: آسیب های اجتماعی زنان خیابانی- خانم ها ربانی و رضایی

آسیب‌های اجتماعی زنان خیابانی

در دهه‌های اخیر با گسترش جوامع سرمایه‌داری، ظهور تبلیغات و تکنولوژی‌های جدید، روحیه‌ لذت‌طلبی، تنوع‌طلبی و در نتیجه انحرافات اخلاقی در سراسر جهان افزایش یافته است. جامعه‌ ایران نیز تحت عوامل مختلف دست‌خوش این بحران گردیده که یکی از بازنمودهای آن، گسترش روزافزون روسپی‌گری و تن‌فروشی است

.زن روسپی کیست؟

روسپی زنی است که بدون رعایت ضوابط قانونی و شرع (عرف مسلط در جامعه‌ ایران) و به عنوان حرفه، امرار معاش و کسب درآمد در برابر دریافت پول یا کالا، خدمات جنسی مربوط به تن خودش را به دیگران ارائه می‌دهد. (مدنی قهفرخی، 1386)

روسپی‌گری خیابانی هر نوع رابطه‌ جنسی بی‌قاعده و مکرر با دیگران به منظور کسب منافع مادی یا لذت است. (وروایی،26:1384)
پژوهشگران برای حل پدیده‌ روسپی‌گری، همواره به دنبال یافتن علل و عوامل آن در جامعه بوده‌اند. زنان روسپی براساس نوع "انگیزه" در طیف‌های مختلفی قرار می‌گیرند. «روسپیان اجباری» زنانی هستند که با جبر و بدون اختیار مجبور به فحشا شده‌اند. عنوان می‌شود که این روسپان اغلب در سنین پایین‌تری بوده و به تعبیری برده جنسی محسوب می‌شوند، اما "روسپیان اختیاری" زنانی‌اند که داوطلبانه به دلایل فرهنگ خانوادگی، روانی، اختلالات شخصیتی، تنوع‌طلبی با انگیزه‌ کسب درآمد سرشار این شغل، وارد این فضا شدند و مردان بانفوذ و ثروتمند را طعمه قرار می‌دهند.

دسته‌بندی‌های دیگری از طیف‌های مختلف روسپیان بر اساس "طبقه" صورت گرفته است؛ روسپیان جنوب شهری که به خاطر نیازهای اصلی و یا حتی جایی برای خوابیدن این کار را انجام می دهند، روسپیان طبقه‌ مرفه و اصطلاحاً بالاشهری که قدرت تعیین شرایط مثل میزان دستمزد و نوع مشتری را دارند.

روسپی‌گری و دیدگاه‌های نظری


اما رویکردهای جامعه‌شناختی روسپی‌گری را در محیط، ساخت و نهادهای اجتماعی، گروه‌های دوستی، تعارض‌های تربیتی و عقب‌ماندگی فرهنگی جستجو می‌کنند و آن را به عامل اقتصادی و ناهنجاری‌های اجتماعی مربوط می‌دانند. فقر اقتصادی یکی از علل مهم پدیده‌ روسپی‌گری در ایران ذکر شده است. همان‌گونه که دورکیم بحران اقتصادی را یکی از علل مهم کج‌روی و انحراف می‌داند.

نهاد خانواده مهم‌ترین عاملی است که در پدیده‌ روسپی‌گری بر آن تأکید می‌شود. در این خصوص عواملی چون اعتیاد والدین، مشاهده‌ روابط جنسی والدین، عدم روابط صمیمانه والدین با یکدیگر و فرزندان، گرایشات مذهبی والدین و ازدواج مجدد آنان و...می‌تواند مؤثر باشد.

از این‌رو روسپیان برای تأمین و گذران معیشت خانواده، روسپی‌گری را به عنوان یک حرفه برگزیده‌اند. با این حال افراد بسیاری وجود دارند که علی‌رغم مشکلات در نیازهای اولیه، حاضر به روسپی‌گری نیستند. در واقع شرایط فرهنگی، اعتقادی، خانوادگی و بستر و زمینه شکل‌گیری شخصیت فراتر از فقر اقتصادی عمل می‌کند.

