آمار

مدد کاری اجتماعی-مشاوره خانواده واعتیاد

موضوعات اجتماعی-چالش ها

تنظیم خانواده-iud-ماهرخ درویش
نویسنده : محمد مهدی امیری - ساعت ۸:٤٦ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٤/۱٦
 

مقدمه

 

هر دختر وپسری  که به سن رشد وبلوغ میرسند بزرگترین آرزویشان اینست که ازدواج کنند ،با تاسیس زندگی مشترک زناشوئی ،استقلال وآزادی بیشتری بدست  آورند ،یار ومونس مهربان ومحرم رازی داشته باشند .آغاز زندگی سعادتمندانه خویش را از زمان ازدواج حساب میکنند و برایش جشن میگیرند .

 

 

 

 

 

                                                                           امید داریم، برای داشتن جامعه ای سالم

 


علم جمیت شناسی (Demography)

علم مطالعه جمعیتهای انسانی را علم جمعیت شناسی میگویند.

جمعیت شناسی یا چپیره شناسی مطالعه آماری جمعیتها است . در این دانش تراکم،توزیع ودیگر آمارهای مهم (مانند:تولد ،ازدواج ،مرگ و...)بررسی میشوند .بخشهایی از این دانش که امروزه اهمیت بسیاری یافته اند عبارتند از : انفجار جمعیت ،رابطه بین جمعیت  وتوسعه اقتصادی ،اثر تنظیم خانواده ،تراکم شهرها ،مهاجرتهای غیر قانونی و...

افزون براین هااین به مطالعه اندازه ،ساختار وتوزیع جمعیتها وتغییرات آن ها در پاسخ به تولد ،مرگ ،مهاجرت وسال خوردگی میپردازد.

جمعیت شناسی انسانها معمول ترین نوع جمعیت شناسی است به طوری که معمولاً منظور از جمعیت شناسی همان جمعیت شناسی انسانی است . حمعیت شناسی میتواند برای شناختن کل جمعیت یک جامعه بکار رود یا برای گروههای جمعیتی با تعریف خاص مثلاًبر اساس سطح سواد ،مذهب ،نژاد،ملیت وغیره .

در بین دانشگاهیان جامعه شناسی اغلب به عنوان شاخه ای از مردم شناسی ،اقتصاد ،یا جامعه شناسی شناخته میشود.مردم شناسی رسمی معمولاًتنها به مطالعه فرایندهای جمعیتی میپردازد ال آنکه در حالت گسترده تر این دانش میتواند به بررسی فراینهای  اقتصادی ،اجتماعی ،فرهنگی و زیست شناسی اثر گذار برروی جمعیت ها نیز بپردازد .

جمعیت شناسی در کمک به دولت ها برای برنامه ریزی توسعه ودر بازاریابی کاربرد بسیاری دارد.

  هر انسان عضو یک جمعیت خاص است وعوامل جمعیتی بر بسیاری از جنبه های زندگی او از مکانهایی که در آن زندگی میکند تا قیمتی که برای کالا و خدمات میپردازد تاْثیر می گذارند.توجه به بهداشت ونیاز به امکانات بهداشتی ذهن بسیاری از رهبران سیاسی کشورعای صنعتی را که دارای جمعیت سالم هستند به خود مشغول کرده است و این در حالی است که نیاز به آموزش ،کار ومسکن ،کشورهایی را که دارای رشد بالای جمعیتی هستند با مشکلات فراوان روبرو کرده .

 

 

تعریف تنظیم خانواده

تنظیم خانواده بر اساس تعریف سازمان بهداشت جهانی یعنی برنامه ریزی زوجین برای دستیابی به اهداف باروری به صورت آگاهانه ،مسؤلانه وداوطلبانه ؛که به منظور ارتقای تندرستی وبهزیستی خانواده انجام میگیرد .          

                       

                  تنظیم خانواده تحدید موالید نیست .

