توانبخشی معلولین ذهنی- محسن قلی پور

 

تغذیه معلولین ذهنی

معلولین ذهنی به علت مشکلات مختلفی که در غذاخوردن دارند و همچنین به دلیل داروهای مورد استفاده در آنها یا وجود اختلالات متابولیک، در معرض کمبودهای تغذیه ای قرار دارند.

مشکلات تغذیه ای :

در این افراد، معمولاً مشکلات تغذیه ای شامل:

- مشکل در جویدن، بلعیدن، مکیدن و کنترل زبان،

- دچار فساد دندانی هستند،

- به علت بی اشتهایی ، تمایل به مصرف غذا ندارند،

- عموماً مشکلات مختلفی در زمینه کنترل وزن دارند و از اضافه وزن رنج می برند.

تعیین نیاز به انرژی:

برآورد وضعیت تغذیه در معلولین ذهنی، کار دشواری است و تا کنون برنامه مشخصی برای این افراد در دسترس نبوده است. تنها در رابطه با افراد مبتلا به سندرم داون (نقص ژنتیکی مربوط به کروموزوم شماره 47 که درجات مختلف عقب ماندگی ذهنی را بروز می دهد و تغییرات چهره از علائم مشخص این بیماری است که در تصویر بالا دیده می شود) برآورد وضعیت تغذیه از طریق اندازه گیری قد امکان پذیر است؛ چنان که نیاز انرژی آنها در سنین 5 تا 11 سال به ازای هر یک سانتی متر قد در دختران، برابر 3/14 کیلوکالری و در پسران، برابر 1/16 کیلوکالری است.

مشکلات خاص در تغذیه معلولین ذهنی:

در این میان، مشکلات خاصی نیز در زمینه تغذیه این افراد وجود دارد که عبارتند از:

1-    مشکلات غذا خوردن: در اثر اختلال در اعمال عصبی- عضلانی این افراد مثل عدم توانایی در جویدن، مکیدن و بلعیدن یا انسداد در ناحیه خاص یا در اثر عوامل فیزیولوژیک، مشکلاتی در تغذیه این افراد ایجاد می شود که برای تحریک ترشح بزاق و بلع آسان، استفاده از غذاهای نرم و شیرین در این افراد توصیه می شود.

2-    مشکل دندانی: فساد دندان در این افراد از مشکلات جدی به شمار می آید که مراجعه منظم به دندانپزشک و رعایت نکات بهداشتی دهان و دندان بسیار لازم به نظر می رسد که اگر این مشکلات دندانی در زمان مناسب درمان نشود، سبب محدودشدن تکامل کودک می شود.

3-    مشکلات رشد و اختلالات وزن: اختلال در رشد، کاهش وزن یا چاقی، مشکل معمول در بین عقب ماندگان ذهنی است و عوامل تغذیه ای که روی رشد و وزن این افراد تأثیر می گذارند، عبارتند از: عدم کفایت تغذیه ای به دلیل مشکلات غذاخوردن، وجود بیماری های مزمن مثل بیماری های قلبی مادرزادی که سبب افزایش نیاز تغذیه ای می شود و وجود بیماری های متابولیکی مثل فنیل کتونوری، بیماری سلیاک و گالاکتوزمی.

4-    مشکل تداخل غذا و دارو: درمان طولانی مدت دارویی جهت کنترل تشنج یا مشکلات رفتاری و بهبود عفونت در این افراد لازم است و مصرف زیاد دارو روی وضعیت تغذیه آنها تاثیر سوء دارد

نگرشهای اولیه به معلولین:

در جوامع نخستین، کودکان معلول غالبا به دلیل ناتوانیشان در مقاومت در برابر سختیهای زندگی بشر اولیه در سنین پایین از بین می رفتند. در بسیاری از تمدن های باستان، رسم بر این بود که در سالهای قحطی، تعدادی از افراد معلول را قربانی می کردند؛ زیرا این گونه افراد را وابسته به شیطان می دانستند، و به وجود ارواح خبیثه و حلول آنها در جسم و روح معلولین معتقد بودند، گر چه در قرون وسطی، افراد معلول، در حکم دلقکهای دربار در اجتماع پذیرفته می شدند، اما نگرش غالب نسبت به آنها با خرافات و ترس همراه بود. اعتقاد به این بود که این ناتواناییهای فکری و جسمی را شیطان به آنان داده است. از این رو این محنت زدگان، گناهکار و شرور به حساب می آمدند.

آغاز نگرش های واقعی نسبت به پذیرش معلولین در جامعه:

فلسفه ی بشر دوستانه ای که در دوره رنسانس شکوفا شد، بی شک، نگرش عمومی را نسبت به معلولین ملایم تر کرد. این مسائل آنان تا بدان حد پیش نرفت که درمان، مراقبت، آموزش و پرورش این افراد را در برگیرد. با بالا رفتن رشد جمعیت، پیشرفت جوامع به سوی صنعتی شدن، وقوع سواغ و تصادفات، هر روز بر تعداد معلولین در جهان افزوده میشد. پدید آمدن جنگ های اول و دوم و نیز وجود اپیدمی فلج اطفال، باعث شد دو پرتو رسیدگی به معلولین جنگی و کودکان مبتلا به فلج اطفال ، به تدریج نسبت به مراقبت از معلولین عادی شهرها نیز توجه گردد و اقداماتی در زمینه ی درمان و نگهداری آنها در آسایشگاهها به عمل آمد.

