استاندارد تخصصی مددکاری اجتماعی1 -ایرانی

مقدمه مترجم

 

 

 

انجمن ملی مددکاران اجتماعی آمریکا (NASW)[1]، با داشتن 130 هزار عضو فعال، بزرگترین سازمان تخصصی مددکاری اجتماعی در سراسر دنیاست.

طبق اصول و خط مشی اعلام شده، هدف از تأسیس و فعالیت این انجمن، رشد و پیشرفت حرفه‌ای اعضا، به منظور تولید و نگهداری استانداردهای تخصصی و نیز اصلاح ذهنیت و تفکر جامعه و درنهایت توسعه سطح زندگی مردم بوده است.

این انجمن در 4 شاخه اصلی: اجتماعی، ذهن و روان، محیط و حرکتی به مددجویان، خدمات رسانی نموده و در مقابل، به منظور ارتقای سطح دانش و وزن تجربی مددکاران، تسهیلات آموزشی مهیا می‌نماید.

انجمن مذکور در بخش R&D، تاکنون موفق به تولید بیش از 13 مورد استاندارد در زمینه‌های مختلف مددکاری اجتماعی گردیده که از آن جمله می‌توان به ”اخلاق مددکاری اجتماعی“ و ”صلاحیت فرهنگی در مددکاری اجتماعی“ اشاره نمود.

پرواضح است بهره‌گیری از این منابع و البته با رعایت تفاوتهای فرهنگی، موجب تسهیل در ایجاد ساختار برنامه‌ریزی، تربیت و بکارگیری نیروی انسانی متخصص و متعهد در کشور اسلامی‌مان گردیده و البته به طریق اولی، ارائه خدمات موثرتر به مددجویان را میسر خواهد نمود.

با عنایت به اهمیت موضوع، نگارنده اقدام به ترجمه استاندارد حاضر نموده که درصورت دریافت بازخورد مثبت و البته به شرط حیات، در آینده نیز اقدام به ترجمه سایر تألیفات مرتبط با زمینه مددکاری خواهم نمود؛ ان شاء ا... .

استفاده از ترجمه‌ی پیش‌رو توسط هر کدام از همکاران گرامی و مدیران محترم سازمان بهزیستی، با ذکر یک صلوات بر محمد و آل محمد (ص)، موجب امتنان است.

 

 

 


 


[1]- National Association of Social Workers

/ 0 نظر / 306 بازدید