 

اهداف تنظیم خانواده

1. توانمند سازی زوجین

2. سلامت زنان                                 

3. سلامت جنین وکودک

4. سلامت جامعه

برنامه های کشوری برای تنظیم خانواده

برنامه های تنظیم خانواده بر مبنای چهار محور به شرح زیر ،جمعیتهای مرتبط با برنامه  را در سه مرحله قبل ، حین ، بعد از ازدواج پوشش میدهد:

·        آموزش

·        مشاوره

·        تا‍ْمین ،توزیع وارائه روشهای متنوع پیشگیری از بارداری

·        تحقیقات ومطالعات

·        نظارت ،پایش وارزشیابی

 

از راههای تنظیم خانواده استفاده از مواد خوراکی ،مواد تزریقی وهمچنین دستگاههایی که داخل بدن کار گذاشته میشوندرا میتوان نام برد

یکی از این دستگاهها آی یو دی (IUD) است که  از روشهای جلوگیری از بارداری است ،در این مطلب شما را با نکاتی در این رابطه آشنا میکنم....

 

آی یو دی .(I.U.D)حروف اول کلمات Intra Uterine Device به معنای وسیله داخل رحمی میباشد          . آی . یو . دی.

یک وسیله کوچک پلاستیکی میباشد که توسط پزشک یا ماما در داخل رحم خانمها قرار داده میشود

 

IUDدو نوع دارد که عبارتند از:

1.                       آی یو دی های مسی

2. آی یو دی های حاوی هورمون پروژسترون

آی یو دی های مسی را میتوان تا ده سال هم در مهبل باقی گذاشت واز مزایای آن استفاده نمود .این نوع آی یو دی .های امروزه یکی از مؤثرترین وسایل جلوگیری از بارداری میباشد،به طوری که از هر 1٠٠خانمی که از این وسیله استفاده میتماید فقط یک نفر دچار حاملگی ناخواسته میشود.

 

 

 

نحوه عملکرد آی . یو. دی . ها

مکانیزم دقیق عمل آی .یو .دی .ها به طور کامل مشخص نشده است .آی .یو .دی . باعث یک  واکنش التهابی در دیواره رحم میشود که این التهاب با انتقال اسپرم وتخمک ها جلوگیری نماید .وجود مس در آی .یو .دی . باعث تشدید این پاسخ التهابی می گردد .

تحقیقات نشان داده است که این واکنش التهابی به طور مشخصی  باعث کاهش میزان لقاح شده وشانس بقای جنین را درصورت بروز لقاح کاهش میدهد .به علاوه خود فلز مس برای اسپرمها سمی میباشد. وبسیاری از اسپرمها ازبین

خواهند رفت .اسپرهای کمی هم که زنده میمانند وخود را به تخمک میرسانند احتمال خیلی کمی دارد که توانایی بارور کردن تخمک را داشته باشند.

 

افرادی که نمیتوانند از این وسیله استفاده کنند:

·        در درجه اول خانمهایی که احتمال میرود باردار باشند.

·        ابتلا به التهاب لگنی با سابقه ابتلا به آن در ٣ ماه گذشته

·  عفونت چرکی دهانه رحم به سادگی منجر به خونریزی شده وترشحات موکوس همراه با چرک دارد

·  ابتلا به عفونت پس از زایمان یا عفونت پس از سقط ،یا سابقه ابتلا به آن در سه ماه گذشته

·        خونریزی واژینال غیر معمول با علت نا مشخص

·        ابتلا به سرطان رحم

·        وجود فیبروم یا اختلالات ساختمانی رحم که گذاشتن  IUDرا نا ممکن میکند

·  به علاوه شما نمیتواند از انواع حاوی پروژسترون استفاده کنید اگر مبتلا به سرطان پستان یا بیماریهای کبدی باشید ونیز نباید از انواع حاوی مس استفاده کنید اگر به فلز مس آلرژی داشته باشید یا مبتلا به بیماری نادر ویلسون باشید

·        اگر انقباضات شدید رحمی درهنگام قاعدگی وخونریزی شدید دارید

·        کم خونی وسایر خونریزیها

·        وجود ناهنجاری هایی در رحم ،لوله فالوپ و تخمدانها

·        سابقه حاملگی خارج رحمی

·        وجود بعضی از اختلالات دریچه قلب

·        سابقه ابتلا به بیماریهای عفونتی مقاربتی

·  وجود بیماریهایی مثل:مرض قند(دیابت) ،سرطان خون (لوسمی)وایدز که میتواند باعث افزایش احتمال بروز عفونت شود.

