست های پیشین خیلی ساده بگذرید ، شناخت موشکافانه آنها ، پیشرفت شما را در پی خواهد داشت . ارد بزرگاگر پیوسته بگوئید اتفاقات بدی خواهد افتاد ، شانس پیشگو شدن را پیدا می کنید. سینکواگر یاد بگیرید که به مشکلات بخندید، همیشه چیزی برای خندیدن دارید. کارولکسی که عاشق خود و سرنوشت خویش نیست هیچ کاری از او بعید نیست . ارد بزرگمال و مکنتی ندارم ، تنها سرمایه من روح شاد من است. هنری میلرآنچه مردم رادانشمند می کند،مطالبی نیست که می خوانندبلکه چیزهایی است که یاد می گیرند. فرانسیس بیکنبا گذشت ، شما چیزی را از دست نمی دهید بلکه بدست می آورید . ارد بزرگآنکه می تواند ، انجام می دهد،آنکه نمی تواند انتقاد می کند. برنادشاومدیری که تنها به سود می اندیشد، مانند تنیس بازی است که به جای توپ ، چشم بر تابلو امتیازها دوخته است. ایچک آدیزسیک زندگی مطالعه نشده ،ارزش زیستن ندارد . سقراطهمیشه بین خود و همسرت بازه ای را نگاهدار تا به خواری گرفتار نشوی . ارد بزرگکسی که دارای عزمی راسخ است ،جهان را مطابق میل خویش عوض می کند. گوتهبیش از حد لازم مهربان باش . جکسون بروانآنهایی که آمادگی برای پاسخگویی به تجاوز دشمن را با گفتن این سخن که : ” جنگ بد است و باید مهربان بود ، درگیری کار بدیست”  را رد می کنند ، ساده لوحانی هستند که خیلی زود در تنور دشمن خواهند سوخت . ارد بزرگ


 
comment نظرات ()
 
یک عمر به خدا دروغ گفتم -ارسالی ازبازدیدکنندگان محترم
نویسنده : محمد مهدی امیری - ساعت ٧:۱٥ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٥/٧
 

یک عمر به خدا دروغ گفتم و خدا هیچ گاه به خاطر دروغ هایم مرا تنبیه نکرد . می توانست ، اما رسوایم نساخت و مرا مورد قضاوت قرار نداد . هر آن چه گفتم باور کرد و هر بهانه ای آوردم پذیرفت . هر چه خواستم عطا کرد و هرگاه خواندمش حاضر شد .
اما من ! هرگز حرف خدا را باور نکردم ، وعده هایش را شنیدم اما نپذیرفتم . چشم هایم را بستم تا خدا را نبینم و گوش هایم را نیز ، تا صدای خدا را نشنوم . من از خدا گریختم بی خبر از آن که خدا با من و در من بود .
می خواستم کاخ آرزو هایم را آن طور که دلم می خواهد بسازم نه آن گونه که خدا می خواهد . به همین دلیل اغلب ساخته هایم ویران شد و زیر خروار ها آوار بلا و مصیبت ماندم . من زیر ویرانه های زندگی دست و پا زدم و از همه کس کمک خواستم . اما هیچ کس فریادم را نشنید و هیچ کس یاریم نکرد . دانستم که نابودی ام حتمی است . با شرمندگی فریاد زدم خدایا اگر مرا نجات دهی ، اگر ویرانه های زندگی ام را آباد کنی با تو پیمان می بندم هر چه بگویی همان را انجام دهم . خدایا ! نجاتم بده که تمام استخوان هایم زیر آوار بلا شکست . در آن زمان خدا تنها کسی بود که حرف هایم را باور کرد و مرا پذیرفت . نمی دانم چگونه اما در کمترین مدت خدا نجاتم داد . از زیر آوار زندگی بیرون آمدم و دوباره احساس آرامش کردم . گفتم : خدای عزیز بگو چه کنم تا محبت تو را جبران نمایم .

خدا گفت : هیچ ، فقط عشقم را بپذیر و مرا باور کن و بدان در همه حال در کنار تو هستم .

گفتم : خدایا عشقت را پذیرفتم و از این لحظه عاشقت هستم . سپس بی آنکه نظر خدا را بپرسم به ساختن کاخ رویایی زندگی ام ادامه دادم . اوایل کار هر آنچه را لازم داشتم از خدا درخواست می کردم و خدا فوری برایم مهیا می کرد . از درون خوشحال نبودم . نمی شد هم عاشق خدا شوم و هم به او بی توجه باشم . از طرفی نمی خواستم در ساختن کاخ آرزو های زندگی ام از خدا نظر بخواهم زیرا سلیقه خدا را نمی پسندیدم . با خود گفتم اگر من پشت به خدا کار کنم و از او چیزی درخواست نکنم بالاخره او هم مرا ترک می کند و من از زحمت عشق و عاشقی به خدا راحت می شوم . پشتم را به خدا کردم و به کارم ادامه دادم تا این که وجودش را کاملاً فراموش کردم . در حین کار اگر چیزی لازم داشتم از رهگذرانی که از کنارم رد می شدند درخواست کمک می کردم . عده ای که خدا را می دیدند با تعجب به من و به خدا که پشت سرم آماده کمک ایستاده بود نگاه می کردند و سری به نشانه تاسف تکان داده و می گذشتند . اما عده ای دیگر که جز سنگ های طلایی قصرم چیزی نمی دیدند به کمکم آمدند تا آنها نیز بهره ای ببرند . در پایان کار همان ها که به کمکم آمده بودند از پشت خنجری زهرآلود بر قلب زندگی ام فرو کردند . همه اندوخته هایم را یک شبه به غارت بردند و من ناتوان و زخمی بر زمین افتادم و فرار آنها را تماشا کردم . آنها به سرعت از من گریختند همان طور که من از خدا گریختم . هر چه فریاد زدم صدایم را نشنیدند همان طور که من صدای خدا را نشنیدم . من که از همه جا ناامید شده بودم باز خدا را صدا زدم . قبل از آنکه بخوانمش کنار من حاضر بود . گفتم : خدایا ! دیدی چگونه مرا غارت کردند و گریختند . انتقام مرا از آنها بگیر و کمکم کن که برخیزم .

خدا گفت : تو خود آنها را به زندگی ات فرا خواندی . از کسانی کمک خواستی که محتاج تر از هر کسی به کمک بودند .

گفتم : مرا ببخش . من تو را فراموش کردم و به غیر تو روی آوردم و سزاوار این تنبیه هستم . اینک با تو پیمان می بندم که اگر دستم را بگیری و بلندم کنی هر چه گویی همان کنم . دیگر تو را فراموش نخواهم کرد . خدا تنها کسی بود که حرف ها و سوگند هایم را باور کرد . نمی دانم چگونه اما متوجه شدم که دوباره می توانم روی پای خود بایستم و به زودی خدای مهربان نشانم داد که چگونه آن دشمنان گریخته مرا ، تنبیه کرد .
گفتم : خدا جان بگو چگونه محبت تو را جبران کنم .

خدا گفت : هیچ ، فقط عشقم را بپذیر و مرا باور کن و بدان بی آنکه مرا بخوانی همیشه در کنار تو هستم .

گفتم : چرا اصرار داری تو را باور کنم و عشقت را بپذیرم .
گفت : اگر مرا باور کنی خودت را باور می کنی و اگر عشقم را بپذیری وجودت آکنده از عشق می شود . آن وقت به آن لذت عظیمی که در جست و جوی آنی می رسی و دیگر نیازی نیست خود را برای ساختن کاخ رویایی به زحمت بیندازی . چیزی نیست که تو نیازمند آن باشی زیرا تو و من یکی می شویم . بدان که من عشق مطلق ، آرامش مطلق و نور مطلق هستم و از هر چیزی بی نیازم . اگر عشقم را بپذیری می شوی نور ، آرامش و بی نیاز از هر چیز .


 
comment نظرات ()
 
جرأت آموزی
نویسنده : محمد مهدی امیری - ساعت ۱٠:٠٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٥/٦
 

یکی از مشکلات عمده افراد که از شکل‌گیری سالم هویت و شکوفایی استعدادهای آنها جلوگیری می‌کند، وجود اشکال در برقراری ارتباط  اجتماعی مناسب می‌باشد. افراد بی‌جرأت در ابراز وجود، بیان احساسات، افکار و نظرات خود به دیگران ناتوان بوده و عزت نفس کمی دارند. این افراد در موقع بیان عقاید خود به دیگران مضطرب شده و نمی‌توانند احساسات واقعی خود را بیان کرده و درخواست‌های نامعقول و غیرمنطقی دیگران را رد کنند و لذا اغلب مورد سوءاستفاده آنان قرار می‌گیرند. با مسلح شدن به جرأت‌آموزی، افراد می‌توانند اهداف و نیازهای خود را به طریقی روشن و مستقیم بیان کرده و آن را به دیگران تفهیم کنند.

 


 
ادامه مطلب...
comment نظرات ()
 
مهارت کنترل هیجانات و فشارهای روانی
نویسنده : محمد مهدی امیری - ساعت ۱٠:٠٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٥/٦
 

به تعبیری می‌توان نوجوانی و جوانی را دوره جوشش و بروز شدید هیجان‌ها دانست. کودکان و نوجوانان باید راه‌های تشخیص هیجان‌ها را در خود و دیگران بیاموزند و شیوه‌های تأثیرگذاری هیجان‌ها بر رفتار و روش‌های مقابله با آنها را تمرین کنند. خشم، اندوه، نفرت، پرخاش و... بهداشت روانی را به طور جدی  تهدید می‌کند.

کنار ‌آمدن با فشار روانی نیز در میان مهارت‌های زندگی نقش برجسته‌ای دارد، زیرا زندگی کردن در محیط‌های پرتراکم شهری، تصمیم‌گیری اساسی در مورد تحصیل، شغل، ازدواج و دهها متغیر دیگر کم و بیش فرد را در معرض فشار روانی قرار می‌دهد. در بعد روان‌ شناختی نیز ادامه فشارهای روانی، بهداشت روانی افراد را بطور جدی در معرض خطر قرار می‌دهد. اضطراب، افسردگی و بی‌اعتمادی به محیط، شایع‌ترین تبعات قرار گرفتن شخص در محیط فشارزا می‌باشد.


 
ادامه مطلب...
comment نظرات ()
 
مهارت خودآگاهی (خودشناسی):
نویسنده : محمد مهدی امیری - ساعت ۱٠:٠٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٥/٦
 

اکثر مکاتب، روش‌های مشاوره‌ای و روان‌درمانی در روان‌شناسی و حتی پیش از آنها، مکاتب الهی و به ویژه اسلام، تمام افراد را به تدبر در خویشتن، فرا خوانده‌اند.

از این منظر، خودشناسی مقدمه ارتباط با دیگران است زیرا علیرغم تفاوت‌های فردی فراوان، انسان‌ها ویژگی‌های مشابه زیادی دارند. برای مثال هر انسانی نیازمند حفظ و تقویت عزت نفس خویشتن است و تخریب عزت نفس در هر فرد موجب احساس شدید حقارت و در نتیجه اضطراب در او خواهد شد. روشن است که هرگاه شخص چنین فرآیندی را در درون خود تشخیص داده باشد، پیامدهای آن را در دیگران نیز درک خواهد کرد. از سوی دیگر، پی بردن به انگیزه‌های بسیاری از اعمال و بخصوص رفتارهای نابهنجار تا حدودی به شناخت بیشتر خود کمک خواهد کرد.


