روابط اجتماعی -داود زندی

 

روابط اجتماعی باید بر پایه چه اصل یا اصولی قرار گیرد و راههای تقویت آن چیست؟

 

 

شکی نیست که زندگی اجتماعی یک ضرورت حتمی و قطعی است و آدمی را گریزی از آن نیست، همین نیرویی که انسان را به زندگی جمعی فرا می‌خواند و همان اهداف و انگیزه‌هایی که پذیرش این زندگی را برای وی تسهیل می‌نماید، آدمی را به برنامه‌ریزی و شکل دادن به روابط بین اعضای جامعه دعوت می‌کند تا نیل به آن اهداف ممکن گردد و گرنه زندگی جمعه بدون قانون و روابط    اجتماعی قانونمند هرکز مطلوب نیست .

                                                                                                                                                  

                                                                                                        
و از طرفی انسان با سایر موجودات تفاوتی اساسی در این جهت دارد و آن عبارتست از این که نافع بودن یا مضر بودن انسان برای انسانهای دیگر وابسته به میل و اراده اوست، و اسلام در دستورات اجتماعی خود این هدف را لحاظ نموده است که انسانها برای یکدیگر مفید باشند، استاد مصباح یزدی با اشاره با نکات فوق در تنظیم روابط اجتماعی و در دست گرفتن آن روابط می‌گویند.
اگر همه انسانها بخواهند شرایط مساعدی را برای پیشرفت داشته باشند باید روابط سالمی را پی ریزی نمایند، زمانی افراد جامعه می‌توانند روابط سالم داشته باشند که اساس زندگی بر محبت، صفا و صمیمیت استوار باشد. اگر زندگی بر کینه توزی، دشمنی، خودخواهی و مکر و حیله بنا شود، هرگز روز خوش به خود نخواهد دید و برترین سخن حکمت آمیز در این زمینه این کلام معصوم است که می‌فرمایند:


"ان تحب للناس ما تحب لنفسک" برای دیگران چیزی را بخواه که برای خود می‌پسندی. یعنی دیگران را مثل خودت در نظر بگیر و خودت را جای دیگران بگذار. پس اگر می‌خواهیم معیاری محکم و فرا گیر و صحیح در معشرت ایده‌آل داشته باشیم و بدانیم چگونه باید با دیگران رفتار کنیم باید خودمان را جای آنها قرار دهیم و آنگاه طریق رفتار و سلوک خود را بدست آوریم و صحت و نادرستی رفتار خود را محک بزنیم"


بنابراین آنچه در روابط اجتماعی بعد از شناخت آداب معاشرت و عمل به آنها و احترام به انسانهای دیگر مهم است این است که آنها را همچون خود ببینی و در رفتار و کردار و اندیشه نسبت به آنها خود را جای آنها قرار دهی. و بر این ملاک رفتار اجتماعی خویش را پایه‌گذاری کنی. آنچه گفته شد تصویری از یک ارتباط سالم و متعادل بود و لیکن همواره این خطر از ناحیة نفس خود و دیگران وجود دارد که چنین تصویر زیبایی از حسن معاشرت را بر هم زند و عنان هدایت امور را از دست انسان خارج سازد و اوضاعی پیش آورد که خلاف خواستة قلبی ماست و همانطور که احساس نیاز نموده‌اید سیا ستی لازم است تا این عدالت اجتماعی و رابطة متعادل انسانها را حفظ و نگهداری کند.
در این رابطه مولای متقیان علی (ع) می‌فرمایند:
"سیاسه العدل ثلاث، لین فی حزم و استقصاء فی عدل و افضال فی قصد"
سیاست اجرای روابط عادلانه و متعادل بر سه پایه استوار است.
1. نرمش همراه با دور اندیشی.
2. پیگیری کامل در اجرای عدالت.
3. میانه روی در بخشش و عطا.
جوهرة کلام علی(ع) مجهز بودن به ظاهری نرم و باطنی دور اندیش و مصمم و پیگیر می‌باشد بگونه‌ای که گذشتها به تعطیلی قوانین و اصول پیشروی بسوی اهداف نیانجامد.
امید است چنین ظاهر و باطنی حکمت آمیز و بسیار مناسب در برخورد با دیگران با تمرین و تکرار و افت و خیزهای طبیعی آن بزودی زود برای همگان حاصل آید.

