مهارت حل مسئله شهودی

حل مسئله : « PROBLEM SOLVING »

در جوامع امروزی پیچیدگی های زندگی صنعتی و بخصوص پیچیدگی روابط انسانی ، باعث ایجاد تعاملات گسترده شهری است که بر اثر حجم بالای تعامات انسانی ، مشکلات عدیده ای نیز حادث می شود . استحصال رفاه و آرامش روانی مستوجب برخورد منطقی با مسائل و مشکلات ایجاد شده می باشد . با توجه به اینکه مسئله و مشکل ، همیشه ، همه جا و برای هر کس وجود دارد ضروری می نماید که پیرامون حل مسئله ، تصمیم گیری و برنامه ریزی به افزایش آگاهی همت گماریم .

نوشتار حاضر موضوع را از دیدگاه مددکاری اجتماعی بصورت سلسله وار بررسی می کند :

تعداد قابل توجهی از مسائل مورد نظر مددجویان به مشکلات قابل حل یا تصمیماتی از میان چند راه حل خلاصه می شود . تحقیقات بسیاری در خصوص موثرترین و کارآمدترین روش ها برای حل مسائل شخصی صورت گرفته اند (هپنروکراسکوف ، 1987، هپنر، 1990 ، دیکسون وگلاور، 1984)

تصمیمات عادی در زندگی روزمره نظیر :

-       چه حرفه ای را باید برای خود طرح ریزی کرد ؟

-       چه تغییراتی باید در زندگی خود ایجاد کرد ؟

-      آیا باید با این شخص ازدواج نمایم ؟

-       آیا اینجا بمانم یا اینکه شغل جدیدی برگزینم ؟ و...

 به روش حل مسئله در مددکاری اجتماعی اصلاح می شوند . نکته قابل توجه آن است که مددکار چگونه به مددجویان آموزش دهد که آنها بتوانند مشکلات خود را حل نمایند ، چنانچه را ه حل موقتی برای حل مسائل فوری در اختیار مددجویان قرار دهیم ، نه تنها در امر مددکاری موفق نخواهیم شد بلکه موجب می شویم هر زمان که آنها با مشکلی مواجه می شوند ، از مددکار تقاضای کمک کنند و این نتیجتاً به وابستگی مددجو منتهی می شود . یک راهبرد برای فراگیری این فرآیند عبارت از ارائه دستورالعمل مستقیم برای حل مسئله است . روش دیگر ، شبیه سازی یا اجرای یک بازی مصنوعی مشابه شرایط واقعی زندگی است ، ایفای نقش های اجتماعی در قالب نمایش و تئاتر آنچه در سایکودراما اتفاق می افتد یا ایفای نقش Role plaing می تو اند به حل مسئله بدون وابستگی به مددکار بیانجامد . مددجو می تواند دست به انتخاب و تجاربی بزند که نتایج خطرناکی به دنبال نداشته باشد . برای این که شرایط تصمیم گیری را برای مددجویان به منظور برنامه ریزی برای حل مسئله شبیه سازی می کنیم ، در این روش ، شخص خیالی ، خط مشی را بر می گزیند و مددجویان به صورت گروهی تصمیم می گیرند که آن شخص طی زمان مشخصی در آینده مثلاً اوقات خود را چگونه سپری می کنند ؟ تصمیمات افراد به هم مربوط هستند و محاسبه نمرات بر اساس جدول احتمالاتی است که نشان دهنده فرصتهای شغلی ، آموزشی و ازدواج و ... در یک شرایط فرهنگی است .

بسیاری از این تصمیمات عملاً به کار گرفته می شوند و نتیجه ها بلافاصله به افراد گروه اعلام
می گردد ، از این رو ایفاء کنندگان نقش مددجو ، قادر به حل مسئله از طریق بازخورد نخستین هستند ، برنامه های نرم افزاری کامپیوتر ، برای ارائه راه حل های متعدد برای هر یک از مشکلات ، دارای طرح های شبیه سازی است .