 
ادامه مطلب...
comment نظرات ()
 
روابط مؤثر اجتماعی و ارتباط بین فردی:
نویسنده : محمد مهدی امیری - ساعت ۱٠:٠٢ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٥/٦
 

انسان همواره نیازمند «بیان خویشتن» است. بیان خویشتن چه بصورت کلامی و چه بصورت غیرکلامی، هنگامی مؤثر است که با فرهنگ‌ها، سنت‌ها و ارزش‌های جامعه، تناسب داشته باشد. این مهارت مشتمل بر ابراز عقاید، امیال و حتی نیازها و ترس‌ها است. قدرت برقراری حفظ روابط دوستانه، در بهداشت روان فردی و اجتماعی اشخاص تأثیر به سزایی دارد.

ابراز وجود دارای چهار مرتبه است:

óرد تقاضای نامعقول دیگران

óجلب احساسات مثبت دیگران و طرح درخواست‌های فرد

óابراز احساسات مثبت و منفی

óشروع، ادامه و خاتمه دادن به گفتگوها

تاکنون تعاریف بسیاری از ابراز وجود شده است که به یکی از تعاریف مهم آن اشاره می‌شود:

ابراز وجود شامل گرفتن حق خود و ابراز عقاید، احساسات و افکار خویش بطور مستقیم و صادقانه است به نحوی که حقوق دیگران نیز محترم شمرده شود. رفتاری که شخص را قادر می‌سازد منافع خویش را تشخیص دهد، براساس آن عمل کند، بدون اضطراب جدی بر حق خود پای بفشارد، احساسات واقعی خود را صادقانه بیان دارد و بدون فراموش کردن حقوق دیگران حق خود را مطالبه و اعاده کند.

 


 
comment نظرات ()
 
تفکر نقادانه:
نویسنده : محمد مهدی امیری - ساعت ۱٠:٠۱ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٥/٦
 

تفکر انتقادی را می‌توان مهارت تحلیلی عینی اطلاعات و تجارب دانست. ارتباط تفکر انتقادی و بهداشت روان در آن است که تشخیص و  ارزشیابی عوامل مؤثر در رفتار و نگرش‌ها با آن ویژگی تسهیل می‌شود.

فردی که دارای مهارت تفکر انتقادی است، آنچه را که به او ارائه و تحمیل می‌شود، بدون بررسی دقیق نمی‌پذیرد، برای مثال ارزش‌ها فشار همسالان و رسانه‌ها، بخشی از واقعیت‌های زندگی افراد هستند. تحلیل این عوامل به شناخت مواضع و تصحیح نگرش‌های وی کمک خواهد کرد، در نتیجه فشار ناشی از تعارضات و باورهای خام و تحمیلی کاهش می‌یابد و سلامت روانی شخص کمتر در معرض آسیب‌های جدی قرار می‌گیرد. انسانی که دارای تفکر انتقادی است، راه‌حل‌ها را یکی پس از دیگری می‌آزماید. در این حالت پاسخ‌های او القایی، ذهنی، عاطفی و بی‌اساس نیستند و از متن واقعیت برمی‌خیزند. آمیختن خصلت‌ها، امیال و احساسات با مسأله، به اتخاذ مواضع یک‌سونگر و پیش‌داوری‌های کم و بیش ناقص و نارسا می‌انجامد.

 


 
comment نظرات ()
 
مهارت تفکر خلاق:
نویسنده : محمد مهدی امیری - ساعت ٩:٥٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٥/٦
 

هرگاه قدرت تصمیم‌گیری و مهارت حل مسأله را تلفیق کنیم، به ویژگی تفکر خلاق، دست می‌یابیم.

قدرت تفکر خلاق به شخص امکان می‌دهد از دایره بسته تجربیات محدود خویش خارج گردد و به فراسوی تجارب بنگرد. بدین ترتیب، زندگی افراد، انعطاف‌پذیر می‌شود و از تمام جوانب به پدیده‌ها می‌نگرد.

برخی روانشناسان (گیلفورد) معتقدند که بعضی انسان‌ها که هوش بیشتری دارند، دارای تفکر واگرا هستند. منظور از هوش واگرا، شکستن قالب‌های فکری و نگریستن به پدیده‌ها از منظری دیگر است. تفکر واگرا، یک موهبت ارثی تلقی نمی‌شود زیرا نباید فراموش کرد که محیط اجتماعی، عنصر مهمی است که کنش‌وری هوش و تفکر خلاق را امکان‌پذیر می‌سازد. به سخن دیگر خانواده، تعلیم و تربیت و جامعه باید زمینه و امکان تفکر خلاق را فراهم آورند. به همین دلیل تفکر خلاق آموختنی است و در زمره مهارت‌های زندگی قرار می‌گیرد. بدین سان تفکر خلاق، عامل مهمی در یافتن راههای درست و در نتیجه حفظ سلامت روان است.


 
comment نظرات ()
 
- مهارت‌های حل مسأله:
نویسنده : محمد مهدی امیری - ساعت ٩:٥٦ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٥/٦
 

زندگی را می‌توان روند پیاپی مواجه شدن با مسائل و تلاش برای حل آنها دانست، حل موفقیت‌آمیز مسائل زندگی به اعتماد به نفس بیشتر و آرامش فرد منجر می‌شود در حالی که حل ناقص و برخورد غیراصولی با مسائل و مشکلات زندگی، بهداشت روان شخصی را به طور جدی تهدید خواهد کرد.

اولین مرحله در مسأله‌گشایی موفقیت‌آمیز، آن است که شخص این ادراک را در خود پرورش دهد که «تو می‌توانی مشکلاتت را حل کنی» همچنین برای ایجاد جهت‌گیری حل مسأله در خودتان، باید بدانید که بخشی از زندگی مواجه شدن با مشکلات است و آرام و خونسرد برای انتخاب بهترین راه‌حل ممکن، به توانایی خود، اتکا کنید.


 
ادامه مطلب...
comment نظرات ()
 
1- مهارت تصمیم‌گیری
نویسنده : محمد مهدی امیری - ساعت ٩:٥۳ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٥/٦
 

بدون تردید، تصمیم‌گیری یکی از مهم‌ترین مهارت‌های زندگی است که فرد بدون داشتن این مهارت‌ها قادر به تصمیم‌گیری یا به عبارتی تصمیم‌سازی (Decision Making) نخواهد بود. اهم موارد تصمیم‌گیری در جامعه، محدود به انتخاب شغل، رشته تحصیلی، انتخاب همسر و... می‌باشد. این مهارت برای نوجوانان و جوانان و... اهمیت مضاعفی دارد، زیرا آنان با راهها و انتخاب‌های بی‌شماری مواجه‌اند. لازمه تصمیم‌گیری، داشتن اراده قوی است، اراده قوی در هر کاری از مراتب پایین آغاز می‌شود و به مراتب بالاتر ادامه پیدا می‌کند. معمولاً کسانی که به خود تلقین می‌کنند که اراده آنها روز به روز قوی‌تر می‌شود، نتیجه خوبی در عمل می‌گیرند و از توانایی بهتری در انجام مسئولیت‌های شخصی و اجتماعی برخوردارند.


 
ادامه مطلب...
comment نظرات ()
 
آموزش مهارت‌های زندگی در پیشگیری از اعتیاد و عود
نویسنده : محمد مهدی امیری - ساعت ٩:٤٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٥/٦
 

ضرورت آموزش مهارت‌های زندگی در پیشگیری از اعتیاد و عود

آسیب‌دیدگان اجتماعی و از جمله معتادان به مواد مخدر، از نظر توانایی حل مسائل زندگی و رویارویی و مقابله با چالش‌های موجود اجتماعی، در سطح پایینی قرار دارند. این افراد به دلیل عدم دانش و مهارت لازم و فراوانی دشواری‌های زندگی، نتوانسته‌اند در موقعیت‌های مختلف و دشوار زندگی تصمیمات مناسب و مؤثر اتخاذ کرده و یا راهکار سازشی مطلوب را انتخاب کنند. به همین دلیل بعنوان یکی از عوامل اساسی پیشگیری از اعتیاد و آسیب‌های اجتماعی و هم به عنوان راهکارهای مقابله‌ای پیشگیری از عود، ضرورت آگاه‌سازی و آموزش این مهارت‌ها احساس می‌شود تا با استفاده از آنها و با افزایش توانایی افراد و بیماران، افزایش عملکرد فردی و اجتماعی، گامی در جهت سلامت اولیه و بازتوانی بیماران برداشته شود. بنابراین تلاش می‌شود تا با تشریح انواع مهارت‌های زندگی اجتماعی و ارائه آگاهی و شناخت بیشتر و افزایش امکان استفاده از آنها در موقعیت‌های مختلف زمینه و بستر سازش و تثبیت موقعیت و رفع مشکلات مقابله با چالش‌های زندگی به خوبی فراهم گردد. در ذیل مهارت‌های مورد نظر مورد بررسی قرار می‌گیرند.


 
ادامه مطلب...
comment نظرات ()
 
لبخند
نویسنده : محمد مهدی امیری - ساعت ۱۱:٤٦ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٥/٤
 

همه ما به سمت افرادیکه لبخند می زنند کشیده می شویم. لبخند یک کشش و جذبه فوری ایجاد می کند. دوست داریم نسبت به آنها شناخت پیدا کنیم

لبخند حال و هوایتان را تغییر می دهد
دفعه بعدی که احساس بی حوصلگی و ناراحتی کردید، لبخند بزنید. لبخند به بدن حقه می زند 

لبخند مسری است
لبخند زدن برایتان شادی می آورد. با لبخند زدن فضای محیط را هم شادتر می کنید و اطرافیان را مانند آهن ربا به سمت خود می کشید

لبخند زدن استرس را از بین می برد
وقتی استرس دارید، لبخند بزنید. با اینکار استرستان کمتر می شود و می توانید برای بهبود اوضاع وارد عمل شوید

 لبخند زدن سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند
به این دلیل عملکرد ایمنی بدن تقویت می شود که شما احساس آرامش بیشتری دارید. با لبخند زدن از ابتلا به آنفولانزا و سرماخوردگی جلوگیری کنید

لبخند زدن فشارخونتان را پایین می آورد
وقتی لبخند می زنید، فشارخونتان به طرز قابل توجهی پایین می آید. لبخند بزنید و خودتان امتحان کنید

لبخند زدن اندورفین، سروتونین و مسکن های طبیعی بدن را آزاد می کند
تحقیقات نشان داده است که لبخند زدن با تولید این سه ماده در بدن باعث بهبود روحیه می شود. می توان گفت لبخند زدن یک داروی مسکن طبیعی است

 لبخند زدن چهره تان را جوانتر نشان می دهد
عضلاتی که برای لبخند زدن استفاده می شوند صورت را بالا می کشند. پس نیازی به کشیدن پوست صورتتان ندارید، سعی کنید همیشه لبخند بزنید

 لبخند زدن باعث می شود موفق به نظر برسید
به نظر می رسد که افرادیکه لبخند می زنند اعتماد به نفس بالاتری دارند و در کارشان بیشتر پیشرفت می کنند

 لبخند زدن کمک می کند مثبت اندیش باشید
لبخند بزنید. حالا سعی کنید بدون از بین رفتن آن لبخند به یک مسئله منفی فکر کنید. خیلی سخت است. وقتی لبخند می زنیم بدن ما به بقیه بدن پیغام می فرستد که "زندگی خوب پیش می رود". پس با لبخند زدن از افسردگی، استرس و نگرانی دور بمانید

لبخند بزن دوست من

 


 
comment نظرات ()
 
پیشگیــری از اعتیـاد
نویسنده : محمد مهدی امیری - ساعت ۱٠:٥۱ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٥/٤
 

پیشگیـری از اعتیـاد

پیشگیری یعنی به‌کارگیری و انجام مجموعه اقداماتی که از اولین مصرف مواد جلوگیری کرده و یا از اولین مصرف نسبت به تثبیت یا کاهش آن اقدام نموده و یا در صدد کاهش عوارض مصرف و پیشگیری از سایر مشکلات و آسیب‌ها مؤثر باشد، بنابراین پیشگیری در سطح اولیه، ثانویه و ثالثیه قابل بررسی است:

1- پیشگیری اولیه: افرادی مورد هدف هستند که مشکل ندارند و اساساً ایجاد توانایی‌هایی جهت جلوگیری از وقوع حتی یک بار مصرف و به مفهوم بهتر حتی قرار گرفتن در محیط مصرف است. البته بعضی از متخصصان هم معتقدند که باید از به وجود آمدن رفتارهای پرخطر پیشگیری شود.