روابط اجتماعی و ارتباط با مخاطبان بخش مهمی از انواع کسب‌و‌کارها است. واحدهای تبلیغات و روابط عمومی از جمله قسمت‌هایی هستند که درگیر این موضوع هستند. به این ترتیب، روش‌های تبلیغاتی و بخشی از خدمات یک شرکت به این نوع مسائل وابسته است و در نهایت، بخشی از موفقیت، اعتبار و خوش‌نامی هر شرکت بزرگی در گرو برقراری ارتباط مناسب با مخاطبان و مشتری‌ها و جلوگیری از انتشار شایعه‌ها و اخبار نامربوط درباره شرکت است. در گذشته متخصصانی مسئول انجام تحقیق‌های بسیار زمان‌بر بودند تا بتوانند بازخورد مناسبی از روابط مطلوب دریافت کنند.

به این ترتیب، فناوری‌هایی که تقابل مشتری‌ها با شرکت و روابط مشتری‌ها با یکدیگر و به‌طور کلی روابط اجتماعی را متحول کنند، از جمله مهم‌ترین فناوری‌ها محسوب می‌شوند. یکی از این موارد مهم در دهه اخیر، پدید آمدن وب 2 و سایت‌های اشتراکی‌ مانند ویکی‌پدیا، وبلاگ‌ها، انجمن‌ها و رسانه‌های اجتماعی بود‌ه‌است. پس بدیهی است پیدایش چنین مواردی تأثیر مستقیمی بر موفقیت شرکت‌های بزرگ دارد. گاهی ممکن است انتشار یک شایعه یا یک ویدیو از کارکنان یک شرکت، تأثیر منفی گسترده‌ای در حسن شهرت شرکت پدید آورد. اما با عملکرد درست، نه‌تنها می‌توان این تأثیرات منفی را برطرف کرد، بلکه همچنین می‌توان از قدرت بالقوه این ابزارها استفاده پرباری کرد. این موضوع در گرو شناخت ماهیت این نوع اجتماعات و آخرین تحولات پدیدآمده در آن‌ها و درک قوانین و چون و چراهای آن‌ها است. این مقاله با بیان این موارد سعی دارد راهبردی عملی در استفاده از این فرصت ناب ارائه دهد. علاوه بر این، با ذکر نمونه‌های مختلف (که حاصل تحقیقات انجام‌شده مخصوص این مقاله هستند) موضوع را روشن‌تر کرده است.

کمپ پزشکی دانشگاه بوستون یا BUMC (سرنام Boston University MedicalCampus در سال 2003 اعلام کرد که قصد دارد یک آزمایشگاه پیشرفته با امنیت بالا جهت مطالعه ارگان‌های بیولوژیکی سمی بسازد. سهامداران انتظار داشتند که این آزمایشگاه با پیشبرد تحقیقات مبتکرانه قدم‌های مهمی در سلامت جامعه بر دارد یا با مقابله با نسخه‌های جنگ‌افزاری شده ویروس ابولا، تولارمیا، سیاه‌زخم و هر بیماری مرگبار دیگری، در مقابل اعمال خرابکارانه در این حوزه اقداماتی انجام دهد. در ابتدا، پروژه تأثیر مثبت گسترده‌ای در امنیت ملی، جایگانه منطقه به‌عنوان یک پیشگام بیوتکنولوژی و اقتصاد بوستون  داشت.
اما ناگهان ورق برگشت؛ بخشی تحت عنوان «
National Emerging Infectious DiseasesLaboratories» نزدیک BUMC در تقاطع منطقه مسکونی South End بوستون و حومه Roxbury تأسیس شد. هرچه ساکنان درباره نوع پژوهش‌های محققان این تأسیسات می‌شنیدند، تمایل آن‌ها برای وجود چنین تأسیساتی در آنجا کمتر می‌شد. چقدر می‌تواند امن باشد؟ اگر چیزی از آنجا بیرون بریزد چه خواهد شد؟ آیا آزمایشگاه نمی‌تواند یک هدف مهم برای خرابکاران باشد؟ اگر این پروژه همان اندازه که هوادارانش ادعا می‌کنند امن است، چرا به مناطق حومه‌ای همچون بروکلین، نیوتاون یا ولزلی نمی‌برند؟

طولی نکشید که فعالیت‌های آنلاین مخالفت‌های عمومی زیادی را برانگیخت. یک سایت ساده با عنوان stopthebiolab.org گروهی از ساکنان ثابت‌قدم منطقه را تحریک کرد. مؤسساتی که به محیط زیست، سلامت عمومی و عدالت اجتماعی می‌پرداختند از سایت‌های خود برای قدرت بخشیدن به پیام این حرکت استفاده کردند. پرونده‌های دادخواهی تشکیل شدند و در چشم به‌هم زدنی وضعیت آزمایشگاه زیر و رو شد. افتتاح مجموعه با یک حکم قانونی فدرال برای مطالعات بیشتر درباره امنیت محیط زیست به تعویق افتاد. شاید برای تحقیق روی خطرناک‌ترین موادی که آزمایشگاه برای مطالعه روی آن‌ها ساخته شده بود، هرگز اجازه‌ای صادر نشود.

