نشانه‌های غیرمستقیم مصرف‌کنندگان مواد مخدر

از آنجایی که تمام معتادان مستقیماً برای ترک اعتیاد، مراجعه نمی‌کنند و بسیاری از آنها ممکن است برای حل مشکلات طبی، روانی و اجتماعی ثانویه اعتیاد به مرکز درمانی مراجعه نمایند، آگاهی از نشانه‌های غیرمستقیم آنها، شناسایی آنها را آسان می‌کند.

ابتلا به علائم جسمی و بیماری‌هایی که ممکن است از سوی مصرف‌کننده مواد ناشی شوند، مانند یبوست مزمن، عفونت‌های پوستی، التهاب معده، بیماری‌های کبدی و مسمومیت‌های دارویی (اقدام به خودکشی و یا مسمومیت اتفاقی)، حوادث و تصادفات مکرر، علائم خاص روانپزشکی مانند تغییرات رفتاری، پرخاشگری، افسردگی، بی‌تفاوتی، ناتوانی جنسی، توهم و هذیان، کاهش سطح هوشیاری، مشکلات قانونی مکرر، انجام ندادن وظایف خانوادگی، افت کارکرد شغلی فرد و یا تغییرات شخصیتی، درخواست بی‌دلیل یا بیش از حد برای تجویز داروهای آرام‌بخش و مسکن... از آن جمله‌اند.

همچنین رنگ چهره، تب، حالت چشمان، وضعیت دندان‌ها، آثار استفاده از مواد مخدر و ابزارآلات مصرف بر پوست، لباس و... لحن و نوع حرف زدن، حالت‌های روانی پرگویی و لاینقطع صحبت کردن، غرور کاذب، توقع زیاد از حد، نوع راه رفتن،... تا حدود زیادی معتادان را قابل شناسایی می‌نماید.

برخی رفتارهای شبهه‌آمیز نظیر استفاده طولانی از دستشویی، حمام، حراست شدید از وسایل شخصی، قفل بودن کمد و اتاق، تغییر ساعات خواب و بیداری، تغییر گروه دوستان، پول خواستن زیاد، بدهی به افراد، برهم خوردن بهداشت شخصی و محیطی و... نیز قابل طرح می‌باشد.

 

/ 0 نظر / 11 بازدید