ریسک کردن (Risk ) ، بخشی از فرآیند حل مسئله است ، ماندن در وضعیت کنونی حتی اگر ناخوشایند باشد ، در مقایسه با احساس ناراحتی ناشی از تغییر ، مطلوب است . حل مسئله نه تنها مستلزم پذیرش عدم آرامش ناشی از تغییر است ، بلکه ناکامی ، نیافتن راه حلی رضایت بخش را نیز در پی دارد . ریسک کردن تنها توسل آنی به راه حل هایی که ممکن است برای خود فرد و دیگران خطرناک باشند ، نیست ، بلکه رنج حاصل از تغییر را نیز شامل می شود . یکی از مهمترین اهداف رشد ، کسب توانایی و انعطاف پذیری در حل مسئله است ، به عبارت دیگر فراگیری الگوهای متعدد حل مسئله برای برطرف کردن مشکلات متفاوت از مهمترین اهداف رشد است . (میخن بام ، 1977 ؛ بنتس و بنتس ، 1986 ؛ برامر ، 1990 ) .

برای مثال برخی از مشکلات نظیر خرید خانه مناسب و دلخواه نیامند شناخت حقیقی و تحلیل مقایسه ای فرد است ، اما زمان مناسب برای خرید خانه نیز به خودی خود مسئله است . به همین ترتیب حل برخی از مسائل به روش شهودی نیاز دارد ، یعنی پاسخ ها از احساسات و تمایلات درونی فرد سرچشمه می گیرد نه تحلیل منطقی . بخشی از تحلیل مسئله نیز زمانی درک می شود که بتوانیم به پیامدهای ادراکی و احساسی اعتماد کنیم .

بعضی از مسائل شبیه پازل به فرایند کشف نیاز دارند ، راه حل اینگونه مسائل ، ناگهانی به ذهن
می رسند و به گفتن کلماتی نظیر (آهان ) منتهی می شود . بعلاوه آزمایش و خطا نیز برای حل مسئله وجود دارد که از طریق آن سعی می کنیم بی باکانه یا به طور آنی به حل مساله بپردازیم تا زمانی که به راه حل منطقی برسیم . برای مثال در تاریکی دستگیره در را با لمس کردن آن پیدا
می کنیم یا به موتور آنقدر ضربه می زنیم به امید آنکه روش شود . از آنجا که حل اکثر مشکلات یا دست کم بخشی از آنها نیازمند اجرای روشی ساختاری و منطقی است ، آگاهی از فرایند حل منطقی مساله یا مهارت های شهودی حل مسئله به مددکار کمک خواهد کرد . گام های حل مسئله آنقدر ساده واجتناب ناپذیر است که ممکن است از خود بپرسید چرا نسبت به  مسائل خود منطقی تر فکر نکرده اید . از نظر مددکار مجرب تعجبی ندارد که حل مسئله و ایجاد تغییر در رفتار بسیار مشکل به نظر برسد و این یکی از پیچیدگی های شگفت انگیز مسائل انسانی است . اما نکته مهمتر آنکه رفتارهای نابهنجار بر اثر سالها تکرار چنان با طبیعت انسان آمیخته می شوند که حتی پس از ساعتها تلاش مداوم با مددجو ، کاری از پیش برده نمی شود .

علاوه بر آن ، این رفتارها برای شخص سودمند  هستند ، به طوری که از دست دادن آنها بسیار مشکل بوده و گران تمام  می شود ، چرا که این رفتارها نقش تطبیقی دارند و موجب می شوند فرد بتواند اضطراب خود را کنترل کند . برخی از این رفتارها نظیر سیگار کشیدن عادات ثانویه فیزیکی و روانی فرد را شکل می دهند .