ایده کلی

  • ·         شرکت‌ها همواره عادت داشته‌اند زمان بسیار زیادی برای نظارت برروابط اجتماعی وپی‌آیندهای مرتبط با آن صرف کنند. اما با پدید آمدن رسانه اجتماعی این کار پرهزینهبی‌دلیل شده‌است
  • ·      شرکت‌ها برای مدیریت این دنیای در حال تحول جوامع آنلاین به یک گروه اختصاصی رسانهاجتماعی نیاز دارند.؛ هم برای دفاع در مقابل حمله‌ها و هم برای یافتن راه‌هایسودمندی برای فعالیت در این اجتماعات
  • ·      نمونه‌ها: پزشکان در ER از Sermo که یک انجمن آنلاین پزشکی است، استفاده می‌کنند تاورودی‌ای از متخصصان جمع‌آوری کنند و با‌سرعت موارد حاد را درمان کنند. Starbucks نیز از شبکه‌های اجتماعی برای از بین بردن سریع شایعه‌ها استفاده می‌کند؛ قبل ازآن‌که نتایج نامطلوبی در اینترنت برای آن‌ها به بارآورد

کسب‌و‌کارها و مؤسسات دیگر همواره روی «دستیابی به جامعه» برای برقراری و پرورش روابط مثبت و مشارکتی میان خود و مردم کار کرده‌اند. قبل از پیدایش اینترنت، شرکت‌ها برای نظارت قاعده‌مند و نشان دادن واکنش به کنش‌های اجتماعی زمان بسیار زیادی داشتند. با پیدایش رسانه‌های اجتماعی این وفور وقت ازبین‌رفت و یک خلاء در زمینه مدیریت امور مربوط به تقابل با جامعه پدید آورد که به‌صورت یک نیاز شدید به مهارت‌های تازه، تاکتیک‌های وفق‌پذیر و یک راهبرد همسان نمود پیدا کرد. در حقیقت، در دنیای امروز که ارتباطی دائم در همه جا جریان دارد اعضای یک شرکت محدودیت‌های جغرافیایی انگشت‌شماری دارند، به‌طوری که هر شرکتی می‌تواند همه مشتری‌ها و شرکای خود را دریابد؛ نه‌فقط همسایه‌های محلی خود را. این مقاله بر اساس تحقیقی نوشته شده که به‌کارگیری رسانه‌های اجتماعی را در بیش از یک دوجین شرکت مورد بررسی دقیق قرار داده‌است و به توصیف تغییراتی که پلتفرم‌های مختلف رسانه اجتماعی برای شرکت‌ها به ارمغان آورده‌اند، می‌پردازد و به شما نشان می‌دهد که با استفاده از امکانات این دنیای فناورانه مدرن چه تحولاتی می‌توانید برای شرکت خود به‌وجود آورید.

جوامع جدید چه تفاوتی دارند؟

ابزارهای مشارکت جمعی وابسته به آی‌تی همچون شبکه‌های اجتماعی، ویکی‌ها و بلاگ‌ها به‌طرز قابل توجهی سرعت شکل‌گیری جوامع را افزایش می‌دهند و به تأثیر و دسترسی آن‌ها قدرت می‌بخشند. جوامع جدید کنار هم قرار می‌گیرند و باسرعت انتشار می‌یابند و اغلب توسط افراد مختلفی در لحظات متفاوت هدایت می‌شوند. رابط‌های موبایل نیز گروه‌ها را برای گردآوری اطلاعات جدید و انجام اقدامات مهم هشیار نگه می‌دارند.

این جوامع علاوه بر این‌که از نظر عضویت و اهداف تنوع بسیار زیادی دارند، لحن آن‌ها نیز متفاوت است و می‌تواند از دوستانه و مشارکت‌آمیز تا رقابت‌آمیز و خصومت‌آمیز را شامل شود. تصمیم‌گیری درباره انتخاب این ویژگی‌ها و نحوه به‌کارگیری آن‌ها اصول مدیریت جوامع را به یک قدرت داخلی حساس و کاملاً راهبردی تبدیل می‌کند.