صدور اعلامیه حقوق معلولین در جامعه توسط سازمان ملل متحد (U.N):

به تدریج این نگرش در جامعه به وجود آمد، که معلولیت مشکل اقلیتی از جامعه نیست، بلکه جزیی از مسائل بشری است که به طور مستقیم یا غیر مستقیم بر زندگی صدها میلیون نفر از جوامع گوناگون در تمام نقاط جهان اثر میگذارد. از این رو سازمان ملل متحد، در سال 1975 اعلامیه ای درباره حقوق معلولین به تصویب کشورهای عضو رساند.

 

اعلام دهه معلولین و نگرش جدید به معلولیت و مسئولیت دولتها در قبال آنها:

افراد معلول در گذشته منزوی بودند و حقوق آنان در مقایسه با پیشرفت جامعه به فراموشی سپرده میشد، و سهم بالقوه ایشان در پیشرفت جامعه، نادیده گرفته میشد و از دیدگاه سنتی، معلولین افرادی مستحق حمایت تلقی میشدند. به این ترتیب معلولیت، موجب شرمساری و فرد معلول محکوم به زندگی در آسایشگاه معلولین بود. اما در راستای اعلامیه سازمان ملل متحد در سال 1975 درباره حقوق معلولین در جامعه و اعلام دهه معلولین (1992-1983) توسط این سازمان، سال جهانی معلولین(1981) و به دنبال آن تغییرات فاحشی درطرز تلقی از معلول و معلولیت به وجود آمد. دیدگاه جدید به میزان توانایی فرد معلول نه ناتوانی وی- تاکید دارد و در جهت ترویج حقوق معلولین، آزادی انتخاب و فرصتهای مساوی گام برداشته و سعی بر آن دارد که محیط را با نیازهای معلولین، هماهنگ کند.دیدگاه جدید، جامعه را در تغییر نگرش به معلولین و کمک به آنها در جهت قبول مسئولیت کامل، به عنوان اعضای فعال جامعه تشویق می کند.دولتها در جامعه بین المللی از این تعهد خود، نسبت به معلولین به صورت فزاینده ای آگاهی می یابد و در نهایت مسئولیت دولتها در قبال معلولین شامل موارد زیر می شود:

1-    زندگی آبرومند و مستقل تا سر حد امکان در جامعه

2-    مشارکت فعال در زمینه های توسعه اجتماعی، اقتصادی و عمومی جامعه

3-    دسترسی به خدمات آموزشی، پزشکی، اجتماعی در ساختارهای عادی جوامع خود

تواناییهای بالقوه معلولین، آنگاه به نمایش در می آیند، که دولتها فرصتهای مساوی را برای تمامی شهروندان خود تضمین کنند، فرصتهای مساوی، افراد معلول را قادر می سازد، تا با حفظ آبرو و احترام، زندگی خود را اداره نمایند. در انتها از نظر رویکرد اجتماعی، به جایگاه معلولین در جامعه، می توان گفت در گذشته فرد معلول، گناهکار شناخته میشد، حال بیمار است.در گذشته تنبیه می شد، حال معاینه می شود، در گذشته فرد معلول مسئول بود، حال دیگران مسئول هستند. بیمارستان ها و مراکز درمانی از مستقیم صرفا درمانی به سیستم درمانی- توانبخشی تبدیل شده است. نقش فرد با توجه به نوع معلولیت یا آسیب اجتماعی وارد شده به وی در جامعه تغییر کرده و او خود را در ارتباط با مسئله، محور قرار میدهد.

آمار معلولین در جهان و ایران:

منابع عمده آماری در جامعه معلولین به سه دسته قابل تقسیم است:

1-    آمارهای ثبتی: منظور آمارهایی است که از روی مدارک، گزارش ها، اسناد و فرمهای مربوط به فعالیتهای جاری بود و دستگاههای اجرایی ، به دست می آید. در ایران می توان به سازمان بهزیستی کشور، بنیاد جانبازان و سازمان کودکان استثنایی وابسته به آموزش و پرورش اشاره کرد.

2-    آمارهای تولیدی: منظور آمارهایی است که حاصل سرشماری و آمارگیری نمونه ای است.

3-    آمارهای بین المللی: منظور آمارهایی است که از سوی سازمان های بین المللی ارائه گردد، مانند سازمان بهداشت جهانی (W.H.O)

با عنایت به منابع عمده آماری مذکور آمار معلولین در سطح جهان و ایران به قرار زیر است.