فرایند حل منطقی مسئله

مراحلی که در زیر ارائه می شوند ، مراتب و مراحل حل منطقی مسئله بوده ، برای بسیاری از مشکلات به کار برده می شوند ، اما اکثر آنها در حد برنامه ریزی زندگی روزمره اند . برای مفهوم بخشیدن به چنین روشهایی سعی کنید آنها را به یکی از مشکلات موجود در زندگی خود ربط داده ، پس از طی یک سری مراحل آنها را ثبت نمایید و در مورد مراحلی که در روش عملکرد شما نقش داشته اند نظرات خود را بیان کنید .

 

 

مراحل کلی حل منطقی مسئله به شرح ذیل است :

1-با برقراری (ارتباط )با مددجو او را در حل مسئله شرکت دهید . علاوه بر علاقمندی به فرآیند ، مددجویان باید معتقد باشند که خودشان می توانند تصمیماتی اتخاذ نمایند که در زندگیشان تاثیر بگذارد . آنها همچنین باید منطقی بوده ، دارای نظمی عقلانی باشند و بدانند که بروز مسائل در زندگی عادی است و می توان از عهده حل آنها برآمد . کسانی که به خوبی از عهده مشکلات بر
می آیند ، به طور آنی به مسئله نمی پردازند ، بلکه به طور سازمان یافته مراحل زیر را طی
می کنند و در عین حال از مواجهه با مشکلات پرهیز یا مسامحه نمی نمایند ، یا حل آنها را به تعویق نمی اندازند .

2-مشکل را ابراز و روشن کنید و آن را به جمله هدفداری تبدیل کنید . مثلاً اگر مشکل تنهایی
رنج آور باشد ، مسلماً هدف پیدا کردن دوستان جدید طی هفته بعدی خواهد بود .

3- از میان چند پیشنهاد ، بهترین راه حل ها را انتخاب کنید . به طور مثال پیدا کردن دوستان جدید مستلزم افزایش علاقه فرد یا فراگیری مهارت های جدید اجتماعی است .

4-به گرد آوری اطلاعات مناسب بپردازید . این مرحله شامل جستجو و مطالعه از سوی مددجو ، ارائه منابع توسط مددکار ، ایفای نقش و در نهایت فیلم یا آزمون است . به طور مثال مددجو را باید تشویق به ایجاد موقعیت های ساده نمود که در آن می تواند دوستان جدید بیابد .

5-موارد کاربردی اطلاعات و پیامدهای راه حل های مختلف را کشف نمایید . برای نمونه نتیجه تصمیم گیری برای یافتن دوستان جدید ممکن است لزوم یادگیری مهارتهای جدید اجتماعی یا پذیرفتن احتمال طرد شدن باشد .

6-ارزش هایی که اساس گزینش های شخصی را تشکیل می دهند ، روشن کنید . مددکاران باید به نیازها و تمایلات مددجویان و اولویت آنها واقف بوده ، آنان را در کشف علایق ، توانایی ها ، درک شرایط خانوادگی ، انتظارات جامعه و واقعیات راهنمایی کنند .

7-اهداف ، انتخاب های مختلف ، ریسکها و نتایج حاصل را مجدداً امتحان کنید . کنترل نهایی فهم اطلاعات و موارد کاربرد آنها پیش از تصمیم گیری نهایی صورت می گیرد .

8-یکی از راه حل ها را انتخاب نموده ، طرحی کاربردی برای آن در نظر بگیرید . برای نمونه مددجو ممکن است در مرحله عمل تصمیم به مسافرت بگیرد . در این صورت طرح باید شامل یک برنامه زمانی برای انجام وظایف متعاقب رفتن به مسافرت باشد ، همچنین فهرستی از منابعی که قبلاً در اختیار داشته یا منابع شخصی ، مهارتی یا اطلاعاتی را که نیاز دارد ، فراهم کند .

9-با توجه به اطلاعات جدید و شرایط در حال تغییر ، با (ارزیابی مجدد ) و مرحله به مرحله طرحی برای کاربرد آن تصمیم تهیه کنید .