بسیاری از اجتماعات رسانه‌های جمعی مورد بحث ما از صنعت مراقبت بهداشتی می‌آیند که همکاری متقابل در آن نقشی تأثیرگذار دارد و از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. طبق گزارشی از منهتن ریپورت بیش از شصت میلیون امریکایی مشتری منابع چیزی هستند که «سلامتی2» یا «Health 2.0» نام گرفته است. آن‌ها خواننده یا نویسنده بلاگ‌ها، ویکی‌ها، شبکه‌های اجتماعی و دیگر ابزارهای رسانه‌ای مبتنی بر مشارکت متقابل هستند و اغلب از گوگل به‌عنوان نقطه شروع خود استفاده می‌کنند. نتیجه به‌دست‌آمده درباره جوامع آنلاین دیگر حوزه‌های علمی نیز صدق می‌کند؛ حوزه‌هایی مانند حقوق (divorce360)، مالی (wikinvest، marketocracy) نشر (wikipedia، huffington post) و تحقیق و توسعه (innocentive، ideastorm).

با این اوصاف، با ظهور رسانه‌های اجتماعی به دورانی فراتر از صفحات وب تک‌محوری ایستا رسیدیم. اجتماعات امروزی به‌شکل پویایی به انتشار و بررسی اطلاعات می‌پردازند.‌ کاربران به‌شکل فزاینده‌ای از این ابزارها به‌عنوان نخستین قدم جمع‌آوری اطلاعات و ابراز عقیده استفاده می‌کنند. مؤسسه Pew چهل درصد از امریکایی‌ها اظهار داشته‌اند، به تشخیص یا توصیه‌های یک متخصص پزشکی شک کرده‌اند، فقط به‌دلیل این‌که با یافته‌های آنلاین آن‌ها تناقض داشته‌است. اگر کاربران چنین اعتماد فزاینده‌ای به یافته‌های اینترنتی خود پیدا کرده‌اند، اگر یکی از اعضای اجتماع آنلاین سعی داشته باشد سازمان شما را بدنام کند چه بر سر این باور خواهد آمد؟ اگر چنین اتفاقی بیفتد، آیا آمادگی رفع و رجوع آن را دارید؟

قابلیت‌های رسانه اجتماعی

پلتفرم‌های رسانه اجتماعی از چهار جهت قدرت جوامع آنلاین را افزایش می‌دهند: آن‌ها روابط عمیق را توسعه می‌دهند، سازماندهی سریع را مقدور می‌سازند، سازندگی و تکمیل دانش را ارتقا می‌دهند و پالایش بهتر اطلاعات را امکان‌پذیر می‌کنند. در ادامه به بررسی این چهار مورد می‌پردازیم.

  • ·      روابط عمیق: اعضای اجتماع که از ابزارها و قابلیت‌های رسانه اجتماعی استفاده می‌کنند، روابطی چدوجهی را بنا می‌نهند که از روابط موجود در جوامع آنلاین نسل قدیمی‌تر مانند تابلوهای مباحثه و LISTSERVها بسیار غنی‌تر هستند. این روابط اعتماد عمیقی به‌وجود می‌آورد، همانند به‌اشتراک‌گذاری اطلاعاتی که در میان اعضای ALS (سرنامAmyotrophicLateral Sclerosis،Parkinson) و دیگر اعضای PationtsLikeMe اتفاق افتاده که یک شبکه اجتماعی پیشرفته برای بیماران مبتلا به بیماری‌های مزمن خاص است. بیماران به‌صورت داوطلبانه جزئیات بیماری خود و درمان‌هایی را که پی‌گیری کرده‌اند (از جمله آن‌هایی که تجویز پزشکشان نبوده‌است) بیان می‌کنند. جدول‌ها و نمودارهای موجود در سایت به افراد کمک می‌کند تا تاریخچه درمان پیچیده خود را مصورسازی کنند و به گروه‌های مشارکت‌کننده اجازه مقایسه می‌دهند و اعضا برای فراهم کردن بازخورد و پیشنهاد در روند پیشرفت یکدیگر تشویق می‌شوند.