با این تذکر که به طور کلی در دنیا جمع آوری اطلاعات در مورد معلولین با مشکل رو به رو است و سایه یک نگرش منفی در ابراز این پدیده بر جمع آوری اطلاعات سنگینی می کند.

آمار معلولین در جهان:

در گذشته چندین برآورد جهانی، از میزان شیوع معلولیت ارائه شده است. یکی از تخمین هایی که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد، مربوط به سال 1976 است که از طرف سازمان بهداشت جهانی(W.H.O) منتشر شد.  بر مبنای این برآورد 10 درصد از مردم جهان برحسب شماری از محاسبات و بررسیها، از معلولیتهای ناشی از بیماریها، حوادث، سوء تغذیه و علل ژنتیک رنج می برند. اخیرا برآورد سازمان بهداشت جهانی، از این امر تخمینی مورد تجدید نظر قرار گرفته است. سه عامل در این تجدید نظر دخالت دارند. عامل اول سوء تغذیه است؛ زیرا سوء تغذیه امروزه یک اختلال برگشت پذیر است و عاملی برای ایجاد معلولیت فرون محسوب نمی گردد (جز در موارد خاص)، عامل دوم میزان بقا و حیات بعد از معلولیت است که بیش از حد واقعی برآورد شده است و عامل سوم معلولیتهای خفیف است که کمتر به خدمات توانبخشی نیاز پیدا میکنند؛ زیرا ملاک خدمات توانبخشی، معلولیتهای متوسط و شدید است. بر این اساس، سازمان ملل متحد (U.N) به یک تخمین جهانی از میزان درصد شیوع معلولیت متوسط و شدید رسیده است. بر اساس این تخمین شیوع معلولیت در جهان به طور متوسط برابر با 2/5 درصد می شود که این میزان برای کشورهای توسعه یافته 7/7 درصد و برای کشورهای در حال رشد 5/4 درصد برآورد میشود. بر طبق این تخمین از 293/5 میلیارد نفر جمعیت جهان در سال 1990 حدود 276 میلیون نفر، دچار معلولیتهای متوسط و شدید هستند که حدود 1213'> آنان در کشورهای توسعه یافته و 1223'> آنان در کشورهای کمتر توسعه یافته زندگی می کنند. ضمنا شمار جهانی معلولین تا پایان سال 2000 حدود 300 میلیون نفر تخمین زده شده است.

 

آمار معلولین در ایران:

بر اساس نتایج ارائه شده در سرشماری سال 1365، تعداد معلولین با معلولیتهای قابل رویت حدود یک درصد جامعه بوده است. در سرشماری ها، هدف اصلی جمع آوری داده ها، مربوط به جمعیت کل کشور و خصوصیات اجتماعی، اقتصادی آن است، لذا داده های مربوط به معلولین نمی تواند لزوما به دقت جمع آوری شود. بنابراین آمار مذکور جای تامل دارد. کارشناسان امر معتقدند بهترین و دقیق ترین روش برای پی بردن به تعداد معلولین و درجات معلولیت آنها، آمارگیری نمونه ای است. در این فعالیت آماری بزرگ، متخصصان نمونه گیری، نمونه را به ترتیبی انتخاب می کنند، که قابل تعمیم به کل جامعه باشد و از آن بتوان برآوردی برای کل جامعه و حتی در صورت نیاز ، برای منطقه نیز ارائه کرد. در آمارگیری نمونه ای ویژه معلولین به آمارگیران، آموزشهای خاص داده می شود و به هنگام عملیات آماری، هر آمارگیر به وسایل خاصی که برای تشخیص و اندازه گیری میزان معلولیت به کار میرود، مجهز می شود. آمار در ایران نشان میدهد، معلولیت در مردان 5/1 برابر زنان است و میزان معلولیت در روستاها، کمی بیشتر از شهرهاست.

 پیشگیری

پیشگیری عبارت است از اقداماتی که هدفشان جلوگیری از شروع اختلالات ذهنی، جسمی و روحی است (پیشگیری اولیه)،و یا پس از به وجود آمدن اختلال (نقص) جلوگیری ازعواقب منفی جسمی، روانشناختی و اجتماعی آن (پیشگیری نوین). این اقدامات شامل فعالیتهایی از قبیل ارائه خدمات بهداشتی و درمانی مطلوب، تغذیه صحیح و مناسب، دستیابی آسان تر به غذا، آموزش بهداشت ،توجه به بهداشت مادرکودک،بهداشت مدارس و بهداشت حرفه ای، خدمات مشاوره ای، ایمن سازی افرادوکنترل بیماریها و عفونتها، پیشگیری از سوانح و بهبود کیفیت محیط و غیره است.