10-                        فرآیند را با مشکلات جدید زندگی تعمیم دهید .

اکثر مردم به ویژه جوانان ، تجارب محدودی در تصمیم گیری برای زندگی دارند و به طور کلی با این فرآیند منطقی ناآشنا هستند ، بدین سبب این فرآیند را باید از طریق مصاحبه های حل مسئله تجارب مستقیم آزمایش و خطا و ایفای نقش هایی همچون بازی های شغلی یا ازدواج به مددجو آموزش داد . مددجویان جوان اغلب آشکارمی پرسند : ( چه باید بکنیم ؟)  ، (چه رشته ای را باید برگزینیم ؟) و سوالات مختلف دیگر . به جای توصیه نمودن و اظهار عقیده به آنها بهتر است بگویید : ( من دقیقاً نمی توانم چیزی به شما بگویم ، زیرا نمی دانم چه چیز برای شما بهترین راه حل است ، اما می توانم به شما کمک کنم تا برای آنچه می خواهید انجام دهید ، تصمیم بگیرید . دوست دارید بدانید چگونه ؟)

شواهد فراوان حاکی از آن است که نوجوانان مقطع راهنمایی ، گاهی اوقات تصمیمات بی پایه ای در زندگی خود می گیرند . گلات و برو (1980) روند تصمیم گیری برای دانش آموزان مقطع راهنمایی را به تصویر کشیده اند . بر اساس این برنامه به دانش آموزان جدید کمک می شود تا :

1-تصمیمات مهمی اتخاذ نمایند .

2-ارزش های شخصی را تصریح نموده و تشیص دهند .

3-راه حل ها را تعیین و یکی از آنها را انتخاب نمایند .

4-به گردآوری ، ارزیابی و بهره برداری از اطلاعات بپردازند .

5-هر گونه ریسکی را پذیرا باشند . [1]

6-راهبردهای تصمیم گیری را توسعه دهند .

تصمیم گیری ها در مورد حل مشکلات بین فردی پیچیده تر هستند ، چرا که راه حل این مشکلات مستلزم بازآموزی روش ها و کاربرد حل منطقی مسئله است . برای مددجویان بزرگسالی که با انتخاب مشکلی مانند طرز برخورد با کودکان سرکش ، اقوام وابسته ، همسران گمراه یا تغییر محل کار مواجه می شوند ، آموزش این قبیل فرآیندهای حل مسئله می تواند جانشین اقدامات آنی و کلیشه ای و اندرزها شود .

نزو، نزووپری (1990 ) روش موفقی برای رفع افسردگی با استفاده از قالب حل مسئله ارائه
داده اند . آنها به افراد افسرده برای تمرکز روی مشکل (تعیین عوامل استرس زا)
تعیین مشکل ، کشف راه حل های مختلف ، تصمیم گیری و به کارگیری راه حل ها، مهارتهایی را آموزش دادند .

 

مهارت های مورد نیاز در حل مساله

قسمت اعظم مهارت های حل مسئله ترکیبی از مهارتهایی نظیر : تشخیص مکان ، تعیین اهداف ، جمع آوری اطلاعات ، تفسیر ، تشخیص و ارزیابی بازخورد می باشد .