تأثیرها در حوزه‌های مرتبط با مراقبت بهداشتی عمیق هستند. مسلم است که جوامع آنلاین در حال تغییر نگرش دکترها به مراقبت هستند. مثلاً وقتی یکی از اعضای جامعه ام‌اس در PationtsLikeMe به مطالعه جدول یک فرد دیگر مبتلا به ام‌اس و مقایسه رژیم غذایی او با رژیم خود می‌پردازد، متوجه قصور پزشک خود می‌شود. چنان‌که در مقاله‌ای در «نیویوک تایمز مگزین» مارس 2008 نیز ذکر شده، بیماری با یک نسخه چاپ‌شده که نشان‌دهنده استفاده از مقادیر بیشتر دارو بود، پزشک خود را به تجویز مقادیر بیشتری دارو متقاعد کرد. انجام این کار امکان تحرک بیمار را به‌شکلی بهبود بخشید که در طول چهارده سال تجربه نکرده‌بود.

  • ·      سازماندهی سریع: ابزارهای رسانه اجتماعی اجازه می‌دهد فراخوانی‌ها درباره علاقه‌مندی‌های رایج یا رویدادهای پیش رو به‌کار گرفته شوند و شکل گرفتن آسان جوامع الکترونیکی را بهبود می‌بخشند. می‌توان صدها هزار نفر را تنها در عرض چند ساعت گرد هم آورد.

به‌عنوان مثال، گروه سرطان ریه در Inspire (سایتی برای جوامع بیماران، خانواده‌ها و گروه‌های وکالتی که با بیماری‌های مختلف مقابله می‌کنند) یک نظرخواهی از گلف دایجست با سؤال «چه‌کسی را انتخاب می‌کنید؟» را به یک ابزار تبلیغاتی تبدیل کرد. گروه مشارکت هزاران رأی‌دهنده آنلاین را به حمایت از جان اتکینسون (که از سرطان جان سالم به در برده بود) جلب کرد و این امکان را فراهم کرد که او یک هفته قبل از مسابقات قهرمانی آزاد گلف ایالات‌متحده با سه شخصیت معروف در Torry Pines South بازی کند. این سه شخصیت شامل جان لاویر [مجری تلویزیونی] نیز می‌شد که بعدها میزبان اتکینسون در برنامه تلویزیونی خود شد. حرکت سریع گروه اجتماعی به آن اجازه داد از ماجرای تأثیرگذار اتکینسون برای افزایش هشیاری اعضا استفاده کند.

جوامع آنلاین همچنین می‌توانند در متقاعد کردن سریع گروه‌های مختلف برای انجام زودهنگام یک اقدام مؤثر باشند. Sermo (یک شبکه اجتماعی اختصاصی پزشکان) پزشکان را قادر ساخت که برای مسائل مختلفی به‌سرعت آمادگی پیدا کنند. مثلاً آگاه‌سازی سریع همه اعضا درباره پیشنهاد بیمه‌کنندگان و سازماندهی واکنش مناسب از سوی آن‌ها. به‌تازگی اعضا موفق شدند پزشکان را در مقابل یک سری پیشنهادات اصلاحی درباره مراقبت‌های بهداشتی قرار دهند که قبلاً از سوی مؤسسه پزشکی امریکا حمایت شده‌بود.

  • ·      ایجاد و استنتاج دانش: جوامع آنلاین مدرن می‌توانند دانش تولیدشده توسط اعضا را در اسناد پایا و شکل‌های دیگر گردآوری کنند که بسیار بیشتر از مباحثات پراکنده و به‌روزنشده به‌درد می‌خورند. ویکی‌پدیا که یک محیط کاملاً اشتراکی است و توسط قوانین و اصول محکمی مدیریت می‌شود، به‌رغم کیفیت متغیر خود اعتبار زیادی به‌دست آورده‌است. لارا دِوگان و همکاران از مؤسسه جان هاپکینز به‌تازگی تحقیقی انجام داده‌اند که نشان می‌دهد نمونه‌هایی از مقالات پزشکی ویکی‌پدیا حاوی یک اشتباه برجسته واقعی نیز نیستند. در حقیقت، محققان از بخش عمده‌ای از محتوا به‌عنوان مرجعی برای بیماران یاد کرده‌بودند.