 علل معلولیت ها:

علل عمده معلولیتها به قرار زیر است:

1-    علل ژنتیکی:  عواملی هستند که از راه انتقال یک صفت به وسیله ژن ها از والدین به فرزندان ، ایجاد اختلال می کند مانند نابینایی، ناشنوایی، هموفیلی

2-    علل مادرزادی: به کلیه فرآیندهایی اطلاق می گردد که پایه های ژنیتک ندارند، اما در طی دوران بارداری عارض فرد می کردند و به ایجاد اختلالاتی در فرد می انجامند؛ به عنوان مثال مصرف دارو به وسیله مادر در دوران بارداری، ابتلا به بیماریهای عفونی و ... موجب بروز معلولیت می گردد؛ مانند بعضی از انواع عقب ماندگی های ذهنی

3-    علل عارضی: به دو دسته تقسیم می گردند: الف) علل تروماتیک: مانند تصادفات وسایل نقلیه، حوادث ناشی از کار، جنگها و .... ب) علل بیماری: مانند تمام بیماریهایی که سیر طولانی، مزمن دارند و منجر به معلولیت می شوند؛ نظیر بیماری های قلبی عروقی، کلیوی، تنفسی و دیابت.

 طبقه بندی معلولین از دیدگاه پزشکی:

معلولیتها، با توجه به امکانات بازتوانی و ترسیمی و نتایج اجتماعی، اقتصادی آنها، به طور کلی در چهار گروه عمده زیر طبقه بندی می شوند که هر کدام از این گروهها شامل معلولیتهای متعدد و متنوع می باشند: 1- معلولیتهای حسی شامل معلولیتهای بینایی و شنوایی 2- معلولیتهای احشایی شامل معلولیتهای قلبی عروقی، تنفسی و کلیوی3- معلولیتهای حرکتی شامل انواع معلولیتهای حرکتی و اعصاب 4- معلولیتهای روانی شامل معلولیتهای ذهنی و روانی

طبقه بندی معلولین از دیدگاه توانبخشی:

معلولین از دیدگاه توانبخشی به سه دسته تقسیم می شوند که عبارتند از: 1- معلولین جسمی2- معلولین ذهنی و روانی 3- معلولین اجتماعی - شایان ذکر است در ارتباط با معلولین جسمی می توان افراد مبتلا به قطع عضو، اختلالات سیستم عصبی و ضایعات نخاعی، ناهنجاریهای ارتوپدی و در پاره ای از موارد سالمند را تحت عنوان «معلولین جسمی - حرکتی» نامگذاری کرد.

 معلولین جسمی:

همه ما در عرض معلولیت جسمی قرار داریم. و این نکته ای است که هرگز نباید آن را از خاطر ببریم. معلولیت جسمی شاید آشکارترین نقایصی باشد که فرد مبتلا را در میان جمعی از افراد سالم انگشت نما می سازد. تاریخ بشری نشانگر آن است که معلولین جسمی از دیر باز با زندگی بشر آمیخته بوده و نیاکان ما نیز با گروههای متفاوت از معلولین رو به رو بودند، آسیب های جسمی می تواند ناشی از بیماریهای ارثی و اکتسابی یا حوادث و سوانح باشد. توسعه تمدن بشری و پیشرفت علم پزشکی گر چه از شمار بیماریهای جسمی ارثی و اکتسابی که پدید آورنده معلولیتهای جسمی هستند، کاسته است، اما  شرایط و عواملی را مهیا کرده است که به گونه ای دیگر معلولیت زایی کنند.

معلولین جسمی حرکتی:

معلولین جسمی-حرکتی به افرادی اطلاق می گردد، که به هر علت دچار ضعف یا اختلال و یا عدم توانایی در سیستم حرکتی باشند.و یا برای تحرک نیاز به پاره ای وسایل کمکی نظیر گراچ، واکر، ویلچر داشته باشند. شایع ترین بیماریها و آسیبهایی که عوارض آن به شکل معلولیتهای جسمی- حرکتی نمایان می گردد عبارتند از: 1- فلج اطفال 2- فلج مغزی (C.P) 3- اسپینا بیفیدا 4- دیسروفی های عضلانی 5- آرتریت روماتوئید6- سکته مغزی (C.V.A)7- بیماری M.S 8- ضایعات نخاعی

استانداردهای جسمی و ذهنی انسانی:

در نظام خلقت علیرغم تفاوتهای فردی که در انسانها موجود بوده و موجب آن می گردد که هیچ دو انسانی کاملا مشابه هم نباشند، اکثریت انسانها واجد خصوصیاتی هستند که بر اساس آن، استانداردهای انسانی شکل گرفته و لذا هر فرد برای زیستن به گونه متعارف باید کم و بیش واجد این خصوصیات باشد:

- قابلیت ایستادن و عمود بودن قامت نسبت به زمین

- جابجایی و حرکت بر اساس جابجایی متقاطع پاها بر روی زمین

- داشتن حدی متعارف از طول و عرض بدن

- انجام حدی از کارها به کمک دو دست

- انجام هم فکری و تبادل اطلاعات و افکار به مدد قدرت بیان.

- داشتن حدی از توانایی عصبی و هوشیاری حسی مختلف که موجب برخورد مناسب انسان با محیط می گردد.

