سـوء مصرف مواد (Substance Abuse)

علائم سوء مصرف احتمالی

بی‌اشتهایی، آبریزش از چشم‌ها و بینی، سرفه، استفراغ، بی‌حالی، خواب‌آلودگی، تکان خوردن سر، مردمک تنگ شده، مشاهده اثرات ایجاد شده توسط تزریق بر اعضای بدن (Scar) و مشاهده سرنگ مصرف شده، قاشق خمیده، سرسوزن یا سیخ، کاغذ لوله شده، سنجاق و سایر ابزار و آلات مصرف و... از نشانه‌های استعمال مواد مخدر می‌باشند.

 

ب ـ آرام‌کننده‌ها (Depressants)

متاکوالون‌ها و آرام‌بخش‌ها از عمده‌ترین انواع آرام‌کننده‌ها هستند که  عموماً روش مصرف آنها خوراکی است و شدت وابستگی جسمی و روانی آنها براساس نوع ماده مصرفی متفاوت است که آرام‌بخش‌ها کمترین وابستگی و متاکوالون بیشترین وابستگی را ایجاد می‌کند.

آرام‌کننده‌ها، عموماً داروهایی هستند که توسط پزشکان برای کاهش و درمان اضطراب، بی‌قراری و فشارهای شدید روانی و عصبی تجویز می‌گردند و پتانسیل زیادی جهت سوء مصرف داشته و تحمل در مصرف ایجاد می‌کند. مسمومیت آنها نظیر مسمومیت الکل بوده و اگر با الکل مصرف شوند تأثیرات آنها بیشتر می‌گردد.

مصرف آرام‌کننده‌ها، تغییرات ادراک، اضطراب، و مسمومیت را باعث می‌شود و مقادیر کم مصرف باعث شل شدن عضلات و مصرف با مقادیر زیاد باعث اختلال در تکلم و قضاوت و تعادل بدن می‌گردد.

در استفاده مقادیر زیاد، دپرسیون تنفسی، کما و مرگ نیز دیده شده است. همچنین نوزادان متولد شده از مادران معتاد نیز دارای وابستگی و علائم محرومیت آرام‌بخش‌ها هستند و ممکن است مشکلات رفتاری و یا دارای نقص مادرزادی باشند. مصرف بیش از حد این گروه باعث ایجاد تنفس سطحی، پوست مرطوب و سرد، مردمک‌های گشاد، ضعیف و تند، کما و مرگ می‌گردد.

از عمده‌ترین علائم محرومیت آرام‌کننده‌ها می‌توان به اضطراب، بی‌خوابی، لرزش‌های عضلانی و بی‌اشتهایی، اشاره کرد و توقف ناگهانی مصرف یا کاهش شدید مقدار آن ممکن است تشنج، دلیریوم یا مرگ را باعث گردد.

مصرف‌کنندگان آرام‌کننده‌ها، بدون آنکه بوی الکل در تنفس آنها به مشام برسد، رفتاری شبیه افراد مست دارند، راه رفتن نامتعادل، تکلم مبهم، عدم هماهنگی در اعضای بدن، خوابیدن ناگهانی حتی حین کار، عدم توانایی در تمرکز و مردمک‌های گشاد شده از سایر نشانه‌های سوء مصرف با آرام‌کننده‌ها می‌باشد.

 

ج ـ محرک‌ها (Stimulants)

کوکائین، آمفتامین، متامفتامین، فن مترازین، یخ و دیگر هم‌گروه‌ها از جمله مواد مشمول این طبقه است هرچند که کوکائین توسط     CSA (Controlled Substance Abuse)، یک نارکوتیک طبقه‌بندی شده است ولی محرک نیز به شمار می‌رود.  

محرک‌ها داروهایی هستند که برای افزایش هوشیاری بیماران، برطرف کردن خستگی، ایجاد و احساس قدرت و قاطعیت بیشتر در بیماران به کار می‌رود و بخاطر تأثیرات نشاط‌آور آن در رفع احساس خمودگی ناشی از مصرف الکل یا آرام‌بخش‌ها نیز به کار می‌روند.