/ 7 نظر / 76 بازدید
مجید هداوند

سلام آقای امیری وب خوبی راه انداختید موفق باشید. تلفن رو برام ایمیل کن

حسین زاده

هوش غالب خود را پیدا کنید : هوش معنوی یا SQ را می توان همان توانایی دانست که به ما قدرتی می دهد و رویاها و تلاش و کوشش برای به دست آوردن آن رویاها را می دهد. این هوش زمینه تمام آن چیزهایی است که ما به آنها معتقدیم و نقش باورها، هنجارها، عقاید و ارزش ها را در فعالیت هایی را که بر عهده می گیریم در بر می گیرد. هوشی که به واسطه آن سوال سازی در ارتباط با مسائل اساسی و مهم در زندگی مان می پردازیم و به وسیله آن در زندگی خود تغییراتی را ایجاد می کنیم. با استفاده از هوش معنوی به حل مشکلات با توجه به جایگاه، معنا و ارزش آن مشکلات می پردازیم. هوشی که قادریم توسط آن به کارها و فعالیت هایمان معنا و مفهوم بخشیده و با استفاده از آن بر معنای عملکردمان آگاه شویم و دریابیم که کدامیک از اعمال و رفتارهایمان از اعتبار بیشتری برخوردارند و کدام مسیر در زندگی مان بالاتر و عالی تر است تا آن را الگو و اسوه زندگی خود سازیم. یکی از نمادهایی که معمولا در توضیح این هوش به کار گرفته می شود، نماد گل نیلوفر است که در آن با تلفیق سنت و عقاید موجود در شرق و غرب و با استعانت از مسائل علمی، مدلی قابل لمس و زیبا برای SQ ارائه داد. در

در این مدل هر سطح از گلبرگ ها یکی از سه توان پایه ای در بشر هستند. بیرونی ترین گلبرگ ها، نشانگر شش نوع «خود» است. همان طور که اشاره شد هوش معنوی یکی از توانایی های ذاتی و فطری در انسان است که همانند سایر هوش ها چنانچه مورد توجه قرار گیرد می تواند پرورش یافته و توسعه یابد. به عبارتی SQ قابل توصیف و توضیح و اندازه گیری است. برای اندازه گیری این هوش می توان به سنجش مهارت ها و توانایی هایی که ناشی از این هوش است بپردازیم. ? افرادی که دارای هوش معنوی هستند دارای این صفات می باشند: - قدرت مقابله با سختی ها، دردها و شکست ها - بالا بودن خودآگاهی در این افراد - حسی که این افراد را هدایت درونی می کند - درس گرفتن از تجربیات و شکست ها - از دشواری های زندگی فرصتی می سازد برای دانستن - توانایی ایستادگی در برابر جمع و هم رای نشدن با عامه مردم

- گفتن «چرا؟» - پرداختن به سجایای اخلاقی و اهمیت دادن به آنها - توانمند بودن در خودداری و کنترل خویش - برخوردار بودن از حس انعطاف پذیری بالا برای روشن تر شدن هوش معنوی مثالی از هوش هایی می زنیم که نشانگر هوش چندگانه است که با هوش جسمی آغاز می شود با PQ نمایش می دهند. این هوش ابتدایی ترین کانون توجه ما را به خود اختصاص می دهد در واقع PQ آگاهی جسمی و نحوه استفاده ماهرانه از آن را شامل می شود. قسمت بعدی هوش منطقی یا عقلا نی IQ است. هوشی که در حال حاضر بیش از سایر هوش ها در سیستم های آموزشی مورد توجه قرار می گیرد. پس از IQ سطح دیگری است که به EQ اختصاص دارد این هوش در زمینه کسب موفقیت در بازار کار نقش مهمی دارد و ما را در حین برقراری ارتباط یاری می دهد و از این بابت مهم تر بوده و تا حدی از قابلیت پیشگویی برخوردار است. آخرین لا یه SQ است که هدایت و معرفت درونی، حفظ تعادل فکری، آرامش درونی و بیرونی و عملکرد همراه با بصیرت، ملا یمت و مهربانی را شامل می شود. IQ به منزله دروازه برای ورود است. در صورت برخوردار نبودن از حداقل لا زم IQ قادر به ورود در فضای دلخواه برای مطالعه رشته مورد علا قه مان