PationtsLikeMe تکمیل‌سازی اطلاعات را به سطح تازه‌ای رسانده‌است. این سایت برای اعضای روبه‌افزایش ALS خود (تقریباً ده درصد از بیمارانی که به‌تازگی مبتلا به ALS شده‌اند، عضو این سایت هستند) داده‌هایی را براساس گزارش بیماران بوده گردآوری و سازماندهی کرده که پیش از این خارج از دسترس عموم مردم بود. اعضای انجمن حتی برای تلاش‌های تحقیقاتی پیچیده گرد هم آمدند. با الهام از گزارشی که لیتیوم را برای کاهش رنج بیماران ALS پیشنهاد می‌کرد، اعضای اجتماع به‌تازگی کاری را شروع کرده‌اند که جِیمی هِی‌وود، از بنیان‌گذاران PationtsLikeMe، آن را «نخستین آزمایش بی‌درنگ، حقیقی و باز و کاملاً علنی تحت کنترل بیماران» می‌نامد. داده‌هایی که توسط صدها بیمار مبتلا به ALS با مصرف لیتیوم ارائه کرده بودند در عرض چند ماه (به‌جای چند سال که در مطالعات رسمی طول می‌کشد) جمع‌آوری و به‌اشتراک گذاشته شد. یافته‌های اجتماع تا اینجای کار مطالعات پیشین را به اثبات نرسانده بود و دیگر بیماران را از چنگ زدن به امیدی واهی بر اساس یک گزارش واحد که نتایج آن تکرار نشده، نجات داده‌بود.
پالایش اطلاعات همچنین در زمینه کاهش معضلات سوءاستفاده در اجتماع نیز کمک‌کننده است. مواردی از قبیل توصیفات تقلبی و کلاهبرداری، ایجاد ضعف در بیماران و خصومت‌های دیگر و همچنین رهاسازی مفاد و اهداف اصلی. اگرچه از بین بردن کامل چنین معضلاتی شاید در عمل ممکن نباشد، Sermo از شدت آن‌ها می‌کاهد و این کار را با اقداماتی مثل فراهم کردن امکان تعیین درجه اعتبار اعضا برای هر عضو انجمن انجام می‌دهد و همچنین اعتبارنامه پزشکی اعضا را بادقت بررسی می‌کند.

فرصت اجتماعی

برای بسیاری از کسب‌کارها جوامع آنلاین همچون دشمنانی هستند که ممکن نیست در زمینه منافع مشترک شریک شرکت شوند. این حقیقت دارد که اغلب آن‌ها تا حدی به‌عنوان یک واکنش منفی به رویه‌ها، ارزش‌ها و طرز فکرهای غالب شکل گرفته‌اند، اما اجازه ندهید ریشه‌های یک جامعه آنلاین فکر شما را نسبت به فرصت ارزش‌سازی از آن مخدوش کند. در حوزه مراقبت‌های بهداشتی شاید جوامعی مانند Sermo، PationtsLikeMe و Inspire بذری باشند برای آینده‌ای که در آن مشارکت گروه‌های مختلف و حتی متضاد برای حل یک معضل واحد، رویه‌ای معمول خواهد بود.
برای نمونه به چالش‌هایی همچون سرعت و ابعاد توجه کنید. دانش پزشکی در فرآیند مطالعات کلینیکی و انواع تحقیقات دیگر معمولاً خیلی کند پیش می‌رود. چنان‌که جوامع (به‌تنهایی یا در شبکه‌ها) جمعیت‌های بزرگی از بیماران را گرد هم می‌آورند، می‌توانند اطلاعاتی را جمع‌آوری کنند که نشان‌دهنده تأثیر انواع روش‌های درمانی و همچنین سن، ژنتیک، تغذیه، وضعیت روانی، وضعیت اجتماعی‌اقتصادی، آمادگی جسمانی و دیگر معیارهای پزشکی روی بیمار است. بزرگ‌ترین فرصت امکان اصلاح رویکرد درمانی و تطابق آن گروه‌هایی از بیماران و ناخوشی‌ها است.  به این ترتیب، یک پزشک می‌تواند با تکیه بر مجموعه‌ای از شواهد تجربی که از صدها هزار پرونده درباره یک بیماری خاص (از قبیل دیابت، ایدز و آرتریت روماتیسمی) بیرون کشیده شده‌، گزینه‌های درمانی یک بیمار را ارزیابی کند.
در مراقبت بهداشتی شور مشترک عامل محرکی برای همکاری متقابل در اجتماعات است که به گسترش دانش منجر می‌شود. بیماران، پزشکان و دوستان و بستگان آن‌ها درمان بهتری برای هر بیماری‌ که درگیر آن هستند، می‌خواهند. بن و جِیمی هی‌وود که برادرشان به ALS مبتلا بود، PationtsLikeMe را ایجاد کردند تا به بیماران در به اشتراک گذاشتن تجربیاتشان کمک کنند، به آن‌ها قدرت ببخشند و عامل محرک فکری‌ای ایجاد کنند که می‌تواند به درمان منجر شود.