از اثرات احتمالی مصرف محرک‌‌ها، افزایش ضربان قلب و تنفس، مردمک‌های گشاد شده، کاهش اشتها، افزایش فشار خون و... را می‌توان نام برد هرچند که مصرف مقادیر بالاتر از معمول، ممکن است ضربان نامنظم قلب، عدم هماهنگی و تعادل اعضای بدن، تعریق زیاد، اختلالات بینایی و ادراک، سرگیجه، بیقراری، اضطراب و توهم را ایجاد نماید، در صورت مصرف بیش از حد افزایش دمای بدن، تشنج و مرگ احتمالی، خارج از انتظار نمی‌باشد.

قطع ناگهانی مصرف محرک‌ها، باعث می‌گردد فرد دچار بی‌احساسی، دوره‌های طولانی خواب، بی‌قراری، ‌افسردگی و عدم آگاهی به زمان و مکان گردد.

مشاهده سرخوشی، خواب‌ طولانی و بی‌غذایی، افزایش فشار خون، ضربان قلب، مردمک گشاد شده، فعالیت بیش از حد، افراط در تکلم، عصبانیت، بی‌قراری و... از نشانه‌های مصرف مواد محرک به شمار می‌روند.

 

د ـ توهم‌زاها

داروهایی هستند که تغییرات رفتاری ایجاد می‌کنند و اکثراً این تغییرات چندگانه و نمادی هستند، مورد مصرف اثبات شده پزشکی نداشته و بعضاً تأثیرات بلوک حسی درد دارند، برخی از انواع آنها به تقلید از داروهـای غیرقـانـونی سـاخته شـده‌انـد (Designer Drugs Extasy) و معمولاً اثرات آنها چندین برابر قوی‌تر از داروهای اصلی می‌باشند.

گرد فرشته یا قایق عشق (PCP)، اسید سبز یا اژدهای قرمز (LSD)، مکالین، Psilocybin و اکستازی از عمده‌ترین مواد گروه توهم‌زاها می‌باشند، این داروها از نظر وابستگی روانی اکثراً هنوز هم ناشناخته هستند ولی وابستگی جسمی زیادی ندارند.

مصرف توهم‌زاها باعث ایجاد تغییرات سریع، فوری و طولانی مدت پس از مصرف در احساسات شده و استفاده مزمن آن مشکلات دائمی افسردگی، رفتارهای خشونت‌‌آمیز، اضطراب و اختلال در ادراک از جمله اختلال در درک زمان را در پی دارد. مقادیر بالای استفاده، تشنج، کما، نارسایی قلب و ریه و تخریب عروق مغزی را باعث شده و ممکن است باعث توهم، خواب‌آلودگی، گیجی، شک، اضطراب و عدم کنترل تکانه‌ها می‌شود و مصرف حتی یکبار این داروها می‌تواند باعث ایجاد صدمات غیر قابل برگشت مغز می‌گردد.

در صورت مصرف بیش از حد، احتمال بروز سایکوز، کما و مرگ وجود دارد و سندرم شناخته شده‌ای از محرومیت و قطع ناگهانی دارو وجود ندارد.

از علائم احتمالی سوء مصرف، می‌توان تغییرات دوگانه خلق و رفتار، لرز، تنفس نامنظم، تعریق، لرزش دست‌ها، تغییر در درک نور، شنوایی، لمسی، بویایی و دهان، افزایش فشار خون، افزایش قند خون و ضربان نبض را نام برد.

 

هـ ـ حشیش (Cannabis)

حشیش اسم مختصر بوته شاهدانه (Cannabis Sativa) است. تمام اجزای این گیاه حاوی کانابینوئیدهای روانگردان است که از بین آنها تتراهیدروکانامینول، فراوان‌تر از سایر انواع می‌باشند. بوته شاهدانه را پس از خرد کردن داخل سیگار ریخته (سیگاری) و همانند سیگار تدخین می‌نمایند.

اسامی رایج حشیش عبارتند از ماری‌جوانا (Marijuana)، علف (Grass)، دیگ (Pot)، علف هرز (Weed)، جونیت و مری‌جین            (Mary jane)، شـاهدانه (Hemp)، چـرس (Charas)، بنگ (Bhang)، داگا (Dugga)‌ و سین‌سمیلا (Sinsemilla) می‌باشند.