- حدی از توانایی شنیدن

- حدی از توانایی دیدن

- حدی از توانمندی های ذهنی به گونه ی متعارف که موجب یادگیری نظری و عملی ، حافظه ، دقت تخیل، خلاقیت و... می گردد.

چالش ها و موانع اساسی:

1-    نگرش منفی به معلولین: از اهم چالش های معلولین، نگرش منفی آحاد مختلف جامعه و گروههای مختلف معلولین است که بیشتر از زمینه فرهنگی داشته و به جای تاکید بر توانمندی و نقاط قوت معلولین و پرورش استعدادها بیشتر به نقاط ضعف آنان توجه می گردد به طوری که مسئولین در سطح کشور در برنامه ریزی های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کمتر به مسائل و مشکلات این قشر از جامعه توجه داشته و جایگاهی در برنامه ریزی برای آنان در نظر نمی گیرند. کارفرمایان بخش خصوصی با توجه به نگرش منفی که به معلولین دارند کمتر به کارایی آنان توجه کرده و اگر هم کاری به این قشر واگذار گردد از نظر ترحم و دلسوزی می باشد.

قشرهای مختلف مردم جامعه حتی طبقات تحصیل کرده از توانمندیهای بالقوه و الفعل معلولین آگاهی نداشته و آنان را افرادی ناتوان می پندارند که قادر به کار نبوده و بیشتر نیاز به کمک های مادی و حمایت مستمر دارند.

2-    رشد جمعیت: با توجه به رشد جمعیت جوان در هرم سنی ایران هر ساله به جمعیت معلولین ایران اضافه می گردد. اگرچه سازمانهای بین المللی به شعار تساوی و برابری فرصت ها برای معلولین تاکید داشته و از دولتها می خواهند این شعار را در برنامه ریزی های خود سرلوحه کار قرار دهند اما عملا مشاهده می شود که آنان بعنوان شهروند درجه 2 قرار گرفته و قادر به رقابت و مشارکت در فعالیتهای اجتماعی، و اقتصادی و فرهنگی همانند افراد سالم نمی باشند.

3-    اشتغال معلولین: مهم ترین و اساسی ترین عامل در زندگی معلولین، خودکفایی و استقلال فردی معلول است زیرا تمام هزینه هایی که در فرآیند توانبخشی انجام می گیرد در نهایت در برنامه توانبخشی حرفه ای متبلور گشته به طوری که معلول را قادر می سازد در فعالیتهای اقتصادی و اجتماعی جامعه مشارکت داشته باشد. اما با توجه به شرایط نامناسب بازار کار که باید هر ساله یک میلیون و دویست هزار فرصت شغلی ایجاد گردد و تعداد کثیر فارغ التحصیلان دانشگاهی با توقعات بالا عملا، معلولین خصوصا افرادی که مهارت کمتری داشته قادر به پیدا کردن کاری مناسب نخواهند بود در هر حال با توجه به بررسی های انجام گرفته حتی در کشورهای صنعتی نرخ بیکاری آنان حداقل 2 الی 3 برابر افراد عادی می باشد. در این راستا، شغل تنها هدف نمی باشد بلکه باید زمینه ای اشتغال مواد و پایدار برای آنان در نظر گرفته شود.

4-    معلولین و سازمانهای ارائه دهنده خدمات: سازمانهای ارائه دهنده خدمات به معلولین در ایران دارای مسائل و مشکلات زیر هستند:

- ارائه خدمات به معلولین همسو نبوده و بعضا موازی کاری در این نهادها باعث سرگردانی معلولین و هدر رفتن سرمایه گذاریهای انجام شده می گردد.

- دارای اهداف و استراتژی های مشخص نبوده به علت نداشتن برنامه طرح و پروژه های اجرایی باعث شده که از امکانات فیزیکی و غیر فیزیکی استفاده بهینه صورت نگیرد.

- ساختار سازمانی آنان قادر به پاسخگویی به جامعه امروز معلولین نمی باشد ، بطور مثال سازمان بهزیستی کشور از ابتدای تاسیس تا به حال 6 بار بدون تجزیه و تحلیل کارشناسی تغییر ساختار داده به طوری که در طول برنامه های توسعه از نظر نقاط قوت، ضعف، فرصت ها،تهدیدها، برنامه مدونی نداشته است. در حالی که هر گونه تغییر ساختار و فرآیند در سیستم ها باید بر اساس سیاستها، مسائل اقتصادی، مسائل اجتماعی و تکنولوژی مناسب صورت گیرد. عدم شاخص های کمی و کیفی و سیستم های ارزیابی و پایش مناسب بر اساس تجزیه و تحلیل هزینه و سود بیشتر اعتبارات در نظر گرفته شده صرف کارهای فیزیکی، حقوق پرسنلی و خدمات پشتیبانی گشته و نه فقط کارایی لازم را نداشته بلکه اثر بخش نبوده و کمتر زمینه ساز استقلال فردی معلولین را فراهم کرده است و بیشتر با حداقل ناچیز که به عنوان مستمری پرداخت می گردد متاسفانه باعث عدم فعالیت موثر آنان شده به طوری که معلولین هر چه بیشتر دست خود را جهت امرار معاش به سوی دولت و دیگران دراز می کنند و یا روی به تکدی گری می آورند.