2- پیشگیری سطح دوم (درمان): هدف، تشخیص و درمان سریع افراد سوء مصرف‌کننده و وابسته می‌باشد. از طرفی مصرف (use) هم نیاز به تداخل مشاوره‌ای دارد (فقط متقاعد شدن) ولی چون پایه بیولوژیک تداوم و وابستگی در این مرحله هنوز ایجاد نشده است، شاید نیاز به درمان دارویی نباشد. سوء مصرف‌کننده‌ها و بخصوص وابسته‌ها باید درمان کامل دریافت کنند. درمان اعتیاد خود یک پیشگیری اولیه از سایر آسیب‌های اجتماعی مثل دزدی، طلاق، قتل، فحشا و... است.

3- پیشگیری سطح سوم (بازپروری): عوارض بیماری اعتیاد به حدی شدید است که بازگشت فرد به حالت طبیعی و کامل، سال‌ها به طول می‌انجامد. در این مرحله جایگزینی مهارت‌های مورد نیاز و افزایش توانمندی‌ها به جای خلاءهای موجود مهارتی که بر اثر مصرف مواد کاهش یافته است، ضرورت یافته تا با ارتقاء آنها از افت شدید عملکرد بیماران کاسته شود. در برخورد با مشکلات چندبعدی Bio-psycho-socia (بیولوژیکی، روانی، اجتماعی) مانند اعتیاد، یک درمانگر مؤثر نمی‌تواند تک‌بعدی باشد، در بیماری‌هایی که ریشه‌های اجتماعی قوی دارند، باید انعطاف در برخورد با بیماری در مراحل و اشکال مختلف در درمانگر وجود داشته باشد و بنابراین یک برنامه‌ی پیشگیرانه، باید حاوی مداخلاتی در زمینه مسائل بیولوژیکی، مؤلفه‌های روانی و زیربناهای اجتماعی باشد و بتواند سه سطح اول، دوم و سوم را پوشش دهد.

البته اهمیت سطح اول پیشگیری به لحاظ ارزان بودن و مؤثر و کارآمدی و سلامت، از اهمیت به سزایی برخوردار است و به لحاظ وسعت برنامه، بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد.

همچنین در هر برنامه پیشگیرانه ضمن بررسی  عوامل کاهش مصرف مواد، بایستی به تناسب از افزایش عواملی که افراد را از مصرف مواد حفظ می‌کند نیز پرداخته شود.

مهمترین شیوه‌های پیشگیری از اعتیاد عبارتند از:

-                               آگاه کردن جامعه از خطرات و مضرات مواد مخدر

-                               تقویت فعالیت‌های جایگزین

-                               افزایش مهارت‌های زندگی مانند مهارت حل مسأله، مهارت نه گفتن در برابر فشار همسالان و مقاومت در برابر مصرف مواد و...

-                               ارتقای فرهنگی

با توجه به تعدد عوامل مسبب اعتیاد، با بکار گرفتن یک روش، نمی‌توان در تمام این عوامل تأثیر گذاشت و باید از شیوه‌های مختلف و عموماً ترکیبی پیشگیری استفاده کرد تا گروه‌های مختلف مردم، پوشش داده شوند. بنابراین برای موفقیت در امر پیشگیری، همکاری میان واحدهای مختلف مردمی و جامعه مانند خانواده‌ها، مدارس، مساجد، سربازخانه‌ها، دانشگاه‌ها، صدا و سیما و... ضرورت دارد.

همچنین مسئولیت پیشگیری از اعتیاد فقط به عهده یک فرد یا تیم درمانی نیست و همه افراد جامعه، باید در آن مشارکت داشته باشند.

 

1


 
ادامه مطلب...
comment نظرات ()
 
انسان ماندن-دکترشریعتی
نویسنده : محمد مهدی امیری - ساعت ٩:٤۱ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٥/٤
 

خداوندا
اگر روزی بشر گردی
ز حالم باخبر گردی

پشیمان می شوی از قصه خلقت
از این بودن از این بدعت
خداوندا
نمی دانی که انسان بودن و ماندن در این دنیا
چه دشوار است
چه زجری می کشد آن کس که انسان است
و از احساس سر شار است.
دکتر شریعتی


 
comment نظرات ()
 
نیایش-دل نوشته
نویسنده : محمد مهدی امیری - ساعت ٧:٠٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٥/۳
 

 پروردگارا : از من ابزاری برای صلح خود بساز :

     در جا ییکه آسیب است / بگذار من بذر بخشش باشم !

     در جاییکه شک نهفته  / بگذار من بذر ایمان باشم !

     در جاییکه یاس خفته بگذار من بذر امید باشم !

     در جاییکه تاریکی است / بگذار نور باشم !

     در جاییکه اندوه نهفته / بگذار بذر شادی باشم !

                            ای سالار بزرگ

    این نعمت را به من عطا کن که : پیش از آنکه به دنبال درک شدن

     باشم ! درک کنم / پیش از آنکه به دنبال مهر باشم ! مهر بورزم !

     چرا که در بخشش است که می ستانیم و در بخشیدن است که

     بخشیده می شویم !ودر بودن است که درزندگی جاودان زنده میشویم

     ای عشق همه بهانه از توست

                                      من خامشم / این ترانه از توست

     آن بانگ بلند صبحگاهی

                                      وین زمزمه شبانه از توست


 
comment نظرات ()
 
منشور اخلاقی بین المللی مددکاران اجتماعی
نویسنده : محمد مهدی امیری - ساعت ۸:٢٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٥/٢
 

در گردهم آیی عمومی فدراسیون بین المللی مددکاران اجتماعی در سن ژان پورتوریکو در 10 جولای 1976، نمایندگان یک منشور اخلاقی بین المللی را برای مددکار اجتماعی حرفه ای پذیرفتند که به شرح زیر است:

مددکار اجتماعی به اشکال مختلف از بشر دوستی، مذهب، آرمانها و فلسفه های دمکراتیک ریشه می گیرد و برای برآوردن نیازهای انسانی برخاسته از کنش متقابل فردی-اجتماعی کاربرد جهانی دارد و برای توسعه توان انسانی است.

مددکاران اجتماعی حرفه ای ، خود را برای رفاه و خودشکوفایی انسان ها و توسعه دادن واستفاده منظم که از دانش علمی مربوط به انسان و رفتار اجتماعی وقف کرده اند و برای توسعه منابع به منظور برآوردن نیازها و علایق فردی ، گروهی، جـامعه ای، ملی و بین المللی و برای حصول عدالت اجتماعی فعالیت می کنند.

اصول:

1- هر انسانی گذشته از نژاد، جنسیت، سن، اعتقادات و شرایط اجتماعی، اقتصادی یا کمک به اجتماع، ارزش یگانه ای دارد.

1-   هر فردی حق تحقق خویشتن و کمال را به درجه ای دارد که به این حق حق دی گران تجاوز نکند.

2-   هر جامعه ای گذشته از شکلش، باید وظیفه فراهم کردن حداکثر مزایا را برای تمام اعضای انجام دهد.

3-   مددکار اجتماع حرفه ای مسئولیت دارد خود را به دانش علمی و منظم ومهارت مجهز کند و به افراد، گروه ها، جوامع واجتماعات، در پیشرفت شان و حل تضادهای فردی،اجتماعی و پیامدهایشان کمک کند.

4-   مددکار اجتماعی حرفه ای یک تعهد اولیه و اصلی برای موضوع خدمت دارد که باید بر اهداف و بینش های مبتنی بر نفع شخصی پیش بگیرد.

استانداردهای رفتار اخلاقی عمومی:

1-   جستجو و فهمیدن ارزش هر فرد و عناصری که رفتار و خدمت مورد نیاز را تعیین می کند.

2-   تقویت و گسترش ارزش ها، دانش و روش شناسی حرفه ای و تصفیه کردن حرفه از هر رفتاری که به کارکرد حرفه ای صدمه می زند.

3-   تصریح کردن تمام اظهارات یا اقدامات عمومی بر مبنای شخصی و یا به عنوان نماینده انجمن موسسه یا سازمان حرفه ای.

4-   شناخت محدودیت های شخصی و حرفه ای و تشویق کردن بهره برداری از تمام دانش ها و مهارت های مربوط به حرفه و کاربرد روش های علمی لازم.

5-   کمک کردن به تخصص حرفه ای برای توسعه حفظ خط مشی ها و برنامه ریزی های صحیح و مناسب برای بهتر کردن کیفیت زندگی در هر اجتماعی.

6-   شناسایی و تفسیر نیازهای اجتماعی و همچنین مبنا و ماهیت مشکلات اجتماعی، فردی، گروهی، جامعه ای، ملی، بین المللی و نیز عملکرد حرفه مددکاری اجتماعی.

نسبت به مددجویان:

1-   رعایت حق مددجوبرای یک رابطه مبتنی بر اعتماد متقابل، پوشیدگی و رازداری و استفاده مسئولانه ازاطلاعات جمع آوری و دادن اطلاعات و داده ها فقط به کارکرد حرفه ای مربوط خواهد شد.که با آگاهی مددجو و بر حسب ضرورت و سودمندی انجام می شود.هیچ اطلاعاتی بدون آگاهی قبلی و رضایت آگاهانۀ مددجو منتشر نخواهد شد مگر در جایی که مددجو نتواند مسئول باشد یا ممکن است دیگران به طور جدی در خطر باشند.

2-   شناختن و رعایت کردن اهداف و مسئولیت های فردی و تفاوت های مددجویان.

خدمت حرفه ای در داخل حوزه عمل موسسه ومحیط اجتماعی مددجویان به آ نها کمک خواهد کرد تابرای اقدامات شخص، مسئولیت به عهده بگیرند و به تمام مددجویان با علاقه یکسان کمک می کند، در جایی که خدمت حرفه ای تحت چنین شرایطی نتواند فراهم شود، بنابراین مددجو باید به طریقی آگاه شود که آزادی عمل مددجو به خودش واگذار شده است.

3-   کمک به مددجو(فرد،گروه،جامعه یااجتماع)برای حصول کمال وتحقق بخشیدن وحداکثر توانمندی درچهارچوب محدودیت حقوق مساوی برای دیگران.خدمت براساس کمک کردن به مددجویان نهاده خواهد شدتا رابطۀ حرفه ای را بفهمند وآن را برای پیشبردعلایق و منبع شروع خودبه کاربرد.