امروزه صنعت فرهنگی نیز به واسطه‌ گسترش تکنولوژی‌های ارتباطی به توسعه‌ فعالیت صنعت جنسی، تجارت روسپی‌گری و هرزه‌نگاری دامن زده است و علاوه بر بعد سودآور آن، تأثیرات سوئی بر فرهنگ جامعه داشته است. 

  سلامت نیوز: مردان خیابانی افرادی هستند که با صرف وقت زیادی در خیابان ها به دنبال رفع نیازهای عاطفی و روانی خود بوده و در این بین زنان را قربانی ارضای نیازهای خود می کنند؛در نتیجه تقاضا سبب به وجود آمدن عرضه بوده و در صورت عدم وجود مردان خیابانی ، زنان خیابانی نیز معنا نخواهند داشت.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مجله آرامش برتر، پدیده زنان خیابانی از مهمترین آسیب های اجتماعی است که در جوامع گوناگون یافت شده و همواره در ابعاد روانشناختی و جامعه شناختی مورد بررسی قرار می گیرد.

این معضل را می توان پدیده ای شهری دانست که در کلانشهرها بیشتر مورد توجه بوده و گسترش آن می تواند علاوه بر روسپیگران، جامعه را نیز از بروز مشکلات مختلف تهدید کند؛لذا این پدیده که نوعی ناهنجاری اجتماعی محسوب می گردد خاصیت آسیب زایی هم دارد و باید با بررسی ابعاد مختلف فرهنگی،اجتماعی و اقتصادی آن عوامل شکل گیری و راه های پیشگیری اش را کشف نمود.

زنان خیابانی افرادی هستند که با انگیزه های متفاوت اقدام به روسپیگری می کنند و از این راه معاش می نمایند.به عقیده جامعه شناسان مهمترین دلیل روی آوردن زنان به این عمل انگیزه اقتصادی است که ناشی از فقر مالی توام با فقر فرهنگی می باشد. با توجه به افزایش سن ازدواج و نیز افزونی آمار طلاق در کشور،پدیده زنان خیابانی هم روند رو به رشدی داشته و امروزه این معضل درجامعه ملموس شده است.

طلاق از این جهت قوه محرک این پدیده محسوب می شود که باعث قطع درآمد زنان شده و منجر به بی سروسامانی اقتصادی آنها می گردد از اینرو بسیاری از زنان مطلقه پس از جدایی به این عمل روی آورده و روسپیگری را به عنوان شغل خود تلقی می کنند چرا که در صورت عدم اشتغال نمی توانند با توجه به شرایط دشوار اقتصادی جامعه،خود و فرزندانشان را تامین کنند، اما در عین حال هستند زنانی که با وجود شرایط مالی دشوارترهرگز این مسیر را انتخاب نکرده و هیچ عاملی را دلیل درستی بر توجیه بی عفتی نمی دانند؛البته بسیاری از زنان روسپی از خطرات ناشی از این اقدام غیراخلاقی خود آگاهند و با وجود این خودآگاهی به خودفروشی گرایش پیدا می کنند.

اکثر این زنان از خانواده هایی برخاسته اند که انحرافات اجتماعی روال عادی زندگی آنها بوده و همین باعث شده برای فرار از شرایط نابسامان خانوادگی به پدیده ای پناه بیاورند که مشکلات دو چندانی را برایشان به ارمغان خواهد آورد.

به عقیده روانشناسان علاوه بر مسائل اقتصادی ، اختلالات روانی و نیز بی توجهی به ارزش های دینی در شکل گیری زنان خیابانی اهمیت بسزایی داشته و تضعیف ارزش های معنوی در فرد علاوه بر مشکلات شخصیتی از مهمترین علل شیوع این ناهنجاری اجتماعی بوده است.

 

پیامدهای روسپی‌گری

روسپی‌گری اگر چه خود تابع شرایط فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی است، اما با آثار مخرب خود به عنوان یک آسیب اجتماعی، از انحرافاتی است که تمامی ‌ابعاد و ساحت‌های جامعه را تهدید می‌کند و علاوه بر آثار و پیامدهای منفی در سطح فردی و خانوادگی، در ابعاد مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی معضلات فراوانی را برای جامعه در پی دارد.