5- عدم نگرش علمی و سیستمی به مسائل معلولین: عدم نگرش علمی و سیستمی به مسائل معلولین و ابعاد مختلف فعالیت جهت توانمندسازی آنان بیشتر مسئولین که پزشک و یا پیراپزشک هستند از بعد مسائل درمانی به آنان می پردازند تا مسائل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی.

6-    اتوماسیون در سیستم ها: اتوماسیون تدریجی کارها و استفاده از تکنولوژی اطلاعات و سیستم های کامپیوتری در سازمانها و بنگاههای اقتصادی باعث گردیده که بیشتر مشاغل در رابطه با معلولین توسط افراد سالم اشغال شوند زیرا گروههای مختلف معلولین به علت مشکلات فردی و موانع فیزیکی و فرهنگی در جامعه که با آنان مواجه هستند قادر به رقابت با افراد سالم نبوده و از طرفی نیاز به تکنولوژی کاربر خصوصا در مناطق محروم و روستاها برای معلولین باید مورد توجه مسئولین قرار گیرد.

7-    مهاجرت و معلولین: سیر مهاجرت روستاییان به شهرها و مراکز استانها و در نهایت به تهران بزرگ و حاشیه نشینی باعث گردیده که اولا گروههایی از معلولین مانند عقب ماندگان ذهنی، ناشنوایان که در روستاها به آسانی می توانند به انجام کارهای مرتبط به کشاورزی بپردازند و جذب جامعه محلی شوند، عملا به یک معضل اجتماعی در شهرها تبدیل می شوند.ثانیا گروههای مختلف معلولین در این جهت بیشتر در معرض آسیب های اجتماعی مانند اعتیاد، بزهکاری، قاچاق و... قرار گیرند و ثالثا با توجه به از بین بردن هسته خانوادگی معلولین که در جامعه محلی مورد حمایت والدین و معتمدین محل هستند از دست داده و رها شوند.

8-    عدم بانک اطلاعات معلولین:

نبود آمار و اطلاعات دقیق از معلولین چه توسط سازمان آمار و چه سازمانهای ارائه دهنده. معلولین که بعضا در کمیت و کیفیت آنان اختلاف زیادی وجود دارد که هم باعث سردرگمی برنامه ریزان گشته و هم ممکن است باعث سوء استفاده تعدادی معلولین شده که از چند نهاد، خدمات دریافت دارند در حالی که تعدادی دیگر حتی قادر به دریافت خدمات اولیه نخواهند بود.

9- برنامه توانبخشی مبتنی بر جامعه: با توجه به اینکه سازمانهای بین المللی مانند ILO و WHO و ... در مورد توانبخشی مبتنی بر جامعه و استفاده از امکانات جامعه در جهت توانبخشی معلولین که هم هزینه کمتری داشته و هم دسترسی معلولین را به خدمات توانبخشی ارزان و ساده در جامعه محل زندگی خود فراهم می سازد. توسط سازمانهای ارائه دهنده خدمات به معلولین هر روز کم رنگ تر گشته و بیشتر مسئولین و کارشناسان زیر بط تاکید به خدمات تخصصی توانبخشی که هزینه بالایی داشته آن هم در شهر ها دارند و کمتر به مسائل معلولین روستایی پرداخته می شود.

10- قوانین و حقوق معلولین: عدم ضمانت اجرایی در مورد قوانین مربوط به معلولین مانند قانون جامع حمایت از معلولان مصوب سال 1383 مجلس شورای اسلامی و ابلاغ آن به دستگاههای اجرایی و همچنین پیوستن ایران به کنوانسیون جهانی حقوق افراد دارای معلولیت سازمان ملل متحد در سال 1388 باعث گردید که سازمانی و نهاد اجتماعی و اقتصادی عملا از اجرای آن سرباز زده و از طرفی سازمانهای ارائه دهنده خدمات به معلولین که باید به عنوان مسئول زمینه های اجرایی آن را در جامعه فراهم نمایند کمتر توجه ای به آن دارند.

11- واگذاری مراکز خدمات معلولین به بخش خصوصی:  اگر چه با توجه به سیاستهای دولت مبنی بر واگذاری قسمتی از خدمات به بخش خصوصی از اهداف مورد نظر است اما در رابطه با واگذاری مراکز خدمات توانبخشی (خصوصا مراکز تخصصی) بدون نظارت و شاخص های تعیین شده باعث گردیده که سرویس دهی این گونه مراکز به معلولین هر روز از نظر کمی و کیفی کمتر و کمتر شود. زیرا بخش خصوصی در نهایت هدفش سود بیشتر بوده که این امر با فرآیند توانبخشی معلولین مغایرت دارد زیرا در هر حال دولت هزینه و اعتباراتی در نظر گرفته تا بتواند زمینه توانبخشی خصوصا توانبخشی حرفه ای معلولین را فراهم آورده و او را آماده ورود به جامعه نماید.

