عوارض مصرف طولانی مدت مواد بر سلامت فرد، خانواده، جامعه

مصرف طولانی مدت مواد موجب اختلال در بهداشت روانی و سلامت جسمانی فرد می‌شود که با بروز بسیاری از بیماری‌های مزمن و خطرناک همراه است. از آنجا که اعتیاد بیشتر در سنین جوانی یعنی به هنگام تشکیل خانواده و در ارزش‌مندترین سال‌های زندگی از نظر میزان کارآیی، رخ می‌دهد، مشکلات رفتاری ناشی از اعتیاد، بیشترین تأثیر را بر زندگی خانوادگی و شغلی فرد می‌گذارد. مواد مخدر تنها به فرد مصرف‌کننده آسیب نمی‌رساند بلکه به همه کسانی که با او در ارتباط هستند و تمام آحاد جامعه، آسیب می‌رساند و زمانی که تعداد معتادان فراتر از حد طبیعی و از نظر کمی افزایش یابد، جامعه آسیب می‌بیند و خسارات و هزینه‌های بسیاری را به جامعه تحمیل می‌کند. بنابراین عوارض ناشی از اعتیاد، شامل عوارض فردی، خانوادگی، شغلی، اجتماعی، اقتصادی و... می‌باشد که در جای خود قابل بررسی و مطالعه است.

 

عوارض اعتیاد بر سلامت جسمی و روانی مصرف‌کننده

مصرف طولانی‌مدت مواد، عوارض مختلفی را بر مصرف‌کننده تحمیل می‌کند که می‌توان به مواردی چون کاهش وزن، سوء تغذیه، اختلالات گوارشی متعدد، آسیب‌های عضلانی، اختلالات کبدی و کلیوی، عفونت‌های خطرناک همانند هپاتیت و ایدز، بیماری‌های مزمن تنفسی، اختلالات قلبی و عروقی، سکته‌های قلبی و مغزی و آتروفی مغزی، ناتوانی جنسی و عقیمی، اختلالات خواب، افسردگی، اختلالات روانی شدید و پایدار و مانند آنها اشاره کرد.

 

اختلالات خانوادگی

مصرف مواد علاوه بر عوارض فردی، صدماتی نیز به خانواده وارد می‌سازد که در جای خود اهمیت زیادی دارد. از جمله این صدمات می‌توان به خشونت در خانواده از قبیل کودک‌آزاری، همسرآزاری، غفلت از فرزندان، مشکلات تحصیلی، اختلالات روانی و خودکشی فرزندان، نابسامانی و آشفتگی خانوادگی، محدودیت در روابط سالم خارج از خانواده، افت سطح عملکرد اجتماعی خانواده، بی‌کفایتی در سرپرستی خانواده، طلاق، الگوهای غلط آموزشی، عدم اجرای نقش‌های اجتماعی مناسب، عدم جامعه‌پذیری فرزندان و... اشاره کرد.

 

عوارض شغلی

افت اعتبار فردی و موقعیت شغلی، سوانح و حوادث حین کار، تأخیر و غیبت از کار و کاهش کارآیی، اخراج، و نهایتاً بیکاری، پروسه‌ای است که نتیجه شغلی مصرف مواد می‌باشد.

 

عوارض اقتصادی

خسارات ناشی از کاهش نیروی مولد و افزایش نیروی مصرف‌کنندة جامعه (سربار)، هزینه‌های تحمیل شده به نیروهای انتظامی و نظامی و جمع‌آوری امکانات لازم برای مبارزه با جرائم مستقیم و غیرمستقیم ناشی از مواد مخدر، صرف وقت دادگاهها و نیروهای قضایی، هزینه‌های نگهداری مجرمین مواد مخدر و معتادین در زندان‌ها، هزینه‌های درمانی اعم از سرپایی، اقامتی، نیمه اقامتی و مراکز اقامتی مربوطه و...، هزینه‌ها و خسارات ناشی از مراقبت‌های بهداشتی ثانویه شامل بیمارستان‌ها و درمانگاهها، هزینه‌های درمانی افراد خانواده که معتاد ناقل آنها می‌باشد (بیماری‌های عفونی و...) و...، از جمله عوارض اقتصادی مصرف مواد بر جامعه می‌باشد.

 

عوارض اجتماعی

در نهایت ضعف پای‌بندی به اصول اخلاقی و مذهب، شیوع انواع جرایم مثل سرقت، فحشاء، خشونت، تجاوز، قتل، افزایش مشاغل کاذب، بیکاری، بی‌‌خانمانی و فقر، نابسامانی‌های اجتماعی و مشکلات تبعی آن و... از مهم‌ترین عوارض اجتماعی اعتیاد می‌باشد که دقت و توجه در آن عمق مسأله را نشان می‌دهد.

 

/ 0 نظر / 6 بازدید