قوی‌ترین انواع حشیش از سر شاخه‌های گلدار گیاه یا از ترشح رزینی قهوه‌ای مایل به سیاه‌برگه‌های آن که Hash نامیده می‌شوند، بدست می‌آید. بوته حشیش بیش از 400 ماده شیمیایی دارد و اثرات نشئه‌آور آن از هزاران سال پیش شناخته شده است.

 

تشخیص و ویژگی‌های بالینی

شایع‌ترین اثرات جسمی، گشادی عروق خونی ملتحمة چشم و تاکیکاردی خفیف و افزایش اشتها است که اشتهای گاوی (Munchies یا نشئه خوری) نامیده می‌شود.

خشکی دهان از دیگر علائم مصرف حشیش است. تدخین سیگارهای حاوی حشیش تا ته سیگار به اصطلاح (Roaches) جذب قیر (ماده خالص) را بیشتر بالا می‌برد. مصرف طولانی حشیش، باعث کوچک شدن مغز، استعداد برای تشنج، آسیب کروموزومی، نقص‌های مادرزادی، اختلال فعالیت ایمنی، تغییرات غلظت تستسترون و بی‌نظمی‌های دوره قاعدگی می‌شود.

 

مسمومیت با حشیش

DSM-IV ملاک‌های تشخیصی مسمومیت حشیش را تدوین کرده است که اختلال ادراکی و اختلال واقعیت‌سنجی و اختلال ناشی از حشیش است.

مسمومیت با حشیش معمولاً حساسیت مصرف‌کننده را نسبت به محرک‌های بیرونی بالا برده و جزئیات تازه را قابل درک می‌سازد. رنگ‌ها را غنی‌تر و عمیق‌تر از گذشته می‌نماید و درک زمان را بطور ذهنی کندتر می‌سازد.

با دوزهای بالا، مصرف‌کننده ممکن است احساس مسخ شخصیت و واقعیت پیدا کند. مصرف حشیش در مهارت‌های حرکتی تداخل می‌کند و تخریب در مهارت‌های حرکتی تا پس از رفع اثرات ذهنی و نشئه‌آور دوام می‌یابد.

12- 8 ساعت پس از مصرف حشیش، مصرف‌کننده اختلال مهارت‌های حرکتی پیدا کرده که در رانندگی با وسایل نقلیه و راه رفتن به طریقه تلوتلو خوردن تظاهر می‌کند. چنانچه حشیش و الکل توأمان مصرف شوند، اثر مواد را پایدارتر می‌نماید.

 

علائم محرومیت و ترک ناگهانی حشیش

سندرم ترک حشیش در افرادی مشاهده می‌شود که پس از مصرف درازمدت به مقدار زیاد، اقدام به قطع ناگهانی مصرف می‌کنند. این علائم چند ساعت پس از آخرین مصرف شروع می‌شود و در عرض 8 ساعت به اوج می‌رسد و 2 تا 3 روز باقی می‌ماند، عمده‌ترین علائم مورد نظر به شرح ذیل است:

-                               تحریک‌پذیری، بی‌قراری و اضطراب

-                               اختلال خواب و بی‌اشتهایی

-                               تعریق و لرزش

-                               اسهال، تهوع و استفراغ

-                               دردهای عضلانی

-                               افزایش درجه حرارت بدن

-                               و....

 

علائم احتمالی سوء مصرف

-                               رفتارهای سرخوشانه مثل خنده‌های بلند که با خواب عمیق دنبال می‌شود.

-                               مردمک‌های گشاد شده، چشم‌های قرمز خونی

-                               اختلال در درک و توهم

-                               اختلال در تشخیص عمق ـ زمان و عدم هماهنگی اعضای بدن

 

و ـ الکل

مایعی است که از تقطیر و تخمیر محصولات میوه‌جات و سبزیجات به دست آمده و بعنوان حلال، ضدعفونی‌کننده و خواب‌آور استفاده می‌شود و پتانسیل متوسطی جهت سوء مصرف دارد.

پس از مصرف الکل، احتمال مسمومیت و تغییر در ادراک و کاهش اضطراب وجود دارد و مصرف مقدار زیاد آن باعث تلوتلو خوردن، بوی الکل در بازدم، عدم هماهنگی بین اعضاء، اختلال در تکلم، گشاد شدن مردمک چشم، سندرم جنین الکلی در نوزادان، آسیب‌های عصبی و کبدی و... می‌شود.

 

/ 0 نظر / 28 بازدید