 


انجمــــن‌های بیمـــاران برخلاف خدمات‌دهندگان درمانی می‌توانند عملکردی خارج از محدودیت‌های HIPAA (سرنام Health Insurance Portability and Accountability Act) داشته باشند. بیماران می‌توانند آزادنه اطلاعاتی درباره وضعیت و درمان خود به اشتراک بگذارند، در حالی که بیمارستان یا دفتر پزشک موظف به محرمانه نگه داشتن چنین اطلاعاتی هستند. این انجمن‌ها به شرکای خود پول پرداخت می‌کنند (مانند شرکت‌های داروسازی، سازندگان تجهیزات، مؤسسات تحقیقاتی و مراکز غیرانتفاعی) تا به داده‌های جمع‌آوری شده بیماران ناشناس دسترسی پیدا کنند. شرکا همچنین می‌توانند تا زمانی که افراد اجازه ارتباط به آن‌ها داده‌اند، افراد خاص را به‌عنوان عضوی از گروه تحقیقات خود استخدام کنند.


چنین اتحاد مشارکتی بدیعی می‌تواند الهام‌بخش صنایع تجربی دیگری نیز باشد. ممکن است شما نیز مانند بسیاری از مدیران با شبکه‌های اجتماعی خارج از شرکت و تلاش برای کاهش پتانسیل منفی آن‌ها درگیر باشید، اما مسلماً اجتماعات آنلاینی وجود دارد که اهداف آن‌ها می‌توانند تکمیل‌کننده اهداف شما باشد. به همین دلیل، وقتی به مدرنیزه کردن رویکرد شرکت خود نسبت به روابط اجتماعی آنلاین اقدام کردید، باید بتوانید تفاوت کلیدی میان دو فعالیت بنیادی را تشخیص دهید؛ یکی از این فعالیت‌ها جلوگیری از تخریب اعتبار و نام تجاری خود و دیگری شناسایی فرصت‌های جدید است. مورد اول نیازمند مهارت‌های بازاریابی و روابط اجتماعی و دومی نیازمند مهارت‌های توسعه کسب‌وکار است. شما باید یک گروه رسانه اجتماعی گرد هم آورید که در هر دو مورد قدرتمند باشد.


علاوه بر این، ممکن است در حال حاضر اعضای چنین اجتماعاتی را درون شرکت خود داشته باشید.  در شــرکت Partners   Health Care، واقع در بوستون پزشکان در سایت Sermo فعال هستند، بسیاری از بیماران عضو PationtsLikeMe و Inspire هستند و بیش از 3500 کارمند شرکت عضو یک شبکه اجتماعی خصوصی و غیررسمی هستند. این روابط به‌طور طبیعی نقاط مشترکی میان اهداف و علایق شرکت و علایق اعضای انجمن‌ها و اجتماعات به‌وجود می‌آورند.

شکل‌گیری نسل بعدی اجتماعات آنلاین

گروه رسانه اجتماعی یک شرکت باید سیاست‌ها و راهبردهایی را برای مدیریت اجتماعات آنلاین توسعه دهند؛ هم برای کاهش پیامدهای منفی و هم برای پرورش عملکرد مثبت. وظایف این گروه باید شامل نظارت بر جوامع آنلاین موجود در داخل و خارج از شرکت و در صورت لزوم جذب آن‌ها شود. همچنین گروه مذکور باید کاری کند که نخستین پاسخ‌دهنده به رویدادهای یک بحران در رسانه اجتماعی باشد (برای اطلاعات بیشتر کادر «دستورالعمل گروه رسانه اجتماعی» را مشاهده کنید).


آن‌هایی که در دوره محدودیت‌های مالی دغدغه سرمایه‌گذاری دارند نیز باید توجه کنند که شرکت‌های مختلفی مانند Kaiser، Permanente، Comcast، Domino’s و آمازون یاد گرفته‌اند که نداشتن چنان گروهی می‌تواند بیشتر از داشتن آن هزینه در بر داشته باشد. کارمندان Domino’s به پخش یک ویدیوی سرهم شده در سایت به‌اشتراک‌گذاری ویدیو پرداختند که وجهه شرکت را تخریب کرد و بعد ادعا کردند که اصلاً فکر نمی‌کردند که کارشان چه پیامدهایی خواهد داشت.