مربوط به موسسات وسازمان ها:

1- کارکردن یا همکاری با موسسات و سازمان هایی که خط مشی، رویه و عملیات شان به طرف ارائه خدمات متناسب جهت گیری شده اند و تشویق فعالیت حرفه ای موافق با منشور اخلاقی.

1-   اجرای مسئولانه وظایف و اهداف بیان شده موسسه یا سازمان و کمک به توسعه خط مشی و رویه های شایسته ومناسب وفعالیت برای به دست آوردن بهترین استانداردهای ممکن خدمتی.

2-   نگهداشتن مسئولیت نهایی برای مددجو شروع کردن تغییرات مطلوب در خط مشی ها، رویه ها واقدام از طریق کانال های مناسب سازمان ها وموسسه ای.اگر چاره جویی های ضروری از طریق این کانال ها حاصل نشد، باید درخواست های مقتضی را از مقامات بالاتر یا جامعه وسیع تر مربوطه آغاز کرد.

3-   مطمئن کردن پاسخگویی حرفه ای به مددجو و جامعه برای کارآیی و تأثیر از طریق بررسی دوره ای مشکلات مددجو، موسسه وسازمان عمل کرد.

نسبت به همکاران:

1-   رعایت آموزش و نقش اجرایی همکاران ودیگر افراد حرفه ای برای وسعت دادن کامل همکاری ضروری که خدمت مؤثر را تقویت کرد.

2-   رعایت تفاوت های فکری و عملی همکاران و دیگر افراد حرفه ای و بیان انتقادات از طریق کانالهای مقتضی و در یک روش مسئولانه.

3-   ترویج و مشارکت در فرصت ها برای دانش، تجربه و ایده آل ها با تمام همکاران حرفه ای و داوطلبان به منظور بهبود و اعتبار دو جانبه.

4-   آوردن هر گونه تخلفاتی در مورد مصلحت مددجو یا اصول اخلاقی و استانداردهای حرفه ای در توجه هیأت های صالحه و دفاع از همکاران علیه اقدامات نا عادلانه.

مربوط به حرفه:

1-   حفظ ارزش ها، دانش و روش شناسی حرفه وکمک به تصریح و بهبودشان

2-   تقویت استاندارهای حرفه ای عمل و تلاش برای پیشرفت شان

3-   دفاع از حرفه علیه انتقالات ناعادلانه و تلاش برای افزایش اطمینان در ضرورت عملکرد حرفه ای

4-   تشویق نگرش ها و روش شناسی های جدید و مورد نیاز برای پاسخ دادن به نیازهای جدید و موجود.


 
comment نظرات ()
 
نحوه گزارش نویس در مددکاری اجتماعی
نویسنده : محمد مهدی امیری - ساعت ۸:٢٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٥/٢
 

نحوه گزارش نویس در مددکاری اجتماعی

تاریخچه مشکل:

* تشخیص مشکل از نظر مددکار

* طرح کمکی یا برنامه درمانی

* ادامه فعالیت هایی که شامل اجرای طرح کمکی و ارزیابی می شود.

* سرویس های بهداشتی ویژه

* پی گیری خدمات مددکاری برای مددجو


 
ادامه مطلب...
comment نظرات ()
 
5- مکاشفه-روش جمع آوری اطلاعات
نویسنده : محمد مهدی امیری - ساعت ۸:۱۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٥/٢
 

مکاشفه که به دنبال مطالعه، ارزیابی و تشخیص می آید، شامل مراحلی است که بر موارد ذیل استوار می باشد.

* آنچه دیده شده است.

* آنجه توسط مددجو بیان و ابراز شده است، با این قید که مددکار مورد اعتماد او قرار گرفته است وفضای مناسب وکم وبیش معتبر برای بیان حقایق و طرح مسایل اصلی و درونی برای وی فراهم بوده است.

* استنباط ودرک مددجو از مشکل وبهایی را که برای آن قایل است.

* عوامل مؤثر در گذشته و شرایط کنونی مشکل و مددجو.

* اطلاعات مهمی که از خانواده، محل کار، پرونده واظهارات افراد موثر در زندگی مددجو تهیه شده یا به دست آمده است.

* میزان و دامنه آسیب دیدگی مددجو از مشکل و در ابعد درونی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و بهداشتی.

* اقدام و فعالیت هایی که تاکنون برای کاهش یا رفع مشکل به عمل آمده است.

* آمادگی، توانایی و استعدادهای آشکار و پنهان مددجو برای رویارویی با مشکل.

* تعیین تقدم و تأخر مشکلات نسبت به هم و معلوم داشتن لزوم فوریت و اولویت مقابله با یک مشکل در قیاس با سایر مشکلات از دیدگاه مددجو و دلایل موجود در این باره.


 
comment نظرات ()
 
ج- مطالعه -روش جمع آوری اطلاعات
نویسنده : محمد مهدی امیری - ساعت ۸:۱٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٥/٢
 

از دیگر ابزارها، روش ها و وسایل برای شناخت مددجو، مشکل او در جریان مشکل گشایی که توسط مددکار اجتماعی به کار گرفته می شود، مطالعه است. مطالعه به معنی اطلاع یافتن از چیزی با دقت و صحت است.

مطالعه در مددکاری اجتماعی عبارت است از کلیه فعالیت هایی که قبل، همراه و هم عرض یا بعد از دیگر روش ها و از منابع ومآخذ مختلف به منظور کشف و شناخت حقایق موجود درباره مددجو و مشکل او توسط مددکار اجتماعی انجام می شود. می توان بر ویژگی های این روش شناخت در جریان مشکل گشایی، قدم هایی را که مددکار برای تقویت بنیان واساس آگاهی و دانش خود در زمینه مشکل مددجو بر می دارد اضافه کرد.


 
comment نظرات ()
 
بازدید منزل:
نویسنده : محمد مهدی امیری - ساعت ۸:۱٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٥/٢
 

بازدید منزل را می توان منبعی برای کسب اطلاعت در روابط خانوادگی دانست مددکار می تواند بعداز مصاحبه و مشاهده برای تکمیل اطلاعات خود و مطالعاتش بازدید منزل را انجام دهد و یا وضعیت اقتصادی اجتماعی و محیطی بیشتر آشنا شود.بازدید منزل یا مراجعه به محل سکونت با وقت قبلی و اطلاع به مددجو چه برای یک بار و چه برای بازدید مستمر با زمان بندی مشخص و مرتب می تواند برای کسب اطلاعات انجام شود.بازدید منزل به شکل مستمر برای مددجویانی که نیازهای مستمر دارند مثل جانبازان قطع نخاع باید طبق برنامه ای انجام شود، چه در آن شرایط مددجو مشکل خاصی داشته باشد، یا خیر.این نوع بازدید ها را سرکشی، آگاهی از حال مددجو و پی گیری وضعیت می نامند و هدف آن بیشتر پیشگیری از بروز برخی مشکلات ونیز با خبر شدن از مشکلات جدید و جواب به نیازهای مستمر مددجو است. در بازدید منزل مستمر،انعکاس وانتقال چگونگی مشکلات مددجو به سطوح بالاتر موسسه محل کار مددکارنیزمورد توجه می باشد.


 
comment نظرات ()
 
پرسشنامه:
نویسنده : محمد مهدی امیری - ساعت ۸:۱٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٥/٢
 

پرسشنامه یکی از شیوه هایی است که در کار تحقیق رواج فراوان دارد. در تنظی پرسشنامه باید دقت کافی مبذول شود زبرا جمع آوری اطلاعات از طریق پرسشنامه ای یکی از مراحل پر اهمیتی است که موفقیعت یا عدم آن را در تحقیق باید تا حدود زیادی مرهون توجه به سوالات و تنظیم پرسشنامه دانست. یکی از مسائلی که در تنظیم پرسشنامه باید کاملاً رعایت شود، تقدم وتأخر سوالات است.بدین صورت که سوالات ساده تر که پاسخگو می تواند سریع تر به آنها پاسخ دهد در ابتدا و سوالات پیچیده تر در انتها طرح می گردند.در کار تنظیم پرسشنامه باید به طرح سوالات شخصی و خانوادگی با ظرافت و دقت خاصی توجه کرد.                                   پرسشنامه باید بر پایی نظمی تنظیم شود که همه جوانب دریافت اطلاعات و ابعاد شخصیتی و اجتماعی پرسش شونده را در بر گیرد.


 
comment نظرات ()
 
ب- مصاحبه interview
نویسنده : محمد مهدی امیری - ساعت ۸:٠۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٥/٢
 

مصاحبه از روش های فعال جمع آوری اطلاعات است که به کنش متقابل بین مددکار ومددجو می پردازدوبرای بررسی بصورت مستقیم درنمودهای اجتماعی به کارمی رود. مصاحبه در مددکاری به منزله وسیله ای برای شناخت، درک مددجو و مشکل او در جریال مشکل گشایی و ایفای نقش حرفه ای مددکاران است. به عبارتی، مصاحبه ابزاری است که مددکار برقراری یک رابطه مناسب جهت درک احساسات و بیان درونی مددجو را فراهم می آورد و منجر به طرح مشکلات اندیشیدن را جع به آنها چاره اندیشی و کشف راه حل های علمی می شود. هنر برقراری نمودن یک رابطه کلامی با توجه به عکس العمل های غیر کلامی موجود درغالب مصاحبه قرار می گیرد.


 
ادامه مطلب...
comment نظرات ()
 
الف:مشاهده Observation
نویسنده : محمد مهدی امیری - ساعت ٧:٥٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٥/٢
 

مشاهده به معنی به چشم دیدن، نگریستن، نگاه کردن و حاضر بودن است که به معنای :زیر دید قرار دادن پدیده های پیرامون عمل و عکس العمل های غیر کلامی است که منجر به ادراک و استنباط دقیق پدیده ها می گردد.

مشاهده جزیی اجتناب ناپذیراز هر مطالعه در باب هر پدیده اجتماعی می باشد مشاهده شخصی امری عمده و مستمر است و از مشاهده است که محقق به نکته های بسیاری می رسد.اندیشه اش روشنی می یابد و نظریات اولیۀ خود را بازبینی واصلاح می نامید.

انواع مشاهده :

1-    مشاهده به معنای دیدن : دیدنی است به طور عام از آنچه در پیرامون و شعاع چشم قرار می گیرد تغبیر و تفسیر بیننده به زمینه های ذهنی و تجارب او بستگی دارد و چنین دیدنی مانع دخالت احساسات و عواطف در دیدن نمی شود و بدون هدف و برنامه خاص است .

2-    مشاهده براثر انگیزه های خاص روانی یا به دلایل مشخص اجتماعی: این مشاهده بر اثر کنجکاوی های فردی، برآورده شدن نیازهای روان شناختی و یا شناخت از مسائل اجتماعی صورت می پذیرد.

3-    مشاهده علمی : این مشاهده به منظور درک عمیق و دقیق پدیده ها با اهداف علمی و حرفه ای مبتنی بر روش های مشاهده ای که براساس هدف کار یا بررسی می تواند به اشکال مختلفی اتفاق افتد ولی در هرشکل و به هر صورت مشاهده گردد در پی جمع آوری اطلاعات و کشف حقایقی است که منجر به شناخت خواهد شد.