 

عوارض جانبی شایع IUD

 

معمولاَعارضه جانبی استفاده ازIUDزیاد نیست در انواع حاوی پروژستین ممکن است آکنه ،سردرد،درد وسنگینی پستانها وافسردگی بروز کند که با گذشت زمان بهبود می یلبد.این عوارض مشابه سایر روشهای هورمونی پروژستین  تنها هستند وبعلت کمتر بودن مقدار این هورمون در خون استفاده کنندگان از IUD،شدت عوارض نیز کمتر از سایرین است.گاهی اوقات بعضی خانمهایی که از این وسیله استفاده میکنند ممکن است در طی قاعگی های خود دچار انقباضهای شدید رحمی ،افزایش خونریزی وکمردرد ویا پشت درد میشوند.

مصرف قرصهای ایبوپروفن در هنگام شروع قاعدگی میتواند به کاهش این مشکلات کمک نماید .حدود ١٠تا١۵ درصد خانمها بخاطر بروز این گونه درد ها وخونریزیها در طی سال اولی که از ای .یو. دی . استفاده کرده انداقدام به بیرون آوردن آن میکنند .در طی سالهای بعدی این میزان کاهش یافته و به ٣درصد میرسد .

خانمهایی که قبلاًبچه هایی به دنیا آورده اند در هنگام مصرف این دستگاه کمتر دچار خونریزی ودرد میشوند وبنابر این احتمال کمتری دارد که به این دلایل اقدام به بیرون آوردن آی . یو . دی .نمایند.

 

 

 

خطرات استفاده ازIUD

·  عفونت یا التهاب لگن: یک عفونت جدی رحم ،لوله فالوپ وتخمدانها میباشد که میتواند باعث نازایی یا عقیم شدن ودرد های مزمن شود. خطرایجاد بیماری التهاب لگن در طی ٢٠روز اول نصب دستگاه بسیار زیاد می باشد.در طی این مدت از هر١٠٠٠ خانم ١٠ نفر به التهاب لگن دچار میشوند اما از روز ٢١ به بعد این میزان کاهش یافته واز ١٠٠٠ خانم فقط ١نفر بر اثر نصب IUDدچار التهاب لگن میگردد.

علائم ونشانه های التهاب لگن:دردهای شکمی ،درد در هنگام مقاربت ،ترشح یا خونریزی از مهبل وتب

در هنگام مواجه  شدن با چنین علائمی به پزشک مراجعه کنید.

·  سوراخ شدن رحم : در موارد نادری ممکن است ایجاد شود .در چنین مواقعی IUDبا سوراخ کردن رحم وارد شکم می گردد وممکن است نیاز به انجام عمل جراحی وبیرون آوردن دستگاه باشد.

  • بیرون افتادن IUD : در طی سال اول نصب IUDحدود ٢تا ١٠در صد میباشد که اکثر آنها نیز در طی ماه اول اتفاق می افتد .در خانمهایی که سابقه بدنیا آوردن بچه ها یی را دارند فقط ٢تا٣درصد احتمال وقوع چنین حالتی وجود دارد.

بعد از سال اول، بیرون افتادن دستگاه از رحم به خارج آن به میزان زیادی کاهش میابد و به حدود ١تا٣ درصد میرسد .اگر بیرون افتادن آی یو دی بدون اینکه خانم متوجه شود اتفاق بیفتد حاملگی رخ میدهد.

·  وقوع حاملگی : اگر با وجود آی .یو . دی . در داخل رحم ،حاملگی رخ دهد باید سریعاً اقدام به بیرون آوردن دستگاه نمود. ادامه حاملگی همراه با آی . یو .دی . خطر سقط به طور خود به خود را دو برابر وخطر زایمان زودرس را چهار برابر مینماید.

خانمهایی که با وجود آی . یو .دی . حامله میشوند احتمال بیشتری دارد که به حاملگی خارج رحمی دچار شوند (حدود ۵%).

عدم ایجاد قاعدگی در یک ماه ، خونریزی های نامنظم وبروز علائم حاملگی (مثل تهوع واستفراغ ،حساسشدن پستانها،دفع مکرر ادرار وخستگی)را باید به پزشک مراحعه نمود .حاملگی خارج رحمی در صورتی که به موقع درمان نگردد می تواند باعث مرگ شود .

 

نحوه جایگذاری IUD

 

قبل از اینکه پزشک یا ماما بخواهد اقدام به گذاشتن دستگاه نماید یک بررسی ومعاینه کلی (چک آپ)انجام میشود .این معاینات شامل :

معاینه لگن وپستانها، تست پاپ اسمیروآزمایش حاملگی میباشد .

