کنترل جمعیت-آمپول دپومدروکسی پروژسترون استات

 عوارض شایع و چگونگی برخورد با آن ها:

1.      اختلالات قاعدگی (لکه بینی، آمنوره و خونریزی نامرتب): خونریزی نامرتب رحمی معمولا" در ماه های اول مصرف دیده شده و در عرض 3-2 ماه اول از بین رفته و یا کاهش می یابد ( شایان ذکر است که رفع این عارضه گاه نیازمند زمانی معادل 12-6 ماه خواهد بود). در صورتی که خونریزی نامرتب رحمی برای فرد مزاحمت ایجاد کند، باید او را برای بررسی بیشتر به متخصص زنان معرفی نمود.

        اگر دلیل خونریزی تزریق DMPA باشد، کپسول مفنامیک اسید (250میلی گرمی) روزی سه بار و در هر بار دو عدد، تا 5 روز تجویز می گردد. در صورت بهبود نیافتن و یا وقوع خونریزی به هر دلیل دیگر ( بجز تزریق DMPA) ارجاع به متخصص زنان ضرورت دارد.

        اگر آمنوره از ابتدای تزریق آمپول ایجاد شود، نیاز به درمان نداشته و صرفا باید به فرد اطمینان خاطر داده شود. بررسی احتمال بارداری به شرط این که فرد پس ازتزریق آمپول، خونریزی قاعدگی منظم داشته و بعدا دچار آمنوره شده باشد، لازم است.

2.        افزایش وزن: افزایش وزن بیشتر به دلیل آثار هورمون پروژسترون، افزایش اشتها و مصرف بیشتر مواد غذایی و ایجاد یک اثر آنابولیک است و معمولا تا دو کیلوگرم در سال اول استفاده از DMPA گزارش شده است. این افزایش وزن با احتباس مایعات همراه نیست[2]. مشکل افزایش وزن با رعایت رژیم غذایی[3] و ورزش[4] قابل رفع است.

 

عوارض غیرشایع و چگونگی برخورد با آن ها:

    این عارضه ها ممکن است هرگز مشاهده نشده و یا خیلی به ندرت مشاهده شود. اگر این عارضه ها مشاهده شود، ارجاع ضروری است. عارضه های غیرشایع DMPA عبارت هستند از:

1.                 تغییر خلق ( بی خوابی و افسردگی): ارجاع به متخصص زنان.

2.                 حساس شدن پستان ها: با استفاده از پستان بندهای مناسب[5] و مسکنهای معمولی برطرف می گردد. در غیر این صورت ارجاع به ماما ودرصورت نیاز ارجاع به متخصص زنان ضروری است.

3.                 سردرد و گیجی: ارجاع به متخصص زنان.

4.                 نفخ شکم: ارجاع به پزشک مرکز.

5.                 کاهش میل جنسی: ارجاع به روانپزشک.

6.                 تاخیر در برگشت باروری: ارجاع به متخصص زنان.

7.                 بروز سرطان پستان: ارجاع به متخصص جراحی،

8.                 حساسیت:این عارضه بسیار نادر است. توصیه می شد که استفاده کنندگان از DMPA بلافاصله واحد ارایه خدمت را ترک نکنند و در صورت بروز علایمی که می تواند نشان دهنده حساسیت باشد، مانند احساس خارش در محل تزریق، این علایم را گزارش کنند[6]. درصورت بروز حساسیت به DMPA، اقدام لازم متناسب با شدت حساسیت ایجاد شده انجام خواهد شد.

 موارد منع مصرف مطلق:

§   بارداری،

§   سرطان پستان،

§   خونریزی واژینال بدون علت مشخص،

§   اختلالات شدید انعقادی،

§   سابقه تومور (آدنوم) کبدی ناشی از مصرف هورمون های استرویید جنسی،

§   ترومبوآمبولی و یا سابقه آن،

§   سابقه سکته مغزی،

§   فشارخون کنترل نشده.

موارد منع مصرف نسبی[7]:

§   بیماری کبدی،

§   بیماری شدید قلبی عروقی،

§   تمایل به برگشت سریع باروری،

§   مشکلات مرتبط با تزریق (ترس،...)،

§   افسردگی شدید،

§   فشار خون کنترل شده،

/ 0 نظر / 18 بازدید