مشاهده فعال منفعل

مشاهده می تواند به صورت فعال صورت گیرد، مشاهده منفعل یا ساده معاینه نمودها است که با حداقل مداخله صورت می گیرد. مشاهده فعال یا مشاهده آزمایشی معاینۀ نمودها است در شرایطی مصنوعی که به وسیله محقق فراهم می آید. مشاهده ممکن است به صورت ساده یا کنترل نشده باشد یا به صورت مشاهده کنترل شده و سیستماتیک صورت گیرد.

مشاهده ساده یا کنترل نشده یعنی دیدن به شکل سطحی و ابتدایی به شیوه ای کاملاً آزاد که خود در دو حالت وقوع می یابد، یکی با شرکت مطالعه کننده در وضع اجتماعی مورد مطالعه، صورت دوم مشاهده عبارت است از مشاهده کنترل شده و سیستمـایتک کـه در آن هم مشـاهده شونده و هم مشــاهده کننده تحت کنترل قرار می گیرند و در مواردی بکـار می رود که قبلاً مقدمـات مشــاهده به طریق سنجیده پیش بینی و فراهم آمده باشد و نیز از کلیۀ وسایل علمی برای ثبت وضبط و یادداشت برداری استفاده گردد.

مشاهده در حرفه مددکاری:

مددکاران اجتماعی در جریان مشکل گشایی و برای شناخت مددجو و مشکل او از مشاهده بـــا هدف درک موقعیت مددجو و استنباط کم و کیف مشکلات استفــاده می کنند و از ایــن طریق به بسیــاری نکات و ظرایف رفتــار کــه به وسیلــۀ ســایر اعضــای حسی دریــافت آنهــا مشکــل است و یــا مقدور نمی بـــاشد . دسترسی پیدا می کنند ؛ فواید مشــاهده در مددکاری به شرح ذیل است:                                                        *درک کنش وواکنش های غیر کلامی مددجو:

مشـاهده مددجو بسیاری اطلاعات را از طریق عکس العمل های غیر کلامی او ارائه می دهد بطور مثال آیاحالت چهره او نگران و مضطرب است؟ خواب آلوده و بی توجه است ویا گوش به زنگ و هوشیاری است؟ رفتارش عادی و نجیب می نماید؟ بی قرار است ؟ پرسش های عصبی یا تیک دارد؟ خجالت می کشد؟ از برقرار کردن ارتباط چشمی پرهیز می کند؟ حرکات او متناسب با موقعیتی است که او در آن قرار گرفته است؟...

* از طریق مشاهده بسیاری از مسایل و شرایط مددجو که بیان آنها به دلایل مختلف اتفاق نمی افتد کشف و شناخته می شود.

به واسطه مشاهده می توان پاسخ سؤاالاتی را که آنها موجب تغبیر و تفسیر در مددجو می گردد و یا در وی احساسات بی دلیل خصمانه یا بی مورد و دوستانه بر می انگیزد ومانع از مقاومت یا وابستگی و اتکاء او گریده است به دست آورد.

* از طریق مشاهده ممکن است بسیاری از مشکلات و حقایقی که بر مددجو پوشیده است و بنابراین آنها را اظهار نمی کند، و اصولاً نسبت به آنها حساسیت و استنباط و برداشت خاصی ندارد، توسط مددکار تشخیص داده شود و به وی در شناخت مسایل مددجو کمک کند.

جنبه های مثبت مشاهده

1-   میزان و حجم اطلاعاتی که از طریق مشاهده حاصل می شود زیاد است به این معنی که در مدت کوتاهی می توان با مشاهده فرد یا گروه، حقایقی را دربارۀ مددجو و مشکل دریافت کرد.

2-   در مواردی که کشف حقایق و واقعیات و جمع آوری اطلاعات ممکن نیست نظیر پرسشنامه یا مصاحبه، از طریق مشاهده می توان اطلاعات لازم را کسب کرد.

3-   در دیگر روش های جمع آوری اطلاعات همکاری مددجو لازم است، مثلاً باید وقت داشته باشد و مایل باشد که به سوالات پرسشنامه ای پاسخ دهد ولی در مشاهده نیاز چندانی به همکاری یا آمادگی مشاهده شونده وجود ندارد.

4-   مشاهده کننده می تواند کنش و واکنش مشاهده شونده را دربارۀ مسایل با صحت بیشتری از دیگر روش ها و ابزارهای شناخت دریافت دارد.

کاستی های و معایب مشاهده:

1-   ممکن است مشاهده گر در موقعیت مشاهده به اصطلاح حل شده یا همرنگ شود. به این معنی که موضوع مشاهده آنچنان ذهن او را به خود مشغول می دارد که نوعی شیفتگی و ذوب شدن مشاهده گر بوجود می آید.

2-   اطلاعات حاصل از مشاهده تنها به زمان و مکان مشاهده محدود می شود و خارج از آن چیزی حاصل نمی شود.

3-   به دلیل تاثیر و تاثرات متقابل مشاهده گر و مشاهده شونده ، ممکن است دخل و تصرفاتی در موضوع مشاهده حاصل شود.

4-   امکان ثبت و ضبط وقایع در مشاهده و اشتغال مشاهده گر و به یادداشت برداری او را از بعضی موارد غافل می نماید.


 
comment نظرات ()
 
روش شناسی مطالعه و شناخت در مددکاری فردی:
نویسنده : محمد مهدی امیری - ساعت ٧:٥٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٥/٢
 

 روش های شناسایی و درک شرایط و موقعیت مددجو و کشف مشکل و علل ظهور و بروز آنها از راه های زیر صورت می پذیرد:

1-   مشاهده    2- مصاحبه    3- مطلعه   4- مکاشفه


 
ادامه مطلب...
comment نظرات ()
 
شناخت مددجو:
نویسنده : محمد مهدی امیری - ساعت ٧:٤٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٥/٢
 

قبل از اینکه مددکار بتواند به نیازهای یک فرد پاسخ بدهد و یا درصدد کسترش ارتباط حرفه ای برآید و حل مشکل کند، لازم است موقعیت مددجو را درک کند چرا که همه انسان ها به رغم تشابهات بسیار دارای تفاوت های فردی فراوانی هستند که نشات گرفته از دوران رشد و عوامل موثر بر آن می باشد. در یک بررسی سمپاتیک غم فرد و موقعیت فرد مورد ارزیابی قرار گرفتند تا براثر تأثیرات متقابل این دو فردی منحصر به فرد که جهان را با جهان بینی خاص مشـاهده می کند ونیازهای خاصی دارد درک شود. شنـاخت این مددجو بـا موقعیت ویژه ای در مددکـاری اجتمـاعی بسیـار مهم می باشد. وسایلی که برای دانش شخص مفید است در شناخت مددجو نیز سودمند است تشخیص روشن مددجو ، فلسفه زندگی ، ضوابط اخلاقی و نظامی ارزشی فقط تا این مرحله امکان پذیر است که بدانیم مددجو نسبت به قرار دادن اطلاعات خود به این مددکار رضایت دارد و اینکه مددکار قادر است با تلاش و توجه به اساس دانش مددکاری اجتماعی و پیشینه مددجو تشخیص درستی انجام دهد.

میزان شناخت مددکار از راز مددجو به میزان نیازهای مددجو و حجم خدمات ارائه شده دارد، شناخت ریشه خانوادگی مددجو که همان زمینه فرهنگی وی هستند اغلب در ارائه خدمات مفید می باشند.

شناخت عملکرد وساختارخانوادگی مددجو وجایگاه وی در زندگی بسیار اهمیت دارد، تاثیرات خانواده بعنوان علت مهم تاثیرات زندگی مددجو شناخته شده است و رفتارش به نوعی یادگیری ازالگوهای خانوادگی است.درمواقعی شخص آن چه را که خانواده از وی توقع دارند رد می کند. شجره نامه ابزار مهم و موثر شناخت مددجوست که در قالب تاریخچه اجتماعی فردی ، نیازهای قابل شناسایی تاریخچه اجتماعی خانوادگی قابل دریافت است.درتاریخچه اجتماعی فردی، مشخصات شناسایی کامل،تحصیلات و تجربیات کاری، تنوع و تضادها، عوامل محیطی، نگرانی ها، نیازها و مشکلات و توانایی ها و محدودیت ها دریافت می شود.

در نیازسنجی مددجو، به بررسی عوامل فرهنگی از قبیل ارزش ها، روابط، ساختارخانوادگی، مهاجرت ها و مسائل تاریخی، الگوهای ارتباطی و زبانی، ساختار، جامعه ای الگوهای سازشی یا تطابقی، حالات اجتماعی و رفتارها و تفاوت های فردی و... مورد نظر قرار می گیرد.

در تاریخچه اجتماعی خانوادگی: اطلاعات خانواده، خانواده به عنوان یک نظام، محیط خانواده، عملکرد خانوادگی، توسعه خانواده، نگرانی ها، نیازها و مشکلات و توانایی ها و محدودیت های خانواده در تامین نیازها مورد بررسی قرار می گیرد.

1- شناخت مددجو:

در این قسمت علاوه بر دریافت اطلاعات شخصی شناسنامه ای و فردی، اطلاعات کامل بستگان، ارجاع دهند تاریخ ارجاع و دلیل ارجاع ذکر می گردد. هرموسسه ای بر اساس اهداف خود، اطلاعاتی بر مبنای خدمات قابل ارائه دریافت می کند. (جدول تنظیم می گردد)

1- مسائل و مشکلات مددجو

در این بخش مطالبی که درمساحبه با مددجو و اعضای خانواده او و بطور کلی افرد نزدیک به مددجو بیان می شود، درج می گردد. مددکار اجتماعی در این قسمت سعی می کند تا مشکل یا نگرانی مددجویان را آن طور که خود آنها احساس و بیان می کند، گزارش نماید. ارجاع مددجو به مددکار علت های مختلف دارد. گاه علت، مشگل یا نگرانی خاصی است. گاه علاقه به اجرای برنامه ای برای بهبود زندگی خویشتن است و گاهی هم تغییرات مثبت شرایط کاری این بخش کلیه اطلاعات خام حاص ارجاع مددجو را شامل می شود و گزارش می شود.

در مواقعی مددجو شخصاً قادر نیست اطلاعات لازم در اختیار مددکار قرار دهد، بایستی اطلاعات مورد نیاز را از خانواده به عنوان مددجوی اصلی دریافت کرد.

مددکار نباید انتظار داشته باشد که همه اطلاعات مورد نیاز در همان جلسه اول دریافت می شود. بلکه براساس وجود و شرایط مختلف و تبهر مددکار ممکن است درجلسات مختلف دریافت گردد.دراین رابطه مددکار نباید برای دریافت اطلاعات موجود اصرار کند بلکه باید با تشریح وقایع گذشته و ایجاد رابطه حرفه ای مشکل را شناسایی نماید به نحوی که مددجو احساس امنیت و راحتی داشته باشد تا به بیان مشکل بپردازد.

 

 

.


 
ادامه مطلب...
comment نظرات ()
 
موقعیت و اجزای آن در مددکاری
نویسنده : محمد مهدی امیری - ساعت ٧:٤٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٥/٢
 

می توان گفت هسته اصلی و بوجود آوردن مددکاری عبارت است از شخصی که مشکل دارد و آن را با خود به محلی می آورد تا بوسیله نمایند حرفه ای آن محل از طریق یک نوع کار و فعالیت خاص به او کمک شود. حال از آنجایی که همیشه مرکز اصلی هر موقعیت ، فردی است تقاضای کمک حرفه ای می نماید باید سعی نمائیم هر چه بهتر این اجزای تشکیل دهنده را از یکدیگر تفکیک و آنها را بشناسیم.