در صورتی که هیچ مشکلی  وجود نداشت ،میتوان اقدام به نسب آی . یو . دی .نمود.

معمولاصدر روزهای آخر عادت ماهانه نصب میکنند زیرا در آن هنگام دهانه رحم کمی باز بوده واحتمال وجود حاملگی بسیار اندک میباشد .با این حال میتوان آی . یو .دی .را در هر زمان نصب کرد .کل زمان نصب آی . یو. دی .حدود ۵ـ١۵دقیقه طول میکشد . اکثر خانمها در هنگام نصب ونیز بعد از قراردادن آی . یو .دی احساس انقباضهایی میکنند .مصرف قرصهای ایبوپروفن میتواند به کم کردن این انقباضها ی دردناک کمک نماید.بهتر است این قرصها یکی دو ساعت قبل از نصب خورده شوند تا اثر بهتری داشته باشند .قبل از نصب آی . یو . دی . ماما واژن را باز کرده ومحل را استریل میکند ،برای باز نگه داشتن دهانه رحم از وسیله ای استفاده میکند که ممکن است برای شما درد مختصری را ایجاد کند .پس از اندازه گیری عمق رحم ،با استفاده از یک ایلیکاتور ،IUDرا داخل رحم قرارمیدهد ،در این مرحله ممکن است احساس انقباض داشته باشید.با خروج الیکاتور ،شاخه های Tوانند آی . یو دی .باز میشود ودو رشته نخ نازک متصل به آن از دهانه رحم خارج شده وتا واژن امتداد می یابد .کل این مراحل بیش از چند دقیقه به طول نمی انجامد .

بعد از نصب آی . یو . دی .به مدت پنج روز از مقاربت خودداری نمائید ونیز در طی این مدت از قراردادن هرگونه چیزی در داخل مهبل خود(تامپون)پرهیز نمائید . این کار باعث میگردد که احتمال وقوع عفونت کاهش یابد .انقباضهای خفیفی ممکن است در طی این چند روز پس از نصب آی . یو . دی ایجاد شود که میتوان بامصرف داروهای مسکن ساده مثل :ایبوپروفن ،آسپرین ویا استامینوفن آنها را تسکین داد .در صورتی که درد خیلی شدید بود ه وبا مصرف این مسکن ها تسکین پیدا نکرد ،باه پزشک خود مراجعه کنید.

شما باید در قاعدگی بعدی برای معاینه نزد پزشک یا ماما ی خود بروید .او هنگام معاینه مطمئن میشود که آیا IUDدر محل خود قرار دارد و آیا گذاشتن آن منجر به عفونت نشده است ؟در ضمن این معاینه باید هر ساله تکرار شود .

 

چطور مطمئن باشیم که IUDدر محل خود قرار دارد ؟

شما باید به طور منظم حضور آنرا در محل کنترل کنید.

روش کنترل

 

ممکن است پزشک یا مامای شما روش کار رابرایتان توضیح دهد .ابتدا دستهایتان را بشوئید ،میتوتنید روی زمین چمباتمه بزنید (مانند نشستن روی توالت)یا فقط یک پا را روی صندلی بگذارید سپس انگشت خود خود را داخل وازن ببرید تا جایی که دهانه رحم را لمس کنید ،در این حالت باید انتهای دو نخ را لمس کنید . کافیست آنهارا با نوک انگشتان لمس کنید ؛نباید زیاد دستکاری کنید.

اگر نتوانید محل نخها را تعیین کنید یا اگر خود IUDرا لمس کردید باید به پزشک یا مامای خود مراجعه کنید در این مدت باید از یک روش مطمئن دیگر برای جلوگیری از بارداری استفاده کنید.چون وقتی آ یو دی  در محل مناسب خود در رحم نباشد ،در پیشگیری از حاملگی مؤثر نیست.

اگر شما نتواتید نخها رالمس کنید و پزشک یا ماما هم نتواند در معاینه آنها را پیدا کند باید از سونوگرافی استفاده کرد تا مشخص شود آیا IUDدر محل خود قرار دارد یا بیرون آمده است .در ٢تا٨ درصد خانمها IUDدر طول یک سال اول بیرون می اید .این احتمال در خانمهایی باسن کمتر از بیست سال ،انها که هرگز باردار نشده اند ،افرادی با خونریزی قاعدگی خیلی زیاد با پریودهای دردناک همراه با کرامپ شکمی ، بیشتر است. اگر IUDشما بیرون آمده باشد می توانید دوباذه اقدام به گذاشتن IUDکنید . اما ٣٠%احتمال خروج مجدد آن وجود دارد.