رواج روسپی‌گری فراتر از افزایش تعداد بیماران مقاربتی و ایدزی، کم شدن آمار ازدواج و افزایش نرخ طلاق، تولد کودکان خیابانی و افزایش سقط‏جنین‏های غیرقانونی، اختلال در نظام تربیتی کودکان و… جامعه را به یک جامعه بیمار تبدیل می‌کند. هتک‌حرمت، بهره‌کشی جنسی و تحقیر زن، سست شدن بنیان خانواده، فرزندهای نامشروع و سقط جنین، خودکشی و بیماری‌های جنسی و...از پیامدهای انحرافات جنسی ناشی از روسپی‌گری است.
مهم‌ترین آسیب‌های روسپی‌گری متوجه هویت زنان است. در جامعه‌ای که روسپی‌گری رواج می‌یابد، نگاه به زن یک نگاه جنسی است. این نگاه از سویی اگرچه تحقیر زن را در پی دارد، هویت انسانی و اجتماعی و کرامت اخلاقی و انسانی او را تهدید می‌کند. وجود زنانی که در سطح خیابان با مشتریان مرد خود وارد معامله می‌شود، برای زنان عفیف نیز باعث حس ناامنی می‌شود که انزوای زنان را در پی خواهد داشت.
پدیده‌ زنان روسپی سلامت امنیتی، اخلاقی، بهداشتی و روانی اعضای جامعه را به خطر می‌اندازد. از آنجا که روسپیان با شخصیت‌های گاه منحرفی پیوند می‌خورند، احتمال آنکه درگیر جرم‌ها و رفتارهای پرخطری چون اعتیاد، مصرف مشروبات الکلی و... شوند، بسیار است؛ درواقع روسپی‌گری با انواع دیگر آسیب‌های اجتماعی و مفاسد مرتبط است و تهدیدها و خشونت‌های بسیاری برای آنان در پی دارد.

یکی از مهم‌ترین آثار و تبعات روسپی‌گری برای مردان، تغییر نگرش آنان به ازدواج و علائق خانوادگی است که به فروپاشی خانواده‌ها و بالا رفتن آمار طلاق می‌انجامد.

اما در انتها آنچه اهمیت دارد، راه برون‌رفت از معضل روسپی‌گری است. در این خصوص راهکارهای متعددی مطرح شده که گستردگی آنها، مجال دیگری برای بحث می‌طلبد. اما اجمالاً در این خصوص طرح‌هایی چون نظارت قانونی بر روسپیان، تأمین اقتصادی آنها مانند مسکن، فقرزدایی کارآفرینی، جلوگیری از مهاجرت، سامان‌دهی دختران فراری، تسهیل ازدواج و... مطرح شده است.

 

منابع

1. زیبایی‌نژاد(1385) نظام اسلامی ‌و مسئله روسپی‌گری (مجموعه مقالات و گفتگوها)، به کوشش ابراهیم شفیعی سروستانی، دفتر مطالعات و تحقیقات زنان.

 2.  مدنی قهقهری، سعید و همکاران (1386) ارزیابی سریع وضعیت تن‌فروشی با تأکید بر رفتارهای مرتبط با ایدز در شهر تهران، دفتر جمعیت سازمان ملل در تهران، وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی( مرکز مدیریت بیماریها) دانشگاه علوم پزشکی تهران.

 3.  مکنون، ثریا و زهره، آشتیانی؛ فمینیسم و روسپی‌گری، فصلنامه شورای فرهنگی اجتماعی زنان، کتاب زنان، سال هفتم، شماره 28، 1384، ص247-229.


4.  وروایی، اکبر؛ نیازخوانی، مرتضی؛ کلاکی، حسن(1389) بررسی تأثیر عوامل اقتصادی بر گرایش به ناهنجاری‌های و راهکارهای انتظامی_ اجتماعی پیشگیری از آن (مطالعه‌ی موردی روسپی‌گری خیابانی) فصلنامه علمی_پژوهشی انتظام اجتماعی، سال دوم، شماره اول، بهار و تابستان 1389.

 

 

/ 0 نظر / 12 بازدید