12-  عدم مشارکت در تصمیم گیریهای مربوط به معلولین: در نهاده ای ارائه دهنده خدمات به معلولین از مسائل مهمی است که به آن توجه نمی شود به طوری که در سازمانهای ارائه خدمات به معلولین حتی در سطح مدیریت میانی معلولینی که حتی شرایط احراز آن را از نظر تحصیلات و تجربه دارند به کار گمارده نمی شوند و یا در تصمیم گیری هایی که در ارگانهای مسئول جهت معلولین اتخاذ می گردد نماینده ای از معلولین وجود ندارد. از طرفی در برنامه توانبخشی حرفه ای معلولین که نهایت اوج توانبخشی معلولین است و از اهمیت ویژه ای برخوردار است متاسفانه هیچ دانشگاه یا موسسه آموزش عالی در این جهت کارشناسی تربیت نمی کند و بیشتر تصمیماتی که در این مورد گرفته می شود کارشناسی نبوده و توسط افرادی که بعضا در رشته های پزشکی و پیراپزشکی مهارت دارند اتخاذ می گردد.

13-  موانع فیزیکی و فرهنگی:

علاوه بر موانع فیزیکی و مناسب سازی محیط کشور از نظر دسترسی معلولین به ساختمانها، حمل و نقل و معابر که با وجود تاکید زیاد قانون جامع حمایت از معلولین اگر چه در این جهت کارهای زیادی انجام گرفته اما این اقدامات بسیار اندک بوده و پاسخگوی نیاز معلولین نمی باشد. مشاهده معلول که با تحمل و رنج فراوان کاری به دست آورده اما به علت موانع فیزیکی قادر به انجام ایاب و ذهاب نمی باشد، بسیار غم انگیز است. علاوه بر موانع فیزیکی معلولین با موانع فرهنگی بسیاری در جامعه روبرو هستند از جمله در مدرسه، مراکز آموزشی، فرهنگی و محل زندگی.

14- برنامه مشارکت مردمی: در برنامه مشارکت مردمی که سازمانهای ارائه دهنده خدمات معلولین بر آن تاکید دارند متاسفانه بیشتر جنبه مادی و خیریه ای داشته و ارائه برنامه ای که بتواند زمینه مشارکت مردم و نهادهای دولتی و خصوصی و مراکز علمی و آموزشی را در جهت توانمندسازی معلولین داشته باشد وجود ندارد.

15- یارانه ها و معلولین: با توجه به تصمیم دولت مبنی بر علاقمند کردن یارانه ها نیاز است با بررسی های کارشناسانه نسبت به پرداخت یارانه ها به معلولین که در رابطه با معلولیت هزینه بیشتری دارند توجه گردد.

16- بیمه و معلولین: ارائه خدمات بیمه به معلولین در حال حاضر همانند افراد سالم بوده در صورتی که معلولین با توجه به معلولیتی که دارند هزینه بیشتری را در ارتباط با ارتز و پروتز، حمل و نقل دارا می باشند لذا نیاز به تجدید نظر در امور بیمه معلولین توسط کارشناسان ضروری به نظر میرسد.

17- فقر و معلولیت: با توجه به بررسی های انجام شده و نظر کارشناسان همواره بین فقر و معلولیت رابطه مستقیمی وجود دارد بطوری که اکثر معلولین خصوصا در مناطق محروم و روستاها زیر خط فقر زندگی می کنند و هر ساله به تعداد آنان اضافه می شود. زندگی افرادی که هم زیر خط فقر بوده و هم دارای معلولیت هستند و روی به تکدی گری می آورند بسیار غم انگیز است.

18- NGOها و معلولین: خوشبختانه در سالهای اخیر با توجه به افزایش تعداد NGOهای معلولین این سازمانهای غیر دولتی تا حدودی توانسته اند بعنوان (Voice)عمل کرده و مسائل و مشکلات معلولین را به مسئولین ارائه دهنده خدمات به معلولین، نمایندگان محترم مجلس منتقل نماید تلاش NGOها در رابطه با تهیه و تدوین قانون جامع حمایت از معلولین والحق ایران به کنوانسیون جهانی حقوق معلولین قابل توجه بوده اما در مقابل سازمانهای ارائه دهنده خدمات متاسفانه با ارائه اعتبارات اندک در این مورد بسنده نموده و کمتر از طرحها و برنامه هایی که سازمانهای غیر دولتی ارائه می دهند استفاده می گردد.