علائم ونشانه های خطر در خانمهایی که از IUD استفاده میکنند :

·        انقباضهای دردناک شدید وخونریزیهای زیاد

·        درد شکم

·        تب

·        ترشحات غیر طبیعی از واژن ویا سوزش دستگاه تناسلی

·        خونریزیهای نامنظم

·        عدم ایجاد عادت ماهانه

·  علائم وقوع حاملگی( تهوع ، استفراغ ، حساس شدن پستانها ، تکرر ادرار وخستگی )

 

 

زمان کنترل

بهتر است در یک ماه اول هر هفته وسپس هر ماه وجود آنرا بررسی کنید .بخصوص بعد از خونریزی پریود زمان مناسبی است زیرا احتمال اینکه IUD درطول قاعدگی بیرون بیاید بیشتر از سایر اوقات است .

 

چگونه برداشته میشود؟

زمانی که باید IUD  شما برداشته شود پزشک یا ماما مشابه آنچه برای گذاشتن توضیح داده شد عمل میکند.نهایتاًبا یک گیره نوک نخ را گرفته وآنرا بیرون میکشند .بازوهای Tمانند آی . یو . دی . که انعطاف پذیر هستند ،خم شده واز دهانه رحم خارج می شوند .در این زمان ممکن است شما احساس انقباض داشته باشید .اگر بخواهید به استفاده از IUDبرای پیشگیری از بارداری ادامه دهید ،در همین جلسه برای شما IUD جدیدی گذاشته میشود. آی . یو .دی .های مسی را میتوان بعد از ١٠ سال وآی . یو . دی .های پروژسترونی را بعد از یک سال بیرون آورد.

اگر تصمیم به بارداری داشته باشید ،در هر زمان از سیکل ماهانه که آماده باشید میتوان IUDرا خارج کرد .اما اگر بخواهید با یک روش دیگر ادامه بدهید ،بهتر است این موضوع را با پزشک یا ماما ی خود مطرح کنید .شاید بهتر باشد آن را پس از شروع (مثلاً قرص)بردارید تا از تاَثیر روش دوم مطمئن شوید.

 

تذکر مهم :

 

               هیچگاه خودتان به تنهایی اقدام به بیرون آوردن IUD ننمایید.

 

مزایا ومعایب استفاده از IUD

مزایا :

·        مشکلی در هنگام مراقبت ایجاد نمیکند

·        نیازی به وراقبتهای روزانه ندارد

·        بلافاصله بعد از نصب مؤثر میبا شد

·        اثر آن طولانی مدت است

معایب:

·        از انتقال بیماریهای عفونی مقاربتی مثل ایدز جلوگیری نمیکند

·        نصب وبرداشتن آن نیاز به پزشک یا ماما دارد

·        ممکن است IUD  خود به خود بیرون رحم بیفتد

·        میتواند باعث مشکلاتی در طی عادت ماهانه شود

 

چه علائمی نشان میدهد که مشکل پزشکی ناشی از مصرف IUDایجاد شده است ؟

 

با مشاهده هریک از علائمی که قبلا هم تکرار شد مثل:درد شدید یا تیر کشیدن در لگن یا پائین شکم ،تب بدون علت مشخص ،ترشحات غیر معمول با بوی تعفن ،زخم وناراحتی در واژن ،درد در حین مقاربت ،لکه بینی یا خونریزی بعد از نزدیکی یا در فاصله بین دو پریود ،خونریزی شدید یا طولانی. همچنین اگر مشکوک هستید که حامله باشید ،مثلاً با تاَخیر طولانی در پریود ووجود علائمی چون حساسیت در پستانها  و ویار ،حتماًبا پزشک یا مامای خود تماس بگیرید .

موارد دیگری که در صورت مشاهده  باید با پزشک یا ماما تماس بگیرید عبارتند از :

 

·          زمانی که IUD  شما بیرون آمده

·  اگر انتهای نخ را لمس نمیکنید ،حتی در مواردی که بنظر میرسد موقعیت نخها نسبت به همیشه تغییر کرده وبلند تر یا کوتاهتر شده

·  اگر شما یا همسرتان در هنگام آمیزش چیزی را در انتهای واژن احساس میکنید

·  وقتی حدس میزنید ممکن است در معرض ابتلا به بیماریهای مقاربتی قرارگرفته اید ،حتی اگر هیچ علامت مشخصی  نداشته باشید .