بهره مندی از حداقل EQ می تواند شروع مناسبی را در سفرهای روحانی و معنوی فرد در پی داشته باشد، چرا که کمی خودآگاهی و همدلی برای شروع این روند لا زم است، اما به محض آغاز تمرینات معنوی، هوش معنوی خود می تواند در رشد EQ نقش بسیار تقویت کننده و فعال کننده داشته باشد. از طرف دیگر رشد EQ نیز می تواند در رشد و ارتقای SQ موثر باشد. در واقع EQ و SQ تاثیری مستقیم و مثبت بر یکدیگر دارند و رشد و توسعه هر یک باعث پرورش وتوسعه دیگری می شود. باید دانست که کامپیوترها نیز از میزان IQ بالا یی برخوردارند و اغلب حیوانات دارای EQ بالا یی هستند اما این تنها انسان است که از هوش معنوی SQ برخوردارند، هوشی تحول پذیر، توانایی ای که به او قدرت می دهد تا خلا ق باشد و قوانین و نقش ها را دستخوش تغییرات خودنماید، بتواند تحولا ت اساسی ایجاد کند و دنیای اطرافش را به بهترین شکل متحول سازد. هوشی که به واسطه آن سوال سازی در ارتباط با مسائل اساسی و مهم در زندگی مان می پردازیم و به وسیله آن در زندگی خود تغییراتی را ایجاد می کنیم. با استفاده از هوش معنوی به حل مشکلات با توجه به جایگاه، معنا و ارزش آن مشکلات می پردازیم. هوشی که قادریم توسط آ

این هوش ابتدایی ترین کانون توجه ما را به خود اختصاص می دهد در واقع PQ آگاهی جسمی و نحوه استفاده ماهرانه از آن را شامل می شود. قسمت بعدی هوش منطقی یا عقلا نی IQ است. هوشی که در حال حاضر بیش از سایر هوش ها در سیستم های آموزشی مورد توجه قرار می گیرد. پس از IQ سطح دیگری است که به EQ اختصاص دارد این هوش در زمینه کسب موفقیت در بازار کار نقش مهمی دارد و ما را در حین برقراری ارتباط یاری می دهد و از این بابت مهم تر بوده و تا حدی از قابلیت پیشگویی برخوردار است. آخرین لا یه SQ است که هدایت و معرفت درونی، حفظ تعادل فکری، آرامش درونی و بیرونی و عملکرد همراه با بصیرت، ملا یمت و مهربانی را شامل می شود. IQ به منزله دروازه برای ورود است. در صورت برخوردار نبودن از حداقل لا زم IQ قادر به ورود در فضای دلخواه برای مطالعه رشته مورد علا قه مان نخواهیم بود، اما آن چه ما را در زمره بهترین ها در شغلمان و رشته مورد علا قه مان جای می دهد میزانEQ در ماست. EQ و SQ به هم مرتبطند. اما در عین حال دو هوش متفاوت و جدا از هم به حساب می آیند.

بهره مندی از حداقل EQ می تواند شروع مناسبی را در سفرهای روحانی و معنوی فرد در پی داشته باشد، چرا که کمی خودآگاهی و همدلی برای شروع این روند لا زم است، اما به محض آغاز تمرینات معنوی، هوش معنوی خود می تواند در رشد EQ نقش بسیار تقویت کننده و فعال کننده داشته باشد. از طرف دیگر رشد EQ نیز می تواند در رشد و ارتقای SQ موثر باشد. در واقع EQ و SQ تاثیری مستقیم و مثبت بر یکدیگر دارند و رشد و توسعه هر یک باعث پرورش وتوسعه دیگری می شود. باید دانست که کامپیوترها نیز از میزان IQ بالا یی برخوردارند و اغلب حیوانات دارای EQ بالا یی هستند اما این تنها انسان است که از هوش معنوی SQ برخوردارند، هوشی تحول پذیر، توانایی ای که به او قدرت می دهد تا خلا ق باشد و قوانین و نقش ها را دستخوش تغییرات خودنماید، بتواند تحولا ت اساسی ایجاد کند و دنیای اطرافش را به بهترین شکل متحول سازد.