در بیشتر شرکت‌های موفقی که روی آن‌ها تحقیق کردیم، مدیریت اجتماع یک وظیفه اختصاصی بود که ترکیبی از مهارت‌های بازاریابی، روابط عمومی و فناوری اطلاعات را شامل می‌شود. اما در این زمینه یک فرمول یکسان مناسب برای همه وجود ندارد. یک شرکت پیشتاز مراقبت‌های بهداشتی یک گروه رسانه اجتماعی دارد که به نایب‌رئیس روابط اجتماعی و مدیر ارشد اطلاعات گزارش می‌دهد. در مقابل، در صنعت بازی‌های ویدیویی (که اجتماعات آنلاین یک قدرت بانفوذ ویژه دارند) یک شرکت پیشتاز یک رابط تمام‌وقت برای هر محصول عمده مأمور می‌کند.


رابط‌ها در گروه‌های مربوط به محصولات مشابه کار می‌کنند به مدیر ارشد روابط عمومی و یک بازاریاب ارشد گزارش می‌دهند. در همه موارد، ارتباط مستقیم میان مدیران اجتماعات و مدیران ارشد حیاتی است. در غیر این صورت، مأموران واسطه ممکن است پیام‌های حیاتی را تحریف کنند؛ به‌عنوان مثال، با کوچک نشان دادن تلاش‌های انتقادی‌ای که خود آن‌ها در دست داشته‌اند.


در هر صورت، گروه رسانه اجتماعی مجبور نیست مسئولیت اختصاصی‌ای برای فعال نگه داشتن فضای رسانه اجتماعی به عهده داشته باشد. در حقیقت، مجموعه‌ای از کارکنان هر مؤسسه‌ای از قبل در جوامع آنلاین فعال هستند. این کارکنان تجربه، مهارت و انرژی زیادی دارند که گروه رسانه اجتماعی باید از آن‌ها بیرون بکشد. به این کارکنان باید انگیزه بخشید تا در مأموریت اصلی گروه شریک رسانه اجتماعی شوند.


شناسایی این کارکنان عادی که در استفاده از جوامع آنلاین مهارت دارند، علاوه بر بینشی کلیدی، راهبردهای بالقوه هوشمندانه‌ای در اختیار شما قرار می‌دهد. وقتی مؤسسه Ernst & Young یک آژانس را مأمور کرد تا در زمینه استخدام دانشجوها و کارآموزان در یک شبکه اجتماعی به بررسی میزان حضور این شرکت بپردازد، نتایج چندان قابل‌توجه نبود. فقط وقتی که شرکت به نام‌نویسی گروهی از کارآموزان پرداخت که در شبکه اجتماعی مربوطه مشارکت فعال داشتند فرآیند استخدام به نتایجی «قابل‌اطمینان» رسید.


طبق اظهارات سارا لِیسی، یکی از نویسندگان بخش فناوری نشریه بیزنس‌ویک، حضور E&Y در شبکه اجتماعی در کنار مقام بالای این شرکت در میان شرکت‌هایی که دانشجو مشتاق کار در آن‌ها است، به رشد سریع شرکت کمک می‌کند.

جمع‌بندی


زمان آن رسیده که رسانه اجتماعی آنلاین را جدی بگیریم. Camcast انتظار نداشت که تصویر یکی از متخصصانش در حال چرت‌زدن، به به‌صورت ویدیویی [در انجمن‌های آنلاین] پخش شود و به یک حساسیت ویروسی و به منبع یک تبلیغات منفی گسترده تبدیل شود. شرکت Kaiser Permanente نیز هرگز فکر نمی‌کرد صحبت‌های بی‌ربط یک کارمند رده‌پایین در یک وبلاگ می‌تواند ارائه یک خدمات جدید چندمیلیارد دلاری در حوزه آی‌تی را به‌خطر اندازد و در صفحه اول روزنامه لس‌آنجلس تایمز و وال‌استریت ژورنال منتشرشود. هر دو سازمان مذکور از زمان پیدایش راهبرانی در جوامع آنلاین فعال داشته‌اند، اما هر دو شرکت درس خود را از راه سخت آموختند. خوشبختانه اکنون شما می‌توانید نه‌تنها برای جلوگیری از خطاهای هزینه‌بر، بلکه برای رام کردن قدرت جوامع آنلاین، گام‌های درستی بردارید.

/ 0 نظر / 3 بازدید