 

استفاده کنندگان انواع حاوی پروژسترون علاوه بر موارد فوق باید در صورت ابتلا به یرقان یا زردی وبروز سردرد شدید یا میگرن نیز با پزشک خود تماس بگیرید.

 

 

                  

 

 

 

                سؤالاتی که در رابطه با دستگاه آی یودی مطرح میگردد:

 

  ١:آیا آی یو دی ممکن است در بدن حرکت کرده وبه قسمتهای بالایی شکم ،معده وقلب کشیده شود؟        خیر.آی یو دی وسیله متحرکی نیست که بتواند حرکت کند و معمولاًدر جای خود باقی می ماند .از طرف دیگر مسیری در رحم برای آی یو دی به سمت بالا وجود ندارد.تنها امکان جابجایی آی یو دی به طرف پائین وداخل واژن است که خطری برای سلامت فرد ندارد.

 

٢:آیا آیودی باعث عفونت رحم ودر نتیجه چسبندگی وخشکی رحم میشود؟

خیر .آی یو دی باعث ایجاد عفونتدستگاه تناسلی زنان نمیشود وبنا براین مشکلات چسبندگی ،خشکی رحم وبیماری های زنانگی با آن بوجود نمی آید .با توجه به اینکه تا مدتی پس از کارگذاری آی یو دی ترشحات طبیعی دهانه رحم کمی زیاد می شود ،با رعایت نکات بهداشتی باید از عفونی شدن آن جلوگیری کرد.

 

٣:آیا آی یودی باعث بوجود آمدن دردهایی مانند درد کمر،درد هنکام سیکلهای ماهیانه ، درد زیر شکم ، ساق پا ،ران،استخوان ودیسک کمر میشود؟

خیر .آی یو دی اندازه کوچکی دارد وفشاری به هیچ ناحی ای از بدن مانند استخوان ،ساق پا ،ران وکمر وارد نمی آورد. ممکن است در٢تا٣ماه پس از گذاشتن آی یو دی درد کمی در ناحیه کمر ،زیر شکم و هنگام قاعدگی ایجاد شود که در صورت نیاز با مسکن های معمولی برطرف خواهد شد .

 

۴:آیا آی یودی باعث لکه بینی و نا منظم شدن قاعدگی شده وبا زیاد کردن مقدار خون ریزی ،کم خونی به وجود می آید؟

آی یو دی در بعضی افراد ممکن است باعث افزایش میزان خونریزی سیکل ماهانه ولکه بینی شود که این مشکل معمولاًطی ٢تا٣ ماه بعد از گذاشتن آی یودی رفع میشود .برای برطرف کردن لکه بینی آی یودی نیازی به خوردن قرصهای خوراکی پیشگیری از بارداری نیست .کم خونی با آی یودی در افرادی دیده میشود که خونریزی شدید با این وسیله برای آنها به وجود آمده باشد .مشکل کم خونی در معاینه های دوره ای آی یودی بررسی میشود و اگر وجود داشته باشد با قرص آهن به راحتی قابل درمان است

 

۵:آ یو دی باعث مشکلات رحمی مانند افتادگی رحم و کوچک شدن اندازه رحم میشود؟

خیر.آی یودی  با توجه به اندازه ونحوه اثر وجنس آن نمی تواندباعث افتادگی رحم ویا تغییرات اندازه رحم شود عوامل اصلی افتادگی رحم تعداد زیاد بارداریها ،زایمان های سخت و.... است.

 

۶:آی یودی باعث به وجود آمدن سرطان رحم میشود؟خیر . عفونت های درمان نشده ومسائل ژنتیکی از عوامل بروز سرطان رحم بوده وآی یو دی احتمال بوجود آمدن سرطانهای رحم  ودهانه رحم را کاهش میدهد.

 

٧:آی یو دی حالت گزیدگی ایجاد میکند؟

خیر .آی یو دی قدرت گزیدن ندارد.از طرفی رحم عضو بی حسی است ،به طوری که فرد در هنگام بارداری دردیا خارش ناشی از بزرگ شدن رحم را حس نمی کند.