 نتیجه گیری

دیدگاههای غلط درباره معلولیت : یک فرد معلول مانند دیگر افراد جامعه با اولین واحد اجتماعی ارتباط برقرار می کند و به نظر می رسد این خانواده است که باید با آگاهی و مهارت لازم در زمینه محدودیت ها و توانمندی های فرد معلول، گام های اساسی برای کاهش مشکلات وی بردارد. با کمال تاسف باید گفت دو دیدگاه غلط در گذشته درخانواده های افراد معلول موجب افزایش معضلات اجتماعی معلولان شده است. دیدگاه اول که لازم است در آن بیشتر تامل شود انکار وجود فرد معلول در خانواده است. برخی از خانواده ها که با مشکل معلولیت فرزند خود رو به رو می شوند بی آنکه آینده وی را در نظر بگیرند از بیم آنکه مبادا اطرافیان به این فرد طوری بنگرند که مایه سرافکندگی خانواده شود سعی می کنند وجود چنین کودکی را در خانواده انکار کنند، یا به عبارت دیگر او را از دید سایرین پنهان کنند. به نظر میرسد این نگرش نه تنها مشکلی از آن فرد معلول و خانواده اش کم نمی کند، بلکه در آینده موجب ایجاد مشکلات عدیده ای مانند انزوا طلبی فرد معلول می شود. اگر این دیدگاه جای خود را به پذیرش واقعیت و نگاه به توانمندی های فرد معلول دهد میتوان با ایجاد فرصت و امکانات برای وی از او به جای یک فرد منزوی و نیازمند، یک انسان توانمند و موفق ساخت. دیدگاه دیگری که جا دارد به آن پرداخته شود «نگاه ترحم آمیز» در برخورد با فرد معلول است که متاسفانه هم در خانواده و هم در جامعه موجب ایجاد مشکلات بی شمار روحی و اجتماعی برای فرد معلول می شود. همچنین برخی از مردم در برخورد با یک معلول بی آنکه به توانمندی وی بنگرند وی را فردی ناتوان و بیچاره می بینند و از روی ترحم و دلسوزی فکر می کنند با دادن مقداری پول می توانند کمکی به او کنند یا سعی دارند با به زبان آوردن بعضی جملات ترحم آمیز نسبت به فرد معلول ابراز همدردی کنند، عوامل مختلفی در ایجاد چنین نگرشهایی نسبت به این گونه افراد موثر است که به آنها اشاره می شود: یکی از این عوامل را باید عدم آشنایی جامعه نسبت به توانمندی های افراد دارای معلولیت دانست. عامل دوم را باید پخش فیلم ها و سریال های تلوزیونی دانست که در آنها یا فرد معلول را به عنوان یک انسان ناتوان و بیچاره نشان می دهند یا از شخصیت معلول به عنوان یک سوژه طنز آمیز و خنده آور بهره می گیرند و عامل سوم را باید در حرکات و رفتارهای غیر منطقی و غیر مسئولانه برخی معلولان ناآگاه دانست که بی آنکه به توانمندیهای خود توجه کنند برای آنکه بتوانند کمک ناچیزی از دیگران دریافت کنند به کارهای غیر معقول مانند تکدی گری می پردازند، برای تفسیر این نگرشها باید از راهکارهایی بهره گرفت مانند نشان دادن توانمندی های افراد معلول به جامعه با معرفی معلولان موفق به جامعه از سوی صدا و سیما و بالا بردن سطح آگاهی خانواده های دارای فرزند معلول نسبت به چگونگی رفتار با این فرزند، آموزش افراد معلول نسبت به چگونگی برخورد با معلولیت و ایجاد حس خود باوری و اعتماد به نفس بی تردید ایجاد فرصت اشتغال و در آمدزایی برای افراد کم توان یکی از راهکارهایی است که می تواند به توانمند شدن جامعه معلولان کم توان یا ناتوان ما کمک کند.

باید دانست که یک معلول از هر نوع آن یک فرد در جامعه است که حق زندگی دارد و این حق را نیز خداوند رحمان به او داده. بنابراین جدای از زندگی فردی حقی نیز در جامعه دارد. در نتیجه جامعه همان حقی را که برای افراد سالم، در نظر دارد، باید به افراد معلول نیز بدهد. با توجه به اینکه خیل زیادی از معلولین در این اجتماع کار و فعالیت مفید انجام می دهند، جامعه ما نیز در این راستا قانون جامعه معلولین را تدوین کرده است، طبق گفته خود مسئولان 70 درصد این قانون عملا اجرا نمی شود، در کشور ما یکی از دلایل اینکه سازمان بهزیستی در حاشیه قرار گرفته، این است که بهزیستی بصورت یک وزارتخانه، دارای یک وزیر و پاسخگو به مجلس نمی باشد و بصورت سازمانی اداره می شود. با توجه به این مطلب وقتی به این سازمان و در نتیجه معلولین توجه می شود که دولت مشکلات کمی داشته باشد و سازمان هم مسئول خوب و فعالی دارا باشد.تنها یک راه برای فراموش نشدن می ماند. آن هم ایجاد تشکلی شبیه به تشکلهای کارگری (مانند خانه کارگر) و امثال آن توسط معلولان می باشد که زیر نظر دولت و گروههای سیاسی قرارنگیرد.

 

منبع:

سای

/ 0 نظر / 4 بازدید