 
ادامه مطلب...
comment نظرات ()
 
روش های مددکاری:
نویسنده : محمد مهدی امیری - ساعت ٧:٢٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٥/٢
 

یکی از مباحث عمده مددکار اجتماعی ، مسئله روش های مددکاری اجتماعی است .

در این مبحث می توان اذعان نمود اتفاق نظری بین تمام مددکاران اجتماعی تمام دنیا و دنشگاه های مددکاری اجتماعی سراسر جهان وجود دارد که روش ها را ابتدا به دو بخش اصلی و فرعی جدا می نمایند و پس از آن هر کدام از این دو بخش کلی را بسته به ماهیت کار و تمرکز فعالیت ها و نوع خدمات و اقداماتی که صورت می پذیرد، مشمول تقسیم بندی دیگری نموده و برای هرکدام تکنیک و مهارت ها و روش های مشخصی را قایل می شوند.


 
ادامه مطلب...
comment نظرات ()
 
تعریف مددکاری اجتماعی فردی- اهداف
نویسنده : محمد مهدی امیری - ساعت ٧:٢٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٥/٢
 

«مددکاری فردی یکی از روشهای مددکاری اجتماعی است که اساساً از طریق رابطه همه جانبه فرد با فرد می کوشد تا ظرفیت استعداد و قابلیتهای مددجو را کشف و برای وی آشکار سازد. این قابلیت و استعداد را باید آنگونه پرورش داد و تقویت کرد تا مددجو بتواند با استفاده از امکانات و منابع موجود، خود به احتیاجات خویش پاسخ دهد و نه تنها با حل و فصل مسایل مشکلات خویش با محیط سازگاری بهتری پیدا کند ، بلکه در صورت لزوم و امکان ، اوضاع را به نفع خود و اجتماع تغییر دهد تا از زندگی مرفه تری برخوردار شود. در تعریف دیگر، مددکاری فردی عبارت  است هنر کمک کردن به فرد به منظور پیشرفت و توسعه استعدادهای نهفته وی و استفاده از آنها برای حل مسایل و مشکلاتی که وی در محیط اجتماعی خویش با آنها روبرو می شود. مددکاری فردی، هنری است که دانش و معلومات مربوط به علم و روابط انسانی و مهارت در ایجاد رابطه به کار می برد تا استعدادهای نهفته و مکنون افراد را برانگیزد و منافعه اجتماعی متناسب و مربوط را به حرکت درآورد تا سازگاری بهتری بین مددجو ومحیط ایجاد گردد».


 
ادامه مطلب...
comment نظرات ()
 
اصول وارزش های اساسی مددکاری وکاربرد آنها
نویسنده : محمد مهدی امیری - ساعت ٧:۱۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٥/٢
 

ارزش ها درفرهنگ برپایۀ ایدئولوژی و ارزش استواراست.ارزش ها راهنمای موثری برای اقدام مددکاردرفعالیت و عمل روزانه وی است. ارزش ها مجموعه ای است از باورهای ما درمورد مردم، منظور از ایدئولوژی، نظام ارزشی است. نظام عقیدتی هر گروه رابطه ای نزدیک با منابع فردی از نظر سیاسی و اقتصادی دارد.

ارزش ها درفرهنگ مددکاری اجتماعی، آداب و رسوم، معیارهای رفتار واصولی است که توسط فرهنگ، یک گروه ازمردم با یک فرد مطلوب در نظر گرفته می شود. دراین فرهنگ اخلاقیات عبارتند از نظامی از اصول اخلاقی و انتظارات مربوط به درست در مقابل غلط، یا حق در مقابل باطل و فلسفه یا دانش و رفتاری که یک فرد، یک گروه، یک حرفه یا فرهنگ به آن عمل می کند.


 
ادامه مطلب...
comment نظرات ()
 
تاریخچه مددکاری اجتماعی درایران وجهان
نویسنده : محمد مهدی امیری - ساعت ٧:٠٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٥/٢
 

تاریخچه پیدایش و پیشرفت مددکاری اجتماعی

دربررسی پیدایش پایه و زیر بنای مددکاری اجتماعی دو عامل اصلی و جود دارد که عبارتنداز: تعالیم مذهبی و اصول اخلاقی، این دو عامل را می توان در فرامین مذهبی و کتب مقدس و یا در قالب هنر و ادبیات یافت.

الف : ادیان و مذاهب

در قرون گذشته بر اثر احتیاجات و نیازمندی های مختلف بشری،رسوم و عقایـد ویژه ای بوجود آمده بودکـه به منظور کمک به انسـان هـای دچـار مشکل استفـاده می شده است.دربررسی های تاریخ تمدن باستان نظریات بودا،کنفسیون،تنرو، ماسیوس،زرتشت قوانینی وجود دارد که مهربانی،همکاری،حمایت و... را توصیه کرده اند خوی مهربان زرتشت در کمک به سالخوردگان، گرسنگان و... مشهوراست. در مذاهب یهود و مسیح نیز تعالیمی در باب نیکوکاری ، انصاف ، احترام متقابل و ... اندیشیده اند.

دردین مبین اسلام ، ضمن توصیه به یاری و مساعدت، قوانین و مقرراتی دربطن قرآن ، احادیث و فقه اسلامی وجود داردکه مهم ترین آنها زکـات، ارث، وقف، بیت المال و ...ازعناصری اساسی است که هم اینک رفاه اجتماعی برآن پایه ها مستحکم شده است.

ب: ادبیات

در ادبیات گرانبهای فارسی ، بنیاد و فلسفه مددکاری اجتماعی تحت عناوین علم الخلاق ، تدبیرخود، تدبیر منزل وتدبیر شهر از ابن سینا ، خواجه نصیرالدین طوسی ، قطب الدین شیرازی،امام محمد غزالی، سعدی، عنصرالمعالی و.... موردبحث وبررسی قرار گرفته است که ساختار مهم حرفه مددکاری تلقی می گردد.

تاریخچه مددکاری اجتماعی در جهان :

تحولات اجتماعی کسترش شهرنشینی وبخصوص اثرات رشدصنعت برنظام اجتماعی ، رفاه اجتماعی را از دو جهت درکشور دستخوش تغییر کرد، از یک جهت بسیاری از نهادهای اجتماعی که به عنوان پایگاه ارائه خدمات اجتماعی عمل می کردند، دچار ضعف وسستی شدند و در نتیجه بسیاری از امکانات خود را از دست دادند، از جهت دیگرمشکلات اجتماعی، اقتصادی وفرهنگی دراین گونه جوامع رشد روزافزون یافت وایـن امر منجر به افزایش اقشـار آسیب پذیرگردید و لزوم دستگیری از ایـن افراد می طلبد که یاری رسانیدن به این اقشار به طور برنامه ریزی شده تحقق یابد.

دراین برنامه، دستگیری از اقشار آسیب دیده درابتدای امراز کشور انگلستان آغازشد و در قالب قنون فقرای الیزابت تجلی یافت ، در این قانون لزوم رسیدگی به سه گروه به صورت برنامه ریزی شده دیده شده بود:

1-   افراد بیکار و مستمند

2-   کودکان بی سرپرست

3-   افراد معلول و از کار افتاده

رسیدگی به دو گروه دوم و سوم از طریق کلیسا و با برنامه ای از پیش تعیین شده انجام می گرفت، امام به دلیل اینکه این روند بامشکلاتی روبه روشد، پس ازآن مسأله «فرزند خواندگی» برای رسیدگی به کودکان بی سرپرست پدید آمد و دستگیری و حمایت از نابینایان و ناشنوایان در قالب قوانینی ، مدون گردید. بیمارستان روانی برای حمایت از بیماران روانی تاسیس شد و اولین مرکز رفاه در سال 1880 دایر گردید و برای اولین بار «قانون تامین اجتماعی» در کشور آلمان مدون شد، پس از آن «قانون امنیت اجتماعی» در سال 1933 به تصویب رسید که این قانون در جهت حمایت از خانواده های بی سرپرست وآسیب دیدگان اجتماعی به تصویب رسید. همان گونه که ذکر شد دگرگونی های صنعتی ، شهرنشینی و توسعه شهری، افزایش جمعیت، توسعه قلمروعلوم، لزوم هر چه بیشتر تجلی حرفۀ مددکاری اجتماعی را می طلبید.

مددکاری اجتماعی در ایران :

مددکاری اجتماعی درایران درسال1377با افتتاح«آموزشگاه خدمات اجتماعی»راه انداز شد. شایان ذکراست، رشته ای که در آنجا تدریس و آموزش داده می شد خدمات اجتماعی بود، اما فارغ التحصیلان آن به نامه «مددکاراجتماعی» شناخته می شدند. رشتۀ خدمات اجتماعی با تهیه اساسنامه مدرسه خدمات اجتماعی و(توسط خانم فرمانفرمایان) در نهصد و پنجاه و دومین جلسه شورای عالی فرهنگ آن زمان به تصویب رسید. نخستین برنامه آموزشی مددکاری اجتماعی با پذیرش دانشجویان در تهران آغاز به کار کرد. به موجب این اساسنامه درآموزشگاه عالی خدمات اجتماعی، پس از آن که دانشجویان مدت دو سال به تحصیل اشتغال داشتند. به اخذ مدرک فوق دیپلم خدمات اجتماعی نایل می آمدند از سال 1344 دوره تحصیلی به چهار سال افزایش یافت ونوع مدارک ارایه شده، به کارشناسی خدمات اجتماعی ارتقا یافت .در سال 1349دورۀ تحصیلی فوق لیسانس مددکاری اجتماعی با عنوان مدیریت خدمات اجتماعی به منظور تربیت مددکاری که بتوانند علاوه بر اداره و رهبری سازمان های رفاهی گسترده، ایفای نقش مشاور درمؤسسات خدمات اجتماعی، انجام پژوهش های اجتماعی وفرهنگی عهده دار آموزش وتعلیم دانشجویان مددکاری در دروس نظری و کارورزی باشند،مصوب شد. این روند ادامه داشت تااینکه دراوایل انقلاب ودرانقلاب فرهنگی این آموزشگاه واین رشته تعطیل شد و پس از آن بصورت شاخه ای از علوم اجتماعی به نام «خدمات اجتماعی» دربرخی ازدانشگاه های ایران تدریس شد. پس از تأسیس دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در سال 1370براساس افزایش جمعیت و مسائل ومشکلات اجتماعی ونبودمتخصص مددکاری اجتماعی،این دانشگاه موضوع را به عنوان هدف اساسی مورد چی گیری قرارداد و با دعوت از همۀ متخصصین امر مددکاری ، دکتر مصطفی اقلیما را جهت تدوین این رشته برگزید و این رشته بعنوان یکی ازرشته های پزشکی شناخته شدوکارشناسی این رشته در تاریخ 4/7/72 مصوب گردید واز سال 1373 اولین دوره کارشناسی مددکاری اجتماعی از طریق آزمون سراسری افتتاح گردید. پس از آن طرح دورۀ کارشناسی ارشد مددکاری درسال 76 مصوب و درآزمون سراسری گروه پزشکی دانشجو پذیرفت. از سال 78 به لحاظ نیاز کشور به مددکاران در سطح عالی، طرح دکترای مددکاری تنظیم و جهت تصویب به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جهت بررسی و اعلام نظرتسلیم شد.


 
comment نظرات ()
 
اخلاق اجتماعی-آداب اجتماعی
نویسنده : محمد مهدی امیری - ساعت ۱٠:٠٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٥/٢
 

مفهوم شناسی

بی تردید انسان، موجودی اجتماعی و خواهان انس و ارتباط با دیگران است. دین مبین اسلام، در راستای همین نیاز و تمایل فطری از عزلت و رهبانیت به عنوان سبک و رویة زندگی، نهی کرده1 و بر مصاحبت و معاشرت افراد جامعة اسلامی با یک دیگر تأکید فرموده است.2

به طور طبیعی، معاشرت و ارتباط با دیگران در هر جامعه، آداب و رسومی دارد که با وجود شباهت در کارکرد ها، تا حدودی نیز متفاوتند. این آداب اجتماعی، هیأت ها و ظرافت های رفتاری مربوط به ارتباطات و تعاملات مردم با یک دیگرند و کارکرد اصلی آن ها، تقویت روابط اجتماعی و تسهیل آراستگی به فضایل اخلاقی است. آداب غذا خوردن، آداب ملاقات و سلام و احوال پرسی، آداب دوستی و صمیمیت، آداب دید و بازدید، آداب خواستگاری و ازدواج، آداب تسلیت و هم دردی، آداب خرید و فروش، آداب برگزاری جلسات علمی و مذهبی و شرکت در آن ها و آداب تدریس و تحصیل، مواردی از آداب اجتماعی هستند.