 

٨:چگونه از بارداری جلوگیری می کند؟

وجود IUD در رحم با نامناسب کردن محیط داخل رحم مانع از بارداری میشود .التهاب مختصر ناشی از حضور این وسیله در رحم موجب آسیب دیدگی یا تخریب اسپرمها وتخمک میشود ودر صورتیکه عمل لقاح انجان شود ،مانع جایگزینی مناسب تخم لقاح یافته در جداره داخلی رحم خواهد شد.

 

9: آیا دردوران شیر دهی میتوان از این وسیله استفاده کرد؟

بله .با گذشت 6هفته از زایمان ،زمانی که رحم به وضعیت قبل حاملگی باز می گردد ،میتوان انواع IUD را در رحم قرارداد بدون اینکه بر مقدار یا کیفیت شیر مادر تاثیری داشته باشد.

 

١٠:آیا بعد از برداشتن ،بر میزان باروری تاثیر میگذارد؟

خیر .آی . یو . دی .را میتوان در هر زمالن از سیکل قاعدگی برداشت واز همان زمان هم اقدام برای بارداری را آغاز کرد.قابلیت باروری همانند پیش از گذاشتن IUDخواهد بود.

 

١١: اگر همراه با داشتن IUDباردارشویم چه میشود؟

در صورت وقوع حاملگی ،اولین نکته ای که پزشک یا مامای شما میخواهد بداند این است که بارداری خارج رحمی در شما اتفاق نیفتاده باشد .برای این کار او شما را معاینه داخلی کرده وبرایتان آزمایش خون وسونوگرافی در خواست میکند.

اگر بارداری نابجا وجود نداشته باشد ،شما میتوانید تصمیم بگیرید که به حاملگی خود ادامه دهید .در اینصورت اگر انتهای نخ ها مشخص باشد IUDشما بدون اقدام تهاجمی خارج میشود. اگر چه خارج کردن وسیاه به ندرت باعث سقط میشود ،اما بهتر از نگه داشتن آن است زیرا خطر سقط بعلت عفونت را بالا می برد وسلامتی شما وجنین را بشدت به مخاطره می اندازد.

 

12:آیا لازم است در آغاز مصرف از یک روش دیگر نیزبرای جلوگیری از بارداری استفاده کنیم ؟بله برای اطمینان بیشتر ، باید که در ماه اول بعد از گذاشتن IUD  ،از یک روش دیگر برای پیشگیری از بارداری استفاده کنید

 

 

 ازدواج وپیشگیری در اسلام

 

خداوندرحمان در قرآن مجید از این نعمت بزرگ  یاد کرده، میفرماید:

یکی از آیات خدااین است که از خودشما برایتان همسران آفرید تابا آنها انس بگیرید وآرامش خاطر پیداکنید ،ودر میانتان دوستی ومهربانی افکند.ودر این موضوع برای اندیشمندان آیات ونشانه هایی است.(سوره روم آیه 21)

 

از انجا که بسیاری از مخالفان کنترل جمعیت به مباحث تنظیم خانواده و جنبه های فردی ان پرداخته اند و دیدگاه اسلام را در مخالفت با تحدید موالید مورد استناد قرار دادهاند و همچنین به دلیل انکه نرخ رشد در هر کشور ضرورت دارد مباحث تنظیم خانواده از زاویه نگاه دینی و با توجه به ادله و متون اسلامی مورد لحاظ قرار بگیرد ٠

چنانچه میدانیم ، تکثیر نسل از دیدگاه دینی ا مری مطلوب و پسندیده است و روایات متعددی در این زمینه وجود دارد درست است که اهداف اصلی ازدواج ، داشتن فرزند است و شاید کمتر کسی باشد که این خواست فطری را از ازدواج در نظر نداشته باشد ولی ایا داشتن فرزندان فراوان به هر صورتی که باشد با ان میل فطری و با ان کلام رسول خدا (ص) منطبق است یا خواست فطری انسان و نیز مراد پیامبر خدا (ص) داشتن فرزند یا فرزندانی است که بر حسب مقتضیات هر زمان دانش و تربیت کافی و فراخور ان زمان را فرا گیرند ؟

مسئله پیشگیرای از زمان پیامبر خدا و امامان معصوم مطرح بوده و در زمانهای گذشته نیز این امر را مجاز میدانستند همچینین فقهای بزرگ اسلام نیز این مسئله را تاْ یید کرده اند .

 

 


 
comment نظرات ()