با وجود اینکه «آداب»، همان محاسن و ظرایف اعمال و رفتارند و در معنای «حسن و مطلوبیت» اختلافی وجود ندارد، در تشخیص مصادیق آن در جوامع مختلف، اختلافات زیادی دیده می شود.

تفاوت های اخلاق و آداب

ممکن است برخی افراد، برداشت یکسانی از «اخلاق» و «آداب» داشته باشند؛ در حالی که میان این دو، تفاوت های زیادی وجود دارد که مهم ترین آن ها از این قرارند:

1. اخلاق، عبارت است از ویژگی ها و خصایص پایداری که روح انسان در اثر تکرار و مداومت بر اعمال خاصی، به آن ها متصف می شود؛ ولی آداب، عبارتند از ظرایف اشکال و شرایط مختلفی که اعمال به شرط وجود یا عدم آن ها، پسندیده و خوشایند شمرده می شود و میان این دو معنا، تفاوت زیادی وجود دارد.3

2. آداب اجتماعی را می توان به اعتبار خاستگاه های آن ها، به آداب دینی و غیردینی تقسیم کرد. بر این اساس، آداب دینی به آداب منسوب به دین گفته می شود که از نظر شرعی، برخی سنت نامیده شده است؛ یعنی شارع مقدس به آن ها نظر دارد و به انجام آن ها در قالب یک امر مستحب، دستور داده است. نظر به اینکه دستورات اسلام دارای حکمت می باشد باید اموری را که سنت شمرده است، به صورت یک اصل حفظ کنیم. این ها تشریفاتی نیست؛ بلکه حقایق است و به یک زمان خاص نیز اختصاص ندارد؛ بلکه برای تمام زمان ها است.4

آداب غیردینی، آدابی هستند که پیدایش و رواج آن ها، ریشه در ویژگی های منطقه ای، نژادی، تاریخی، صنفی، جنسی و امثال این ها دارد؛ برای مثال، سلام کردن، سعی در پیشی گرفتن در سلام، جواب سلام را کامل تر ادا کردن و نشستن در اولین جای خالی هنگام ورود به مجلس، از آداب دینی است و برداشتن کلاه یا دست به سینه گذاردن یا خم شدن هنگام سلام دادن، اَشکال عرفی و غیردینی گوناگونی از ادب سلام دادن در جوامع مختلف هستند.5

نتیجه اینکه «بی مبالاتی در آداب معاشرت»، بی توجهی به قراردادهای اجتماعی و توافق هایی است که میان مردم، در ردیف امور اخلاقی و نشانة احترام به دیگران و رشد شخصیت اجتماعی به شمار می اید؛ بنابراین کسی که خیلی زود یا خیلی دیر به میهمانی حاضر می شود، کسی که هنگام ورود، به حاضران سلام نمی کند، کسی که پاسخ نامة دیگران را نمی دهد، کسی که بیرون کلاس و محیط درسی، ادب آشنایی و شاگردی را درباره استاد و هم کلاسی هایش مراعات نمی کند، کسی که خارج از حریم خصوصی و در حضور دیگران با لباس و ظاهری نامناسب، رفت و آمد می کند و کسی که با شکل و شمایلی بیگانه با فرهنگ عمومی در جامعه ظاهر می شود، اگر هم واجبی را ترک نکرده و حرامی مرتکب نشده باشد؛ اما چون بین مردم، خلاف این رویه مرسوم است، عمل او بی مبالاتی در آداب معاشرت بوده و از منظر جامعه، عملی نامطلوب به شمار می اید.

3. قضاوت دربارة آداب اجتماعی، به سازمان اجتماعی هر جامعه برمی گردد. اعمال مربوط به آداب اجتماعی، زمانی نادرست تلقی می شوند که یک توافق اجتماعی موجود، زیر پا گذاشته شود؛ در حالی که تخلفات اخلاقی، همیشه نادرستند؛ هر چند هیچ توافق اجتماعی هم درباره آن ها در کار نباشد. به همین دلیل، تخلف اخلاقی نسبت به تخلف از آداب اجتماعی، زشتی بیشتری دارد و افراد کمتری به آن تن می دهند.

4. مسایل اخلاقی، میان فرهنگ های گوناگون، ثابت و تغییرناپذیر است؛ اما آداب اجتماعی غیر دینی که تابعی از تاریخ و فرهنگ مردم شمرده می شود، بیشتر، نسبی و متغیرند؛ زیرا این گونه آداب، زاییدة طرز تلقی خرد جمعیِ طوایف متنوع بشری از مناسبات «ابزار- اهداف» است که خود، تابعی از میزان دانش و سطح آگاهی ملی- منطقه ای، سلایق زیباشناختی و خصایص و روحیات نژادی و قومی است.

5. آداب اجتماعی غیر دینی، با این که فی الجمله دارای تأثیرات مثبتی هستند، تأثیری استقلالی و بی بدیل در کمال یا سعادت انسان ندارند، تا اثر مخالفت با آن، مانند تأثیر مخالفت در قضایای اخلاقی باشد.6

یادآوری: لازم است توجه داشته باشیم که در پایبندی به آداب غیر دینی این دقت را می طلبد که این آداب با دستورات دینی در تعارض و تضاد نباشد؛ به عنوان مثال گاهی برخی موضوعات مثل پذیرایی های آن چنانی در برخی محافل به عنوان آداب اجتماعی طرح می شود که از مصادیق اسراف و حرام است و یا برخی رفت و آمدها، چنان دست و پاگیر می شود که از مصادیق اتلاف و تضییع وقت انسان است. و یا برخی موضوعات به عنوان آداب اجتماعی، عرف یک جامعه می شود که ریشه در خرافات دارد و یا ترویج فرهنگ بیگانه است.

از این رو بر فرهیختگان و مسؤولین فرهنگی جامعه است که این آداب را تبیین کنند و آدابی که برخاسته از فرهنگ اصیل و روح تعالیم دینی است و از هر نوع انحراف به دور است را در جامعه نهادینه کنند.

نتایج و پیامدها

پایبندی به آداب اجتماعی و نیز بی مبالاتی در آداب معاشرت، نتایج و پیامدهایی به دنبال دارد که طی دو بخش به مهم ترین آن ها اشاره می کنیم:

الف. نتایج و پیامدهای تأدب به آداب اجتماعی

- تأدب به آداب اجتماعی، باعث روابط پایدارتر، عمیق تر، صمیمی تر، شیرین تر و مؤثرتری میان افراد جامعه می شود. یکی از ثمرات تأدب به آداب، افزایش ارزش وجودی آدمی و شأن انسانی اواست. امیرمؤمنان7می فرماید:

ای مؤمن! همانا این علم و ادب، جان بهای تو است؛ پس در یادگیری آن ها بکوش که هر چه علم و ادبت افزوده تر شود، قدر و بهای تو بیشتر می گردد.7

- تأدب به هر یک از آداب، انسان را به نوعی در نظر دیگران، زیبا و آراسته می کند. گویی که هر یک از صحنه های حیات آدمی، مجلسی است و انسان با تأدب به هر ادب تازه ای، با لباسی جدید و فاخر، در آن مجلس حاضر می شود و با ارائة جلوه ای برازنده، مرتب و پاکیزه، تحسین و تمجید دیگران را برمی انگیزد.

امیر مؤمنان علی(ع)می فرماید:

آداب، همانند لباس هایی فاخرند که نو به نو می شوند.8

از آنجا که تأدب به آداب اجتماعی، پرجاذبه است و دیگران را به سوی انسان جذب می کند، بستر خوبی برای ارائه اسوه مطلوب اخلاقی و الگوسازی عملی و امر به معروف و نهی از منکر غیر مستقیم و حتی مستقیم و اصلاح جامعه فراهم می کند؛ و بالأخره اینکه تأدب افراد یک جامعه به آداب اجتماعی، در صورتی که فراگیر شود، ضریب همبستگی اجتماعی (قومی، ملی، مذهبی) را بالا می برد و بدین ترتیب زمینه را برای استفاده از ظرفیت های بالای جامعة هماهنگ و متحد، فراهم می آورد.

مباحث:

ب. نتایج و پیامدهای بی مبالاتی در آداب معاشرت،

ریشه یابی؛

درمان؛

در شماره بعد تقدیم می شود ان شاءالله.

پی نوشت

1- قرآن کریم در آیه 27 سورة حدید دربارة پیروان حضرت عیسی مسیح 7 می فرماید: «و آتیناه الانجیل و جعلنا فی قلوب الذین اتبعوه رأفة و رحمة و رهبانیة ابتدعوها ما کتبنها علیهم إلا ابتغاء رضوان الله فمارعوها حق رعایتها» البته با توجه به آیات: مریم: 49 و کهف: 16 و مریم: 16-17 و سیره پیامبر اعظم6خلوت گزینی و کناره گیری از جامعه در برخی شرایط جایز و بلکه لازم می باشد؛ ولی این حالت یک رویة ثابت و همیشگی برای همه افراد در همه زمان ها از منظر دینی، مردود است.

2- امیرالمؤمنین7می فرمایند: «أفضل الفضائل صلة الهاجر [المهاجر] و إیناس النافر و الأخذ بید العاثر؛ بالاترین فضیلت ها ارتباط با غیر مرتبط و انس با فراری و دستگیری از خطاکار است». هدایة العلم فی تنظیم غررالحکم، ص484، ح29.

3- المیزان فی تقسیر القرآن، ج6، ص273- 275.

4- اسلام و مقتضیات زمان، مرتضی مطهری، تهران، صدرا، هفتم، 1372ش، ج 1، ص 290 ، با تصرف.

5- تذکر: در این نوشتار، منظور از تأدب به آداب اجتماعی و بی مبالاتی، همین قسم اخیر است (آداب اجتماعی غیر دینی) که بررسی می شود.

6- روان شناسی رشد با نگرش به منابع اسلامی(2)، ص1111-1114 (پژوهشکدة حوزه و دانشگاه).

7- «یا مؤمن إن هذا العلم و الادب ثمن نفسک فاجتهد فی تعلمهما فما یزید من علمک و أدبک یزید فی ثمنک و قدرک» مشکات الانوار، ابوالفضل علی بن حسن طبرسی، نجف، کتابخانه حیدریه، 1385 ق، ص135.

8- «الآداب حلل مجدده»، غررالحکم، عبد الواحد بن محمد تمیمی آمدی، قم، دفتر تبلیغات اسلامی، 1366 ش، ص 247.


 
comment نظرات ()
 
آداب معاشرت وروابط اجتماعی
نویسنده : محمد مهدی امیری - ساعت ۱٠:٠٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٥/٢
 

اشاره:

میان اخلاق و آداب تفاوت­ هایی وجود دارد. اخلاق، عبارت است از ویژگی ­ها وخصائص پایداری که روح انسان در اثر تکرار و مداومت بر اعمال خاصی به آن ها متصف می­ شود ولی آداب مربوط به جنبه­ های ظاهری رفتارهاست. آداب نیز به آداب دینی و غیر دینی تقسیم می ­شود. بر این اساس، آداب دینی به آداب منسوب به دین گفته می ­شود که از نظر شرعی، برخی سنت نامیده شده است؛ یعنی شارع مقدس به آن­ها نظر دارد، و به انجام آن­ها در قالب یک امر مستحب، دستور داده است.

آداب غیر دینی، آدابی هستند که پیدایش و رواج آن­ها، ریشه در ویژگی ­های منطقه ­ای، نژادی، تاریخی، صنفی، جنسی، فرهنگی و امثال این­ها دارد.

از این رو مسائل اخلاقی و همچنین آداب دینی میان فرهنگ­ های گوناگون ثابت و تغییر ناپذیر است؛ اما آداب اجتماعی غیر دینی که تابع تاریخ و فرهنگ مردم شمرده می ­شود، بیشتر، نسبی و متغیرند. لازم است توجه داشته باشیم که پایبندی به آداب غیر دینی این دقت را می ­طلبد که این آداب با دستورات دینی در تضاد و تعارض نباشد.

در شماره قبل نتایج و پیامدهای پایبندی به آداب اجتماعی بیان شد و اینک به بیان نتایج بی مبالاتی در آداب معاشرت و ریشه یابی و درمان آن می پردازیم:

ب. نتایج و پیامدهای بی مبالاتی در آداب معاشرت

- از آنجا که آداب معاشرت افراد هر جامعه، تا حدود زیادی از باورها و اعتقادات مردم آن جامعه، متأثر است و تکالیف شرعی و اخلاقی مورد تأکید دین و ایین مورد پذیرش عموم افراد هر جامعه، اثری بی بدیل در شکل دهی به آداب و رسوم آن جامعه دارد، طبعاً بی توجهی به آداب معاشرت در جامعه، تأثیری منفی در دین مداری برجا می گذارد و باعث کندی حرکت انسان در صراط مستقیم دین می شود؛ چنان که می تواند به تدریج، میان انسان و هویت تاریخی و سابقة فرهنگی اش نیز فاصله اندازد.

- بی مبالاتی در آداب معاشرت، علاوه بر سردی روابط، پیدایش ذهنیت منفی در دیگران، ایجاد مانع در راه ایجاد و گسترش ارتباطات بیشتر و بهتر، انزوای شخص بی مبالات و بسترساز دوری از زندگی اخلاقی، نیز می تواند -بسته به طرف مقابل انسان- پیامدهای اختصاصی هم داشته باشد؛ مثلاً از آنجا که مراعات آداب در ارتباط با پدر و مادر، عرفاً از مصادیق برّ و احسان شمرده می شود، بی مبالاتی در آداب معاشرت با ایشان نیز از مصادیق بی اعتنایی و عقوق والدین به شمار خواهد آمد که خود، نمونة بارز خسران و شقاوت و از گناهان کبیره است. امام صادق(ع) فرموده است: «عقوق والدین از گناهان کبیره است».1

- بی مبالاتی در آداب معاشرت با سایر بستگان نیز باعث سستی پیوندهای خویشاوندی و زمینه ساز قطع این گونه روابط می شود. این، در حالی است که اسلام عزیز، آحاد امت اسلامی را به الفت و محبت و تقویت روابط دوستانه دعوت کرده و به ویژه درباره روابط خویشاوندی، تأکید بیشتری فرموده است.

- بی مبالاتی در آداب معاشرت با معلمان و مربیان، راه را بر استفادة شایسته علمی و معنوی از ایشان می بندد و مانع ادای حقوق عظیم آنان می شود و در نتیجه، انسان را از برکات وجودی ایشان محروم می کند.

- بی مبالاتی در آداب معاشرت با دوستان و آشنایان نیز گرمی و صمیمیت روابط دوستانه را تحت الشعاع قرار می دهد؛ زیرا یکی از بهترین ضمانت های دوام دوستی، احترام متقابل است و التزام به آداب در معاشرت با دوستان، مصداق بارز احترام به ایشان شمرده می شود.

- بی مبالاتی در آداب معاشرت با افراد جنس مخالف نیز علاوه بر این که انسان را در موضع تهمت و مورد سوء ظن دیگران قرار می دهد، زمینه ساز سوء تفاهم ها، فاصله گرفتن از فرهنگ عفت مدار اسلامی، بسترسازی جهت روابط ناسالم و آشنایی و ارتباط با افراد ناباب و جدایی از حلقة اهل ایمان می شود.

ریشه یابی

بی شک شرط لازم زندگی اجتماعی، توان مندی های لازم انسان ها برای برقراری ارتباط مفید با یک دیگر است؛ اما برخی افراد از این جهت بسیار ضعیفند و در برخورد با دیگران، واکنش هایی غیرعادی از قبیل گوشه گیری، تک روی و بی مبالاتی در آداب معاشرت از خود بروز می دهند. برخورداری از این توانایی ، در ترقی و تکامل انسان و در مجموع در رشد جامعه، تأثیر بسزایی دارد.

نکتة مهم این که، حتی ایمان و اعتقادات دینی نیز خلأ فقدان عناصر تأمین کنندة این توانایی را پر نمی کنند، برای مثال، ممکن است کسی مؤمن و عابد و زاهد باشد؛ ولی در عین حال از کم رویی رنج ببرد یا از رشد کافی برای تشخیص مصادیق حق و باطل و تدبیر امور معاش و معاد خویش برخوردار نباشد. امیر مؤمنان7فرموده است:

انما البصیر من سمع فتفکر و نظر فأبصر و انتفع بالعبر ثم سلک جددا واضحا یتجنب فیه الصرعة فی المهاوی؛2 انسان بصیر، کسی است که بشنود و تفکر کند، نگاه کند و نیک بنگرد، از عبرت ها بهره مند شود و سپس قدم در راه های روشن و مطمئن گذارد و از لغزشگاه ها دوری کند.

از دیگر ریشه های بی مبالاتی در آداب معاشرت، عدم درک جایگاه بی بدیل جامعه و معاشرت با مردم در زندگی است. در منابع اسلامی، به انس و دوستی مردم با یک دیگر، فوق العاده سفارش شده است. پیامبر اکرم(ص)فرموده است:

بهترین شما، خوش اخلاق ترین شمایند؛ آنان که با دیگران انس می گیرند و مأنوس می شوند.3

بی تردید این همه تأکید بر تحکیم روابط اجتماعی، به دلیل برکاتی است که در این معاشرت، به فرد و جامعه می رسد. ریشة دیگر بی مبالاتی در آداب معاشرت، بی اطلاعی و عدم درک صحیح از حقوق متقابل اجتماعی است. ممکن است کسی از توانایی های لازم برای برقراری روابط سالم اجتماعی برخوردار باشد، و علاوه بر آن، از جایگاه و موقعیت خطیر جامعه نیز با خبر باشد؛ اما از وظایف و حقوقی که در قبال جامعه دارد، غفلت ورزد و همین، باعث بی مبالاتی او در آداب معاشرت می شود.

درمان

برای درمان این کمبود در ارتباطات اجتماعی، باید اولاً آگاهی های لازم درباره جایگاه جامعه، حقیقت زندگی اجتماعی و تکالیف و حقوق متقابل اجتماعی، فراهم آید و ثانیاً تلاش عملی صورت گیرد، تا مراعات آن ها برای انسان آسان شود. این، از سوی خود فرد است؛ اما برخورد دیگران با شخص بی مبالات نیز باید برخورد تربیتی، جذاب و بیشتر مبتنی بر ارائة عملی جذابیت های تأدب به آداب اجتماعی باشد، نه بحث و استدلال دربارة اهمیت و لزوم مراعات آداب اجتماعی؛ هر چند آن هم در جای خود، مهم و تأثیرگذار است و نباید مورد غفلت قرار گیرد. این توصیه، مبتنی بر اصل تأثیر شرایط است که می تواند حالات و رفتار انسان را تا حدود زیادی تحت تأثیر قرار دهد.

مراعات آداب -به ویژه آداب اجتماعی- همواره کار آسانی نیست و با موانعی روبه رو است. نخستین طیف از این موانع، موانع شناختی و معرفتی است. عدم درک درست از فلسفة وجودی و کارکردهای مثبت آداب اجتماعی، از جملة این موانع است. امیرمؤمنان7 فرموده است:

انسان، دشمن چیزی است که نمی داند.4

رعایت معیارهای منش اجتماعی که به وسیلة آداب، تعریف و کد گذاری می شوند، بخشی از فرآیند جامعه پذیری است که به سبب ناقص مطرح شدن آن، متأسفانه همواره شاهد طیفی از نسل های نو هستیم که عامدانه و البته با دلیل، بر ضد آداب درست اجتماعی، می شورند. این افراد، آداب و سنن جامعه خود را به باد انتقاد و تمسخر می گیرند و آن ها را مشتی قواعد دست و پاگیر و فسیل شده می دانند که تنها جلوی رشد، آزادی عمل، خلاقیت و ابتکار و ... را می گیرند. گذشته از برخی آداب نادرست اجتماعی که نیازمند پالایشند، درباره طیف وسیعی از آداب و سنن، نسل نو نیازمند طی دوره های توجیهی است، تا با ریشه و خاستگاه فلسفه و کارکردها و پیامد های این میراث گرانبهای برجای مانده از فرهیختگان آشنا شوند. البته رسانه ها و نهاد های متولی امور فرهنگی، در این زمینه نقش جدی تری برعهده دارند.

بی حوصلگی و راحت طلبی، آفت دیگری است که سبب عدم تمایل انسان به محدودیت هایی می شود که مراعات آداب اجتماعی برای انسان ایجاد می کند. علت دیگر این امر، می تواند دلبستگی و اشتغال به تمایلات بیهوده و بازدارنده باشد. همان طور که ممکن است کسی به علت هواپرستی و تمایل به عدم منع از سوی دیگران، به آداب اجتماعی که لازمه اش جوشیدن و اختلاط با مردم است، راضی شود.

پی نوشت

1- بحارالانوار، علامه مجلسی، لبنان، مؤسسة الوفاء بیروت، 1404 ه ق، ج 71، ص 74.

2- شرح نهج البلاغه، عبدالحمید بن ابی الحدید معتزلی، قم، کتابخانه آیت الله مرعشی، 1404 ه ق، ج 9، ص 158.

4- «خیارکم احسنکم اخلاقاً الذین یألفون و یؤلفون»، تحف العقول، حسن بن شعبه حرانی، قم، انتشارات جامعه مدرسین، 1404 ه ق، ح 373، ص 45.

5- «المرء عدوّ ما جهل»، غررالحکم، عبدالواحد بن محمد تمیمی آمدی، قم، انتشارات دفتر تبلیغات، 1366 ش، ص 74.


 
comment نظرات ()